Program Czyste Powietrze a ogrzewanie gazowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Program Czyste Powietrze a ogrzewanie gazowe

Czy to prawda, że Unia Europejska chce zakazać używania kotłów gazowych? Mam kopciucha i chciałem go wymienić na kocioł na gaz z dopłatą z programu Czyste Powietrze - czy to możliwe?

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Czy Unia Europejska zakazuje montażu kotłów gazowych?
 • Czym w założeniu jest Program Czyste Powietrze?
 • Jakie wprowadzono zasady dofinansowania po 3 stycznia 2023 r.?
 • Jaka dotacja na urządzenia gazowe?

W połowie marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko odnośnie projektu nowelizacji tzw. dyrektywy budynkowej (Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków), przygotowanej przez Komisję Europejską. To część pakietu unijnych aktów prawnych Fit for 55 (Gotowi na 55), których wprowadzenie ma doprowadzić do zmniejszenia emisyjności unijnej gospodarki o 55% do 2030 r. (względem roku 1990).

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu montażu kotłów na paliwa kopalne (czyli węgiel i gaz ziemny) w nowych domach od 2028 r. W modernizowanych od 2032 r. Państwowe dotacje do ogrzewania gazem miałyby zostać zlikwidowane w roku 2024. Wszystkie nowe budynki będą też musiały być wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. W przypadku budynków mieszkalnych taki obowiązek wszedłby w życie z początkiem 2030 r.

Omawiane przepisy są obecnie na etapie konsultacji pomiędzy Radą Unii Europejskiej, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Nie są jeszcze obowiązującym prawem, ale zapewne zostaną przyjęte do połowy roku.

Lokalnie, na zachodzie Europy, podobne będą wdrażane nawet wcześniej. Np. belgijska Flandria zakaże przyłączania nowych budynków do sieci gazowej już od 1 stycznia 2025 r. Eksperci nie mają wątpliwości, że w efekcie wprowadzenia nowego prawa wzrosną koszty budowy i modernizacji domów. Inni zauważają, że hybrydowe systemy grzewcze (np. pompa ciepła + kocioł gazowy) i kotły, certyfikowane do pracy na paliwach odnawialnych, nie są uznawane za wykorzystujące paliwa kopalne. Co oznacza, że będzie można je montować.

Kocioł gazowy
Zgodnie z unijnym projektem, za pięć lat montaż kotłów gazowych w nowych domach będzie zakazany. (fot. J. Werner)

Program Czyste Powietrze

Rządowy program Czyste Powietrze ruszył pod koniec września 2018 r. Założenia były ambitne - deklarowany budżet to 103 mld zł, z czego 83,3 mld zł przeznaczono na dotacje, a 20 mld zł na pożyczki, udzielane na preferencyjnych zasadach.

Autorzy programu podkreślali, że jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ma to nastąpić w efekcie podniesienia efektywności energetycznej istniejących budynków jednorodzinnych, po wymianie niespełniających norm kopciuchów i dociepleniu przegród (ścian, dachów). Po rosyjskiej agresji na Ukrainę termomodernizacja stała się jeszcze istotniejsza, głównie ze względu na szalejące ceny nośników energii.

Umowy o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze będą podpisywane do końca 2027 r., wydatkowanie środków zakończy się we wrześniu 2029 r.

Do końca marca 2023 r. złożono przeszło 580 tys. wniosków o dopłaty, na kwotę 12 mld zł. Podpisano prawie pół miliona umów i wypłacono 5 mld zł. Sporo, ale do planowanych 103 mld bardzo daleko.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. Dom musi być oddany do użytkowania - dotacje przysługują wyłącznie przy remontach, nie przy stawianiu nowych budynków!

Nowe zasady po 3 stycznia 2023 r.

3 stycznia 2023 r. weszła w życie kolejna odsłona programu, w której podniesiono progi dochodowe, zwiększono wysokość dotacji i większy nacisk położono na kompleksową termomodernizację budynków. Już wcześniej beneficjentów podzielono na trzy grupy, zależnie od ich dochodów.

Ocieplanie ścian domu jednorodzinnego
Najwyższe wsparcie przysługuje przy kompleksowej termomodernizacji domu. (fot. Paroc)

Do tzw. podstawowego poziomu dofinansowania uprawnieni są inwestorzy, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł (według ostatniego zeznania podatkowego). Maksymalna dotacja to w ich przypadku 66 tys. zł. O ile przeprowadzą kompleksową termomodernizację - zrobią audyt energetyczny, wymienią kopciucha na pompę ciepła, zamontują instalację fotowoltaiczną, ocieplą przegrody. Jeśli zamiast pompy ciepła wybiorą kocioł gazowy, maksymalna dopłata wyniesie 56 tys. zł, a bez kompleksowej termomodernizacji i bez fotowoltaiki - 25 tys. zł.

Do ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania uprawnia miesięczny dochód poniżej 1894 zł na głowę w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku niezbędne jest zaświadczenie o dochodach wydane przez miejski lub gminny ośrodek pomocy społecznej. Tu można dostać maksymalnie 99 tys. zł przy kompleksowej termomodernizacji. Bez niej, i z kotłem gazowym zamiast pompy ciepła, dopłata wyniesie 32 tys. zł.

Do ubiegania się o wsparcie na najwyższym poziomie dofinansowania uprawnia miesięczny dochód poniżej 1090 zł na głowę w gospodarstwie wieloosobowym i do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym, albo prawo do otrzymywania zasiłku. Maksymalna kwota dofinansowania to 135 tys. zł, oczywiście przy kompleksowej termomodernizacji.

Można o niej mówić, gdy zostały spełnione trzy warunki:

 • przeprowadzono audyt energetyczny budynku;
 • osiągnięto co najmniej jeden wskaźnik kompleksowej termomodernizacji, czyli zmniejszono zapotrzebowanie na energię użytkową do 80 kWh/(m²·rok), albo zmniejszono je o minimum 40%;
 • zrealizowano w całości wariant z audytu energetycznego, gwarantujący osiągnięcie co najmniej jednego z wymienionych wyżej wskaźników.

Uprawnieni do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania mogą też liczyć na prefinansowanie, czyli możliwość otrzymania pieniędzy przed rozpoczęciem remontu. Żeby dostać zaliczkę w wysokości do 50% dotacji, razem z wnioskiem o dofinansowanie trzeba przesłać umowę z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac, zgodnych z zapisami programu. Pieniądze wpłyną na jego konto.

Skrzynka gazowa na działce
Rządowa dopłata może być wyższa, jeśli z programu Czyste Powietrze finansujemy nie tylko nowy kocioł, ale i wykonanie przyłącza gazowego. Oczywiście, dotyczy to wyłącznie domów remontowanych. (fot. J. Werner)

Jaka dotacja na urządzenia gazowe?

Generalnie dotacja z programu Czyste Powietrze przysługuje na:

 • wymianę, zakup, montaż źródła ciepła;
 • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła;
 • ocieplenie przegród budowlanych;
 • stolarkę okienną i drzwiową;
 • dokumentację (audyt energetyczny, projekty, ekspertyzy);
 • mikroinstalację fotowoltaiczną (wymóg: wymiana źródła ciepła).

Podstawowym warunkiem otrzymania dotacji na nowe źródło ciepła jest zezłomowanie kopciucha (trzeba przedstawić dokument potwierdzający ten fakt).

Stary kocioł, tzw. kopciuch
Podstawowym warunkiem skorzystania z dofinansowania jest likwidacja kopciucha. (fot. J.Werner)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Na razie bez przeszkód dostaniemy dopłatę do kotła gazowego. W szczegółach wygląda to następująco: dofinansowanie przysługuje do zakupu i montażu kotła gazowego kondensacyjnego z osprzętem, sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą, układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem (także do budowy nowego komina). W kosztach kwalifikowanych osprzętu ujęta jest m.in. instalacja prowadząca do niego od przyłącza.

Kondensacyjny kocioł gazowy zamontowany w kuchni
W tym roku z uzyskaniem dopłaty do montażu kondensacyjnego kotła gazowego nie będzie żadnego problemu. (fot. De Dietrich)

Na poziomie podstawowym dofinansowanie wynosi do 6100 zł i do 40% poniesionych kosztów, na poziomie podwyższonym do 10 700 zł i do 70% kosztów, zaś na poziomie najwyższym do 15 300 zł i do 100% kosztów.

Jeszcze większe wsparcie można dostać, gdy budynek nie jest przyłączony do sieci gazowej, i inwestor finansuje nie tylko elementy wskazane przy zakupie i montażu gazowego kotła kondensacyjnego, ale także wykonanie przyłącza gazowego, albo zakup i montaż zbiornika na gaz. W tym przypadku na poziomie podstawowym dofinansowanie wynosi do 8300 zł i do 45% poniesionych kosztów, na poziomie podwyższonym do 13 900 zł i do 70% kosztów, zaś na poziomie najwyższym do 18 500 zł i do 100% kosztów. Te 100% to nie do końca prawda, ponieważ dopłata rozliczana jest w kwocie netto.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła
Nowe, unijne przepisy czynią pompę ciepła podstawowym urządzeniem grzewczym w budownictwie jednorodzinnym. (fot. Daikin)

Redaktor: Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Nowe prawo spowoduje wzrost kosztów budowy i modernizacji domów. (fot. Depositphotos)

Zdaniem naszych Czytelników

20 Dec 2022, 23:23

16 minut temu, Gość Dana napisał: Niestety to tylko propaganda.   Ale obiecane było? Było! Więc się liczy (do wyborów).

Gość Dana

20 Dec 2022, 23:06

Niestety to tylko propaganda. W praktyce w lutym zakupiłam pompę ciepła za oszczędności, w maju przyznano dofinansowanie a na pieniądze muszę czekać rok bo urzędnikom się nie spieszy. Za to wymyślają kolejne odsłony programu, prefinansowanie itp żeby zachęcić naiwnych

Gość Assl

20 Dec 2022, 11:58

Ten program to bujda. Został tak skonstruowany aby jak najmniej osób mogło skorzystać.

Gość Kierowca

16 Dec 2022, 13:28

Ludzi nie stać na takie wydatki i tyle bo trzeba najpierw wyłożyć kasę na remont a potem ubiegać się o zwrot

31 Jan 2022, 08:32

Dnia 27.01.2022 o 10:44, usiek napisał: W sumie nie dopisałem, że o PC mi konkretnie chodzi.... bo takie mnie słuchy jak mówiłem doszły Moje Ciepło ma wspierać tylko pompy ciepła i to w domach, które mają wyższy standard niż ten określony w WT 2021

Myślę, że wraz z programem dofinansowania na pompy ciepła producenci zaczną się prześcigać w oferowaniu promocyjnych pakietów i zrobi się ciekawie. Warto też śledzić inne programy - np. gminne. Gminy też muszą się przestawić z dofinansowania na termomodernizację na dofinansowanie ...

27 Jan 2022, 10:44

10 minut temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Właściciele nowych domów będą mogli skorzystać z kolejnej edycji programu Mój Prąd (dotacja do fotowoltaiki, pewnie tylko do 3 tys. zł, być może więcej przy zakupie magazynów energii/ładowarek do samochodów ...

27 Jan 2022, 10:32

1 godzinę temu, usiek napisał: A czy coś się zmieniło w przypadku domów nowobudowanych? Bo słyszałem pogłoski, że miał program dla nich znowu wrócić.... ale cisza więc pewnie nic z tego. Właściciele nowych domów będą mogli skorzystać z ...

Ciekawy temat i ciekawy kierunek zmian w kolejnej odsłonie programu. W programie dofinansowania moga brać również udział kotły na pellet (z ograniczoną emisją spalin) i kotły dwupaliwowe zgazowujące drewno i spalających pellet drzewny (to jest dla mnie niejasne jeszcze). Gospodarstwa ...

27 Jan 2022, 09:23

A czy coś się zmieniło w przypadku domów nowobudowanych? Bo słyszałem pogłoski, że miał program dla nich znowu wrócić.... ale cisza więc pewnie nic z tego.

27 Jan 2022, 09:15

A słyszeliście, że 25.01.2022 r. weszła w życie nowość w programie Czyste Powietrza - najwyższy poziom dofinansowania? Osoby z dochodami do 900 zł/os miesięcznie w gosp. wieloosobowym będą mogły otrzymać do 69 tys. dofinansowania

27 Jan 2022, 08:20

3 godziny temu, Gość Piotr napisał: Czy jest sens starania się o dofinansowanie termoizolacji stropu z programu Czyste powietrze, jeżeli kwota dofinansowania, np. 2800, przy 60 metrach kwadratowych zostanie "pożarta" przez VAT na usługi budowlane. A moze istnieje możliwość ...

Gość Piotr

27 Jan 2022, 04:32

Czy jest sens starania się o dofinansowanie termoizolacji stropu z programu Czyste powietrze, jeżeli kwota dofinansowania, np. 2800, przy 60 metrach kwadratowych zostanie "pożarta" przez VAT na usługi budowlane. A moze istnieje możliwość skorzystania z VAtu 8%?

Gość Tomek

27 Jan 2022, 04:29

Nie istniej Śląsk. Jest natomiast województwo śląskie, składające się z ziem górnośląskich i małopolskich, mniej więcej po połowie.

30 Sep 2021, 08:42

Kolejna odsłona rankingu najaktywniejszych gmin programu "Czyste Powietrze", Śląsk nadal w czołówce: "Spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi z woj. śląskiego (w pierwszej dziesiątce aż 3 z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego), a 13 z woj. kujawsko-pomorskiego. Ciekawie ...

26 Sep 2021, 18:05

Słyszeliście już o programie Moje Ciepło, który ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2022 roku? Od czasu zamknięcia dotacji w nowych domach w Czystym Powietrzu na koniec 2019 roku, to będzie pierwszy program, który umożliwi dofinansowanie pompy ciepła. W planach jest 30% ...

Gość Zenon

10 Jul 2021, 11:34

Mies,kam w budynku 4 rodzinnym czy ktoś może mi, dac namiary na ten temat ?

29 Jun 2021, 09:57

mam nadzieję, że ten trend się utrzyma i że to faktycznie wpłynie na poprawę jakości powietrza w regionie

29 Jun 2021, 09:34

W rankingu 100 najaktywniejszych gmin programu "Czyste Powietrze", w pierwszej "20" 16 to gminy z woj. śląskiego! https://polskialarmsmogowy.pl/ranking/

18 Jun 2021, 08:50

Dnia 16.06.2021 o 16:42, aru napisał: a mnie bardzo nie cieszy bo nie mam alternatywy Co to znaczy, że nie masz innej alternatywy? Zresztą zapis w Czystym Powietrzu nie oznacza zakazu zakupu (chyba że uchwała antysmogowa mówi inaczej) więc pewnie możesz wymienić źródło ...

17 Jun 2021, 10:18

to, że wypadną kotły z dofinansowania mnie osobiście bardzo cieszy - ale bardziej ciekawi mnie, czy coś się zmieniło w samym programie. Bo z tego co czytałem jakiś czas temu, to raczej była wydmuszka niż projekt, z którego realnie mógł skorzystać normalny obywatel.

aru

16 Jun 2021, 16:42

a mnie bardzo nie cieszy bo nie mam alternatywy

16 Jun 2021, 14:34

Bardzo mnie cieszy ten zapis o likwidacji dotacji na kotły węglowe. Jakoś nigdy mnie nie przekonywała walka węglem o czyste powietrze. Chociaż i tak kotły na węgiel nie są na szczęście do tej pory pierwszym wyborem Polaków. Na pierwszym miejscu są bezapelacyjnie gazowe kotły ...

16 Jun 2021, 09:53

Dnia 27.05.2021 o 14:20, Eksperci Viessmann napisał: Słyszeliście już, że od 1 stycznia 2022 r. w programie Czyste Powietrze nie będzie wsparcia dla kotłów węglowych? Taka decyzja to efekt wytycznych Komisji Europejskiej oraz Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu. ...

27 May 2021, 14:20

Słyszeliście już, że od 1 stycznia 2022 r. w programie Czyste Powietrze nie będzie wsparcia dla kotłów węglowych? Taka decyzja to efekt wytycznych Komisji Europejskiej oraz Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu. Dodatkowo przewidywane jest też podwyższenie progu dochodowego ...

13 Apr 2021, 15:40

Można też uzyskiwać dochody za granicą. Przepatrz sobie sekcję pytania i odpowiedzi na stronie czystego powietrza, bo kojarzę, że odpowiadali na to pytanie. 

Gość Przemek

01 Apr 2021, 15:35

A co dochodami uzyskiwanymi za granicą? W RP rozliczam się zdrowo.

22 Mar 2021, 15:58

Jeżeli chcesz złożyć wniosek w formie papierowej, to musisz najpierw założyć konto na Portalu Beneficjenta na stronie internetowej swojego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej i stamtąd pobrać wniosek. Jeżeli chcesz złożyć wniosek w formie elektronicznej, ...

Gość Katarzyna Durdasiak

21 Mar 2021, 08:51

Chciałabym się dowiedzieć gdzie mogę zdobyć papiery na dofinansowanie ocieplenie mieszkania. Mieszkam Pilichowo gmina Bulkowo

10 Nov 2020, 14:40

W przypadku podstawowego poziomu dofinansowania przy wspólnym rozliczaniu, suma rocznych dochodów podzielona na 2 nie może przekraczać 100 tysięcy złotych, wtedy można starać się o dofinansowanie. Jeśli wspólnie zarabiacie więcej niż 200 tysięcy, to nie skorzystacie z dofinansowania. W ...

Dobre pytanie . Chcę pomóc i dlatego odsyłam do tej strony http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/ Jest tam tez formularz, który można wypełnić. Zawartość formularza i jego poszczególne etapy będą, mam nadzieję, odpowiedzią. Tu są informacje na temat rozliczenia ...

Gość PiotreK

05 Nov 2020, 09:02

Moja żona ma dom stanowiący jej odrębny majątek, w którym wymienia piec na ekologiczny. Z podatku od dochodu rozliczamy się wspólnie. Czy chcąc skorzystać z programu Czyste powietrze będzie brany pod uwagę tylko jej dochód czy wspólny?

Gość ANTEK gość

02 Nov 2020, 12:21

witam wszystkich a dla czego została zniesiona pomoc dla ludzi którzy budują swoje wymarzone domy . czym oni się różnią od innych zmienili przepisy co do pieców chcą żeby ludzie inwestowali w nową energie ale wcale im w tym nie pomagają.czy człowiek musiał by kupić stary dom ...

31 Mar 2020, 16:17

  Dla ciekawskich, wejście w życie nowej wersji programu Czyste Powietrze zostaje przesunięte. Nowa odsłona miała zostać uruchomiona na przełomie marca i kwietnia, ale z powodu koronawirusa termin zostanie przesunięty i będzie znany dopiero po Wielkanocy.

06 Mar 2020, 11:16

Na razie niestety trzeba zbierać jakieś szczątkowe informacje ze stron różnych mediów, ale w poniedziałek ma być już oficjalna informacja na stronie NFOŚiGW

Tak jest, rusza nowa edycja programu Czyste Powietrze. Widziałem reklamę w TV :). Nadchodzi era OZE. Nie ma odwrotu. Kto nie idzie na przód, ten się cofa. Kolejny link z informacjami o zmianach w sposobie dofinansowania. Trochę treści, trochę obrazków. Informacje przekazane w miarę ...

04 Mar 2020, 14:03

Zmiany w programie: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25754642,zmiany-w-programie-czyste-powietrze-bedzie-mozna-dostac-duzo.html#a=339&c=145&s=BoxBizImg3

Gość franek

18 Feb 2020, 09:41

to co ludzie piszą to prawda sam przechodzę przez to tona papierów czasu i pięniedzy i doczepiania się wszystkiego żeby tylko nie wypłacić kasy tak jakbym to ja prdukował okna i dzwi chcą zmienić świat w takim tępie to za 100 lat

04 Feb 2020, 11:47

Pewnie wyjdzie w praniu czy opłacało się, czy się nie opłacało. W każdym razie dobrze że coś robią i chcą przyspieszyć procedury, bo szczerze współczuję ludziom, którzy czekali po 300 dni na rozpatrzenie wniosku. 

01 Feb 2020, 10:38

18 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał: Faktycznie nowe pomysły to też nowe procedury, ale w zamyśle mają ułatwić a nie utrudnić. Pytanie czy wyjdzie tak jak powinno Wszystko w rękach, a przede wszystkim głowach i intencjach rządzących.    Tak ...

31 Jan 2020, 15:46

Cały czas starają się coś zmieniać, bo właśnie wszyscy grzmią że za długie procedury, że za wolno, że za bardzo skomplikwanie. Faktycznie nowe pomysły to też nowe procedury, ale w zamyśle mają ułatwić a nie utrudnić. Pytanie czy wyjdzie tak jak powinno    

30 Jan 2020, 18:38

3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał: Brzmi dobrze ? Bardzo głośno brzmią te wszystkie nieustanne zmiany - aż dzwoni w uszach. Nie wiadomo, czego się trzymać. jeden wielki bałagan, zamiast sensownej polityki i ustabilizowanego prawa i finasowania na ...

30 Jan 2020, 14:50

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał porozumienie z PGNiG, przez które ma być łatwiej uzyskać dofinansowanie na kotły gazowe w Czystym Powietrzu.  NFOŚiGW będzie miał wgląd do informacji o dostępie do sieci gazowej konkretnej nieruchomości, co ma ...

19 Dec 2019, 08:53

Najlepiej niech za darmo rozdają  To na razie tylko wspomniany projekt na którejś z konferencji, że taka ulga być może powstanie. Szczegółów i terminów na razie brak. Ale.. zwiększają ulgę termomodernizacyjną dla zainteresowanych OZE. Taki projekt trafił do rady ministrów. ...

Czyli 35-40 tysięcy za instalację PV + około 35 tysięcy za pompę i od całości ulga.??

19 Dec 2019, 08:30

Być może powstanie ulga dla osób, które w nowym domu chciałyby połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką. Na dopłaty do innych urządzań szczerze mówiąc bym nie liczył.

18 Dec 2019, 20:31

29 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: kto z dochodem 600 pln na osobę zaczyna budować dom? - teraz już nawet nie będzie można ubiegać się o dotację do nowego domu  Może będzie w końcu jakiś program dom+

18 Dec 2019, 20:01

kto z dochodem 600 pln na osobę zaczyna budować dom? - teraz już nawet nie będzie można ubiegać się o dotację do nowego domu   a jeśli chodzi o liczbę wypłaconych dotacji, to takie informacje chyba nie są ogólnodostępne, ale PORT PC ostatnio zrobił zestawienie liczby ...

Gość Darekk

06 Dec 2019, 21:22

Witam wszystkich. Jestem tu pierwszy raz i trafiłem bo szukałem informacji o programie czyste powietrze. Na wstępie napiszę, że jakieś pół roku temu wystąpiłem o dotację w porogamie czyste powietrze. Sporo słyszałem złego o tym programie ale ambitnie się przekonywałem, że ...

Czyli byłem blisko. W takim razie trzeba, jeśli jeszcze dziennik jest do wglądu, skopiować wpisy dotyczące konstrukcji ścian. Tu chodzi o ocieplenie, które spełnia wymogi programu dofinansowania. Jeżeli inwestycja jest ukończona, dziennik już dawno jest w urzędzie. Jeśli ...

22 Oct 2019, 11:59

W ramach kwestii formalnych przy weryfikacji mam dostarczyć albo oświadczenie kierownika budowy dla ścian zewnętrznych albo kopię dziennika budowy. Tak mam to określone w piśmie z urzędu.

Czy to pytanie dotyczy wpisu w dzienniku budowy? Nie ma gotowej formuły. Chodzi o to, ze kierownik budowy dokonuje opisu danego etapu prac i efektu końcowego, który za każdym razem musi być zgodny z projektem budynku (efekt końcowy) i wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. To właśnie ...

22 Oct 2019, 10:35

Czy ktoś z Państwa może podpowiedzieć jak powinna wyglądać treść oświadczenia kierownika budowy dotycząca ścian zewnętrznych? Z góry dziękuję.

13 Aug 2019, 12:46

Wniosek o dofinansowanie złożony był w październiku. Podpisana umowa jakoś koniec stycznia. Później trzeba złożyć wniosek o płatność. Zrobiliśmy to w lipcu, a po 12 dniach mieliśmy pieniądze na koncie. 

13 Aug 2019, 11:28

14dni?! Serio. Ludzie czekają jeszcze na decyzję w sprawie wniosków z stycznia, w tym i ja.Jak to zrobiłeś, że w takim terminie załatwione?Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

13 Aug 2019, 11:17

Wniosek złożony na dofinansowanie pompy ciepła w nowo budowanym domu. Troszkę to trwało ponieważ nikt nas nie uprzedził, że budynek musi być ocieplony i posiadać drzwi zewnętrzne. Po złożeniu wniosku o płatność po tygodniu przyjechali panowie z komisji, a 4 dni później ...

12 Jul 2019, 09:33

To tak jak w przypadku dofinansowania do wymiany ogrzewania, albo starasz się sam i masz zwrot jeśli przyznają Ci to dofinansowanie. Albo druga opcja podpisujesz umowę z firmą upoważniając ją do reprezentowania Ciebie i faktycznie ona wypełnia i składa wniosek w Twoim imieniu a ...

Gość mhtyl

11 Jul 2019, 17:28

1 godzinę temu, swochn napisał: Okres od wykonania usługi do wypłaty pieniędzy jest zbyt długi. Firmy zajmujące się ocieplaniem budynków to raczej firmy nie duże. Często to właściciel i kilku pracowników z dużą rotacją. Takie firmy nie są chętne, albo po ...

11 Jul 2019, 16:04

Okres od wykonania usługi do wypłaty pieniędzy jest zbyt długi. Firmy zajmujące się ocieplaniem budynków to raczej firmy nie duże. Często to właściciel i kilku pracowników z dużą rotacją. Takie firmy nie są chętne, albo po prostu nie mają możliwości zamrozić jakiś tam ...

11 Jul 2019, 13:23

Witam, szukałam opinii o programie czyste powietrze, ponieważ zamierzam złożyć wniosek i docieplić dom i wymienić zapewne drzwi. Można umówić się na spotkanie i wszystko tłumaczą, tylko jak znaleźć firmę, która jak to było w przypadku wymiany kotła na gazowy za naszym ...

20 May 2019, 14:04

Dnia 16.05.2019 o 22:42, swochn napisał: YES!!! YES!!! YES!!! dzisiaj pieniądze na koncie.   Trochę to trwało, ale załatwione skutecznie. Wszystkim innym wnioskującym życzę równie pozytywnego zakończenia. Fajnie sie czyta takie posty! ...

16 May 2019, 22:42

Ciąg dalszy: pod koniec kwietnia miałem telefon z Funduszu w sprawie kontroli, umówiłem się, przyjechał pan, porobił zdjęcia, wypełnił protokół, podpisaliśmy. Proszę czekać na wypłatę, nie wiem kiedy będzie - powiedział i pojechał. Mówił, że jestem jednym z pierwszych ...

20 Mar 2019, 22:05

1 godzinę temu, Tomasz Sobczak napisał: Czy ktoś z was miał podobne doświadczenia? U mnie idzie opornie, ale zgodnie z terminami. Wniosek złożyłem w październiku, w grudniu dostałem info, że zaakceptowany (musiałem tylko złożyć małą korektę, ...

20 Mar 2019, 21:39

Dnia 15.03.2019 o 15:50, Budujemy Dom - podstawa domu napisał: No tak, tylko problem jest taki, że każdy widzi tylko czubek swojego nosa. Bardzo dobrze powiedziane. A korzystając z okazji...  Ważna informacja dla osób, które chcą złożyć wnioski ...

20 Mar 2019, 20:37

Witam szanownych kolegów.     Przepraszam, że przerywam waszą gorącą dyskusję, ale pozwolę sobie wrócić do tytułowego wątku jakim jest program czyste powietrze.  Czy ktoś z was ma jakiekolwiek informacje dotyczące etapów rozpatrywania wniosków? Swój wniosek ...

Gość mhtyl

18 Mar 2019, 17:12

7 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: O prądzie też już krązyły informacje "z przecieków" i jakoś nie poszliśmy z torbami. Co zatem sugerujesz? Jakie źródło ciepła zapewni nam spokój na lata i w miarę niskie rachunki za ogrzewanie? Nie ...

OK, są ciekawsze zagadnienia, które można na 4 rozkładać

18 Mar 2019, 15:59

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:  Jeszcze słowko: pompa ciepła to kilka KW czyli na samo urządzenie dla mocy szczytowej trzeba te 3-4 KWp zapewnić. Po to źródło z różnych dofinansowań sięgnie pewno z 20 procent tak szacuję. Po pierwsze ...

O to mi chodziło. To znaczy o taki post z rozwinięciem. Oczywiście nasza "demagogia" jest niestety wyznacznikiem obaw Wszystkich, którzy muszą ogrzewać dom. Jeszcze długa droga zanim świadomość wzrośnie w Narodzie. Dobrze, że są dofinansowania na wybrane źródła i nie mówię ...

18 Mar 2019, 14:40

10 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: To było moje podsumowanie, a o gazie wspomniałem nawiązując do wypowiedzi mhtyl. I stad moja wyliczanka - gaz NIE, prąd NIE to czym tu ogrzewać? Pytanie bardzo poważne jako temat do poważnej dyskusji. Czytajcie ...

To było moje podsumowanie, a o gazie wspomniałem nawiązując do wypowiedzi mhtyl. I stad moja wyliczanka - gaz NIE, prąd NIE to czym tu ogrzewać? Pytanie bardzo poważne jako temat do poważnej dyskusji. Czytajcie chociaż kilka postów do góry ja tu  żadnych wycieczek osobistych ...

18 Mar 2019, 13:55

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Ja nie chwalę, nie widzę katastrofy. Idąc tym dekadenckim tokiem myślenia mamy taki scenariusz: gaz nie bo źle przeanalizowałem albo wcale  Olek, zastopuj! Nie wypowiadałem się na temat ...

Ja nie chwalę, nie widzę katastrofy. Idąc tym dekadenckim tokiem myślenia mamy taki scenariusz: gaz nie bo źle przeanalizowałem albo wcale prąd nie bo pszczoły wiedzą lepiej pompy ciepła nie bo są zasilane na prąd czyli patrz punkt wyżej. Czyli wracamy do węgla ...

18 Mar 2019, 12:42

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: O prądzie też już krązyły informacje "z przecieków" i jakoś nie poszliśmy z torbami. Gratuluję optymizmu i aby późniejszy prysznic nie okazał się nazbyt zimny, proponuję zapoznanie się z tym ...

Dnia 16.03.2019 o 12:22, mhtyl napisał:  Nigdy w życiu, gaz za kilka lat gaz tak pójdzie do góry że będziesz odwoływał to co dzisiaj piszesz o gazie, a nawet i dzisiaj jest wiele źródeł tańszych od gazu. Bez urazy, ale bez zastanowienia to można narobić ...

16 Mar 2019, 17:35

Możesz nie komentować, ważne żebyś zrozumiał o co w tym wszystkim chodzi.    

16 Mar 2019, 14:00

Pozostawie Twój komentarz bez komentarza. PozdrawiamWysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

16 Mar 2019, 13:16

15 godzin temu, ravhtc napisał: Pisałem już o tym też wcześniej. Ja buduje więc mnie stać na ciepłe okna i mury i mi się nie należy dotacja na zakup tych ciepłych okien czy murów. Mógłbym właśnie zrobić to taniej z gorszym parametrem, a później szarpać ...

Gość mhtyl

16 Mar 2019, 12:22

Dnia 12.03.2019 o 09:43, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Poza tym, gdy tylko istnieje możliwość podłączenia budynku do gazu i zmiany źródła ciepła na gazowe, trzeba to robić bez zastanowienia.  Nigdy w życiu, gaz za kilka lat gaz tak pójdzie ...

15 Mar 2019, 22:54

Dnia 12.03.2019 o 09:43, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Poza tym, gdy tylko istnieje możliwość podłączenia budynku do gazu i zmiany źródła ciepła na gazowe, trzeba to robić bez zastanowienia.   Mój sąsiad grzał gazem przez 3 sezony. ...

15 Mar 2019, 21:08

Pisałem już o tym też wcześniej. Ja buduje więc mnie stać na ciepłe okna i mury i mi się nie należy dotacja na zakup tych ciepłych okien czy murów. Mógłbym właśnie zrobić to taniej z gorszym parametrem, a później szarpać to np. szkło i do kosza by wstawić takie na które ...

Gość mhtyl

15 Mar 2019, 18:12

19 godzin temu, swochn napisał: Chyba sąsiad musiał mówić o innym dofinansowaniu. W programie "Czyste Powietrze" nie bierze udziału żaden bank czy gmina (w starszych programach tak faktycznie było). Nawet pożyczki wypłacane mają być bezpośrednio przez Fundusz. Jak ...

15 Mar 2019, 15:50

No tak, tylko problem jest taki, że każdy widzi tylko czubek swojego nosa.

15 Mar 2019, 14:59

21 godzin temu, mhtyl napisał: Więc jak państwo taki ma program i tak walczy o czyste powietrze to tylko pogratulować. Nikt nie będzie sobie głowy zawracał dostarczając tony papierków aby dostać lub nie śmieszne dofinansowanie. Ja to widzę niestety nieco ...

15 Mar 2019, 08:49

Porządkując nieco: Za realizację Programu Czyste Powietrze odpowiadają Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Bank Ochrony Środowiska. Wnioskodawcy, którzy nie mogą skorzystać z wprowadzonej od 1 stycznia 2019 ...

15 Mar 2019, 06:47

W tej walce o czyste powietrze chyba nie chodzi o czyste powietrze ...Sam zastanawiałem się nad zmianą kotła ale te programy....ilość papierologii ....to są jakieś jajca...

15 Mar 2019, 06:37

8 godzin temu, swochn napisał: Chyba sąsiad musiał mówić o innym dofinansowaniu. W programie "Czyste Powietrze" nie bierze udziału żaden bank czy gmina (w starszych programach tak faktycznie było). Nawet pożyczki wypłacane mają być bezpośrednio przez Fundusz.   PS. ...

14 Mar 2019, 22:15

4 godziny temu, mhtyl napisał: to dofinansowanie Chyba sąsiad musiał mówić o innym dofinansowaniu. W programie "Czyste Powietrze" nie bierze udziału żaden bank czy gmina (w starszych programach tak faktycznie było). Nawet pożyczki wypłacane mają być bezpośrednio ...

Gość mhtyl

14 Mar 2019, 17:19

4 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał: Od  2019 roku procentowe poziomy to od 30% do 90%  Mój sąsiad który się buduje za płotem chciał uzyskać to dofinansowanie w tym roku, ale tylko poprzez bank bo nasza gmina tym się nie zajmuje. Przy jego dochodach ...

Proszę zwrócić uwagę, że oprocentowanie kredytu jest bardzo niskie  - nawet jeśli mowa o samym kredycie  - na poziomie zakładowej kasy zapomogowej.

14 Mar 2019, 13:17

Dnia 12.03.2019 o 17:37, mhtyl napisał: To jakie jest dofinansowanie gdy np koszt PCi i fotowoltaike wynosi 70 tys, ile dostanie inwestor dofinansowania? albo inaczej spytam, ile procentowo jest dofinansowania do wydanej kwoty? Koszty kwalifikowane do programu nie ...

Gość mhtyl

12 Mar 2019, 17:37

Dnia 5.02.2019 o 14:23, Eksperci Viessmann napisał: Taka jest filozofia programu To jakie jest dofinansowanie gdy np koszt PCi i fotowoltaike wynosi 70 tys, ile dostanie inwestor dofinansowania? albo inaczej spytam, ile procentowo jest dofinansowania do wydanej kwoty?

12 Mar 2019, 10:52

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Cóż, w takim razie niektóre firmy będą musiały wyczyścić magazyny w inny sposób i nazywać kotły na węgiel niższej klasy - podgrzewaczami do wody. Też takie widziałem i niestety, ale czytałem ...

Cóż, w takim razie niektóre firmy będą musiały wyczyścić magazyny w inny sposób i nazywać kotły na węgiel niższej klasy - podgrzewaczami do wody. Widziałem taką ofertę w e-sklepie producenta   Poza tym, gdy tylko istnieje możliwość podłączenia budynku do gazu ...

12 Mar 2019, 09:29

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24537454,od-polnocy-obowiazuje-zakaz-sprzedazy-przez-internet-starych.html#a=88&c=145&s=BoxBizMT

05 Feb 2019, 14:23

Dnia 31.01.2019 o 13:11, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: W sumie logiczne - najpierw nie zanieczyszczamy, palimy wydajnie i w miarę ekologicznie, potem docieplamy żeby tego paliwa zużyć jak najmniej. Poza tym wymiana pieca (kotła ale użyłem tej samej nomenklatury ...

04 Feb 2019, 22:01

Dnia 18.10.2018 o 12:33, swochn napisał: Wczoraj złożyłem wniosek elektronicznie, dzisiaj byłem w Funduszu potwierdzić i złożyć wersję papierową. Kilka dni temu dostałem z Funduszu list z informacją, że przyznano mi dotację i mam oczekiwać na kontakt ...

01 Feb 2019, 14:17

Kurczę czy naprawdę stawianie nowego domu jest synonimem bogactwa i w takim razie trzeba w nim robić wszystko co najlepsze,nowoczesne i drogie bo nowy i tak ma być. Panowie co się tak trzymacie tej wersji Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Skoro zmieniamy garderobę, to nie tylko buty albo dziurawe buty a nowy płaszcz itd itp. Możliwe, ze nie wszyscy będą z tego powodu zadowoleni albo dopatrzą się w tym programie niesprawiedliwości dziejowej. Najwięcej będą prawdopodobnie mieli to powiedzenia Ci, którzy nic nie ...

31 Jan 2019, 21:03

13 minut temu, ravhtc napisał: To nie jest uczciwie   Nie chodzi tu o żadną uczciwość, bo sprawa jest jasno przedstawiona i nie ma żadnych szwindli.  Można też na to spojrzeć inaczej. Właśnie ten który budował ileś lat temu nie dość że ...

31 Jan 2019, 20:29

To nie jest uczciwie dopasowane do każdego skoro ten co ma nieocieplony budynek sprzed kilku lat, może dostać dofinansowanie na jego ocieplenie, podczas gdy ten co buduje obecnie już dostać dofinansowania nie może. Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

31 Jan 2019, 15:59

Jaka tam paranoja ?, program nakierowany jest na termomodernizację. Nowy dom masz budować już z nowymi wymogami dotyczącymi izolacji cieplnej.

31 Jan 2019, 15:53

Tylko czemu to nie dotyczy nowych budów/domów.Jak ktoś zatem nie ma funduszy na super ciepłe okna i drzwi to powinien wstawić najpierw zwykle o marnym współczynniku, a potem po oddaniu budowy złożyć wniosek o wymianę. I te praktycznie nowe okna do wywalenia :]ParanojaWysłane z mojego ...

W sumie logiczne - najpierw nie zanieczyszczamy, palimy wydajnie i w miarę ekologicznie, potem docieplamy żeby tego paliwa zużyć jak najmniej. Poza tym wymiana pieca (kotła ale użyłem tej samej nomenklatury co Przedmówca) na nowszy i sprawniejszy to mniej opału. Cena kotła i modernizacja ...

Gość Sławek

31 Jan 2019, 11:28

Przecież podstawowym celem miała być wymiana starego pieca i pod tym warunkiem n.p. wykonanie termomodernizacji. Z ww. artykułu wynika że ten, kto ma piec spełniający wymogi rozporządzenia będzie mógł wymieniać okna, drzwi i ocieplać dom?

25 Jan 2019, 11:12

A podpisano dopiero ok. 100 umów. Czyli ok.0,5%. Słabo Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

25 Jan 2019, 09:34

Tymczasem NFOŚIGW podaje, że zebrano już 25 tys. wniosków o dofinansowanie.

22 Jan 2019, 21:20

Ten program już wcześniej jajec nie miał

22 Jan 2019, 08:06

Patrząc na to z mojego punktu widzenia, to ten program został "wykastrowany"...

21 Jan 2019, 14:22

Tak, nabór wznowiono. Na dole w linku jest załącznik ze zmianami w programie: http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/aktualnosci/art,11,nabor-wnioskow-w-programie-czyste-powietrze-wznowiony.html

18 Jan 2019, 13:41

Co się zmieniło? Pojawiła się nowa kategoria uprawnionych do dopłat - właściciele lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. Ubiegających się o dotacje podzielono na 2 główne grupy: pierwsza to ci, którzy nie mogą ...

17 Jan 2019, 21:47

Od poniedziałku nabór rusza znowu - pytanie, co się w programie zmieniło? Chciałbym w tym roku ocieplić budynek chociaż

03 Jan 2019, 13:08

...

21 Dec 2018, 20:59

Ja też czekam na kontakt z ich strony,wniosek pozytywnie rozpatrzony.Teraz czekam aż ktoś przyjedzie na wizytę,a do 23 lutego 2019r.ma się całość skończyć.W 2019r.będę składał wniosek po raz drugi,na docieplenie przegród budynku.W związku tym mam takie pytanie.20 lat temu ...

20 Dec 2018, 11:27

Drodzy Forumowicze, przygotowaliśmy cykl pytań i odpowiedzi na temat programu Czyste powietrze. Na pytania odpowiada Anna Ewa Król - zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.   Pytania: - W jaki sposób mam zweryfikować zasadność ...

Gość mhtyl

16 Dec 2018, 09:19

Bo to jest program dla dofinansowania kieszeni  cwaniakom a nie szarym obywateli.

16 Dec 2018, 08:49

8 godzin temu, Takiowaki napisał: Dadzą przecież po 8tys na wymianę kotłów za Necko, tylko nie wiadomo kiedy 😁 Wczoraj facet u którego robię zlecenie dostał pisemko że będzie musiał z własnej kieszeni wybulić jeszcze 6 tysi , z papierologią walczy ...

15 Dec 2018, 23:49

Dadzą przecież po 8tys na wymianę kotłów za Necko, tylko nie wiadomo kiedy 😁

15 Dec 2018, 06:43

Widzę jak znajomy się szarpie z papierologią i urzędnikami ...... Przez moment myślałem żeby u siebie piec wymienić ale na razie odpuszczę , to nie na moje nerwy ... Mam alergię na wszelkiej maśći papierki i biurwy biurowe... Poczekam aż procedury może się zmienią ...

14 Dec 2018, 22:57

Mieszkaniec Gliwic chciał wymienić w domu instalację grzewczą. Miał dostać na to dotację w ramach programu "Smog stop". Urzędnik uznał, że mu się nie należy. Bronisław Galiczek kupił w Gliwicach dom ogrzewany węglem. W piwnicy był zainstalowany stary „kopciuch”. Do ...

14 Dec 2018, 20:56

niestety tak jak pisałem wcześniej nic nie dotyczy osób prywatnych w warminsko-mazurskim. nie ma żadnej dotacji.

W gminie trzeba pytać. Możliwe, ze biedniejsze gminy nie mają nic ale miasta powiatowe już powinny mieć. Sam tak znalazłem pod Warszawą w Legionowie. O Warszawie wspomniałem ponieważ widziałem reklamę w TV oraz znajomy mieszka na rogatkach i "zaklepał" już PV. Nie jest tak różowo ...

14 Dec 2018, 10:29

Możliwe,że w Warszawie coś i jest. Jestem z warm-mazurskiego i tu nie ma nic. Wszędzie gdzie pytam to odbijają piłeczkę do Czystego powietrza, a tu na fv nie ma dotacji a tylko pozyczka - choć to i tak lepsze niż nic lub tzw "abonament" od firm oferujących fotowoltaikę.

Owszem ale: i tu można tych ale wymieniać przez 10 minut. Ale jako pozytyw - ten kto ma wymienić i tak wymieni i zmodernizuje a w tym przypadku dostanie mniejszy lub większy zwrot inwestycji. Ci, którzy nie mają zamiaru zmienić nic z różnych przyczyn niezależnych i tak ...

14 Dec 2018, 07:29

pierwszy post więc witam Wszystkich Sam program w założeniach jest ok, ma pomagać przeciętnemu Kowalskiemu w modernizacji, a nam wszystkim poprawić powietrze. Niestety aby skorzystać z programu trzeba mieć środki na całą inwestycję i dopiero potem ubiegać się o zwrot. ...

Ostatnio zadałem pytanie - czy poprawne złożenie wniosku jest w zasadzie promesą do otrzymania dofinansowania? Jak to teraz rozwiązać z firmą wykonawczą - zapłacić część lub całość zgodnie z warunkami umowy i czekać na refundację czy liczyć na bezgotówkowe uregulowanie ...

04 Dec 2018, 15:55

23 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Chodzi mi o to, że teraz możesz służyć pomocą w kwestii poprawnego wypełniania wniosku. Wniosek składałam na pompę ciepła do budynku nowego nie było aż tak trudno wypełnić wniosek wystarczyło ...

Chodzi mi o to, że teraz możesz służyć pomocą w kwestii poprawnego wypełniania wniosku.

04 Dec 2018, 13:16

32 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Pewno, że super, teraz można pytać o poradę "naocznego świadka" A o jaką poradę mam zapytać, bo nie rozumiem komentarza 

2 godziny temu, Silka napisał: Wniosek złożony w październiku właśnie otrzymaliśmy meila o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Super  Pewno, że super, teraz można pytać o poradę "naocznego świadka"

04 Dec 2018, 09:59

Wniosek złożony w październiku właśnie otrzymaliśmy meila o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Super 

Dokładnie. Chyba, że się szuka funduszy w Warszawie - teraz są dopłaty max 15 tysięcy do inwestycji na PV.   Ps. wracając do samych instalacji PV - namawiam do zapoznania sie z materiałem filmowym n/t PV w kilku odsłonach. Materiał obejrzałem 2 razy - krótko ale na temat. ...

03 Dec 2018, 14:28

Na etapie budowy dotacja przysługuje jedynie na zakup i montaż źródła ciepła, na kolektory słoneczne i fotowoltaikę można ubiegać się o pożyczkę.

03 Dec 2018, 12:42

Witam, buduje nowy domy i jestem zainteresowany programem czyste powietrze. Czy gdy buduje nowy dom należy mi się dofinansowanie do ocieplenia domu i dachu, zakupie okien i drzwi wejściowych, zakupie pieca na gaz lub eko groszek, zrobienie instalacji ogrzewania, fotowoltaniki

Gość teris

15 Nov 2018, 21:52

czy ktoś wie jakie dokumenty należy przedstawić jeśli dochód jest uzyskiwany za granicą? We wniosku nie maa informacji o dochodach z zagranicy z tyt uowy o pracę

19 Oct 2018, 08:48

11 godzin temu, Kondziu 13 napisał: No a jak obecnie mam tzw kopciucha żeby dostać dofinansowanie w programie czyste powietrze musze wymienić na piec gazowy bo gaz mam w ścianie Ale ja chcę piec na ekogroszek czy jak na wiosnę kupię sobie kocioł 5 klasy za własną ...

18 Oct 2018, 20:20

No a jak obecnie mam tzw kopciucha żeby dostać dofinansowanie w programie czyste powietrze musze wymienić na piec gazowy bo gaz mam w ścianie Ale ja chcę piec na ekogroszek czy jak na wiosnę kupię sobie kocioł 5 klasy za własną kasę i będzie spełniał wymagania projektu to mogę ...

18 Oct 2018, 12:55

19 minut temu, swochn napisał: mam zrobić dokumentację fotograficzną przed rozpoczęciem prac.   Proponuję taki tok postępowania wszystkim - bez względu na to czy miejscowy oddział tego wymaga, czy też nie wymaga.   Jest to dobry dupochron - ...

18 Oct 2018, 12:33

Wczoraj złożyłem wniosek elektronicznie, dzisiaj byłem w Funduszu potwierdzić i złożyć wersję papierową. Z tego co się dowiedziałem wynika, że wnioski przyjmują, ale jeszcze ich nie rozpatrują (mają na to 90 dni). Pani nie potrafiła mi odpowiedzieć, kiedy będzie i jak ...

13 Oct 2018, 10:28

Wracając do mojej sprawy, dodzwoniłem się[pół godziny czekania na konsultanta] do tego funduszu i gościu powiedział mi żebym jeszcze dodatkowo miał fakture vat na choćby jeden grzejnik.[wniosek 4-80]Powiedzmy że grzejniki miałem wymienione w zeszłym roku.No i dla kogo jest ten ...

12 Oct 2018, 13:37

To jest tak, że z założenia ta dotacja/pożyczka jest wypłacana po wykonaniu robót/inwestycji lub ich etapu (określonego we wniosku)  i odbiorze przez pracowników WNFOŚ.   Prościej - jest to zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych w określone przedsięwzięcie. 

12 Oct 2018, 13:23

Ale w tym wariancie 37 minut temu, bajbaga napisał: Niekoniecznie - jest furtka. trzeba by chyba znaleźć wykonawcę, który zechce kredytować inwestora, bo z zapisu Cytat Dotacja i pożyczka mogą być wypłacane zarówno po zrealizowaniu ...

12 Oct 2018, 12:44

10 minut temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Czyli wychodziłoby, że żeby dostać pożyczkę, trzeba najpierw zapłacić za kocioł i robotę ?! Niekoniecznie - jest furtka. Dalszy akapit pkt.3.  to wyjaśnia: Cytat Środki mogą ...

12 Oct 2018, 12:28

2 godziny temu, bajbaga napisał: Oni w oddziałach (NFOŚ) nie są przygotowani do obsługi, Myślę, że potrzeba kilku miesięcy, żeby było jasne, jak ten program naprawdę działa. Bo na razie to nawet odpowiedź na proste - wydawałoby się - pytanie postawione ...

12 Oct 2018, 10:08

Od 19 września, ale, moim zdaniem, bezpieczniej jest wpisanie daty po 20 września. Oni w oddziałach (NFOŚ) nie są przygotowani do obsługi, ani nie mają pracowników merytorycznych.   Uważam też, że w przypadku urządzeń gazowych, datą kończącą inwestycję jest ...

Data zakończenia inwestycji musi się zgadzać z wytycznymi programu. Sam program wystartował 18 września jak się nie mylę. Widocznie w algorytmie uwzględniono wrzesień jako najwcześniejszy termin zakończenia. To się jeszcze musi pokrywać z datami na fakturach - tak mniemam.

11 Oct 2018, 22:24

Jestem po wymianie pieca węglowego na piec gazowy.Mam potrzebne dokumenty.Chciałbym się starać o dotację z programu czyste powietrze,ale jest jakiś problem z wnioskiem.Data zakończenia nie może być wcześniejsza,niż data zakończenia wniosku.O co chodzi skoro można składać koszty ...

Gość mhtyl

11 Oct 2018, 16:53

3 godziny temu, ceb napisał: No i tu się mylisz szeryfie  Ale po co ta napinka? Przyjmij na klatę jak prawdziwy facet a nie użalasz sie jak rozpuszczone dziecko i pisz merytorycznie bez obrażania forumowiczów a będzie ok. 3 godziny temu, ceb napisał: przepraszam ...

2 godziny temu, ceb napisał: Aleksander pisałem też kluczowe informacje które zmieniają się i te kluczowe informacje na bieżąco uzupełniam na swojej stronie, więc wklejam link żeby nie przepisywać całego internetu na to forum. Pisałem też ze audyt jest nie obowiązkowy ...

11 Oct 2018, 13:20

47 minut temu, ceb napisał: Pisałem też ze audyt jest nie obowiązkowy więc to mi nie przysparza dodatkowej pracy Tiiiiiiiaaaaa - to jest tak samo prawdziwe jak przytoczona informacja o opodatkowaniu dotacji w 2018 r i brakiem takowego podatku od 2019 r.   Stan ...

ceb

11 Oct 2018, 13:03

Dnia 8.10.2018 o 21:30, mhtyl napisał: Bo dalej jesteś albo udajesz głupiego za przeproszeniem. Ktoś kto zamieszcza link np do wp.pl nie jej jego właścicielem ani w żaden sposób z ta strona powiązany i nie czerpie z tego żadnych korzyści Rozumiesz różnicę? ...

ceb

11 Oct 2018, 12:24

Dnia 9.10.2018 o 10:57, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Interpretacja linków jest oczywista. Informacje n/t Czyste Powietrze chyba wszystkim wyjdą na dobre. Natomiast "kupujcie nasze kolektory - i tu link" w ramach programu Czyste Powietrze - będą podlegać ...

Najpierw trzeba przejść jedną z dróg czyli skorzystać z jakiegoś programu. Po takiej procedurze, przynajmniej ja sam, mam już rozeznanie w tym jednym, konkretnym programie dofinansowania. Nic nie traciłem, starając się o dofinansowanie, najwyżej bym został w punkcie wyjścia ...

10 Oct 2018, 07:39

14 godzin temu, bajbaga napisał: Tylko mogą leżeć w wielkim goownie. Trzeba dobrze skalkulować, czy opłaca się (mnie) sięgnąć po nie tak aby się nie ubrudzić i osmrodzić.     no właśnie to miałem na myśli....

Zgadza się - tak było i w moim przypadku i koszty całkowite to około 2x cena samego kotła ale kocioł mam dofinansowany z UM. Hydraulik wchodzi po 20.10 bo nie ma czasu się po d...e podrapać. Szkoda, że nie skalkulowałem, jak słusznie prawisz, i nie wziąłem droższego kotła z ...

09 Oct 2018, 17:35

11 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: To są te pieniądze, które leżą na ulicy ................... Tylko mogą leżeć w wielkim goownie. Trzeba dobrze skalkulować, czy opłaca się (mnie) sięgnąć po nie tak aby się nie ubrudzić ...

Najlepiej czekać aż listonosz przyniesie - ale moi drodzy - to nie renta ani emerytura. To są te pieniądze, które leżą na ulicy ale trzeba się przejść tą ulicą prosto do urzędu. 20 minut temu, aaaa napisał: ja mam mieszane uczucia po tym co bajbaga napisał... Wpiszcie ...

09 Oct 2018, 17:14

ja mam mieszane uczucia po tym co bajbaga napisał...

2 godziny temu, MrTomo napisał: Ojojoj Coś mi się zdaje, ze lepiej mi kupic kocioł od producenta i nie bawic się w te dotacje. Troche na zdrowiu wlasnym zaoszczędzę   Kocioł jaki chcę mogę chyba jeszcze kupić? Jeszcze?   Czyste ...

09 Oct 2018, 15:44

Tylko dodam, że aby zainstalować nowe, trzeba wyciepać stare. A demontaż i wymiana źródeł ciepła na paliwo stałe starej generacji nie spełniających wymagań określonych w ............. - też podlega dotacji.

09 Oct 2018, 15:20

43 minuty temu, MrTomo napisał: Ojojoj Coś mi się zdaje, ze lepiej mi kupic kocioł od producenta i nie bawic się w te dotacje. Moim zdaniem warto próbować sięgnąć po te pieniądze. Trzeba jeszcze pamiętać, że dofinansowanie przysługuje, gdy ...

09 Oct 2018, 15:16

38 minut temu, MrTomo napisał: Ojojoj Coś mi się zdaje, ze lepiej mi kupic kocioł od producenta i nie bawic się w te dotacje. Troche na zdrowiu wlasnym zaoszczędzę Część dotacji, a w przypadku tego domniemanego Kowalskiego, znaczną część pochłonie ...

09 Oct 2018, 14:33

Ojojoj Coś mi się zdaje, ze lepiej mi kupic kocioł od producenta i nie bawic się w te dotacje. Troche na zdrowiu wlasnym zaoszczędzę   Kocioł jaki chcę mogę chyba jeszcze kupić? Jeszcze?  

09 Oct 2018, 13:56

41 minut temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Po pierwsze, ten nowy kocioł musi spełniać wymogi rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 (ekoprojekt - wymogi od 01.01.2020r.) - to trochę więcej niż nasza klasa 5. "Ustawodawca" czyli w tym przypadku NFOŚ ...

32 minuty temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Spróbuję cokolwiek wyjaśnić. Po pierwsze, ten nowy kocioł musi spełniać wymogi rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 (ekoprojekt - wymogi od 01.01.2020r.) - to trochę więcej niż nasza klasa 5. Po ...

09 Oct 2018, 12:53

17 godzin temu, MrTomo napisał: Kowalski chce wymienić kocioł na nowy. Ale sam kocioł bo system kominowy ma dobry, ceramiczny, całkiem nowy, tylko kocioł stary. Kocioł ma być węglowy zasypowy klasy 5 i innego Kowalski nie chce. I do tego ...

Interpretacja linków jest oczywista. Informacje n/t Czyste Powietrze chyba wszystkim wyjdą na dobre. Natomiast "kupujcie nasze kolektory - i tu link" w ramach programu Czyste Powietrze - będą podlegać regulaminowi. Co tu więcej tłumaczyć ? @ceb zamiast kokietować, że nie rozumiesz, ...

Gość mhtyl

08 Oct 2018, 21:30

Bo dalej jesteś albo udajesz głupiego za przeproszeniem. Ktoś kto zamieszcza link np do wp.pl nie jej jego właścicielem ani w żaden sposób z ta strona powiązany i nie czerpie z tego żadnych korzyści Rozumiesz różnicę? Jak nie rozumiesz to idź sobie na FM, tam szybko cie wyprostują ...

08 Oct 2018, 21:30

2 godziny temu, ceb napisał: Materiał TVP3 Kraków, Bezpłciowy bełkot w ramach kampanii wyborczej. A Prezes Oddziału podaje informacje z kapelusza (dotyczy opodatkowania). Ten materiał tu: https://krakow.tvp.pl/39198007/rzadowy-program-czyste-powietrze-czyli-jak-walczyc-ze-smogiem    2 ...

ceb

08 Oct 2018, 21:21

24 minuty temu, mhtyl napisał: Nie rozumiesz ? Zaakceptowałeś Regulamin i sam nie wiesz na co wyraziłeś zgodę? Forum jest do wymiany swoich doświadczeń i jak widzisz druga część Twojego postu jest ok, można wyrazić opinię swoimi słowami ...

Gość mhtyl

08 Oct 2018, 20:50

1 godzinę temu, ceb napisał: Nie wklejam linków bo na tym forum jednym wolno wklejać a innym już nie. Nie rozumiesz ? Cytat Regulamin Forum Budujemydom.pl ... 4. Niedopuszczalne jest również umieszczanie przez uczestników ...

ceb

08 Oct 2018, 18:53

10 godzin temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Dotacja z programu "Czyste Powietrze" nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu. Był link do mojej strony gdzie był materiał video gdzie Witold Kozłowski z WFOŚiGW w Krakowie mówi wyraźnie że ...

08 Oct 2018, 18:38

Reasumując Kowalski chce wymienić kocioł na nowy. Ale sam kocioł bo system kominowy ma dobry, ceramiczny, całkiem nowy, tylko kocioł stary. Kocioł ma być węglowy zasypowy klasy 5 i innego Kowalski nie chce. I do tego może wymieniłby kilka okien na lepsze ale może ...

08 Oct 2018, 17:06

Na teraz ważniejsza jest informacja, że: Cytat 1. Koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych mogą zostać dofinansowane do 100% wyłącznie w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych W starszych wersjach (z przed ...

08 Oct 2018, 15:41

1 godzinę temu, bajbaga napisał: Powiem tak. Oficjalna wersja (ta ze strony NFOŚ) jest wersją 1.6 z dnia 19.09.2018 r.   Fakt - w tej wersji gwiazdki nie ma. Cóż, po Nowym Roku zobaczymy, jak będzie ostatecznie.

bajbaga, dlatego napisałem - trzeba śledzić zmiany i się nimi dzielić. Beneficjenci są jeszcze zagubieni a zanim to się ustabilizuje i nic nie będzie już więcej do dodania, wiosna nas zastanie. Ja też widziałem różne wersje. Największą wartością będzie poprawnie wypełniony ...

08 Oct 2018, 14:12

Powiem tak. Oficjalna wersja (ta ze strony NFOŚ) jest wersją 1.6 z dnia 19.09.2018 r. Z moich informacji wynika, że "gwiazdka" zniknęła już w wersji 1.4 z dnia 14.09.2018 r. (np. w Toruniu tą wersję, bez gwiazdki) publikują.   Ale na kilku stronach oddziałów ...

08 Oct 2018, 12:10

22 minuty temu, bajbaga napisał: Powiem tak. Opieram się na oficjalnych danych opublikowanych przez NFOŚiGW opublikowanych na stronie: http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/ogloszenie-o-naborze/, a tam nie ma gwiazdki ani takiego warunku.   Ale ...

Dodam, że na instalację solarów i PV będzie można uzyskać jedynie kredyt. Na zdemontowane stare kotły węglowe trzeba będzie mieć "papier" potwierdzający zezłomowanie. Takie ciekawostki.

08 Oct 2018, 11:28

21 minut temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Przy grupie VII (dochód powyżej 1600 PLN netto na osobę) jest gwiazdka, a na dole dopisek: Od 2019 dotacja zawierająca ulgę podatkową. Powiem tak. Opieram się na oficjalnych danych opublikowanych przez ...

08 Oct 2018, 11:16

To w ramach pogłębienia tej wiedzy:

Redakcja Budujemy Dom ma aktualne informacje n/t programu Czyste Powietrze Oczywiście szukamy, szukamy ponieważ część informacji na portalach finansowych i innych portalach branżowych była podawana jako zapowiedź programu. Napisałem - "żywy organizm".

08 Oct 2018, 11:05

9 minut temu, bajbaga napisał: Chyba raczej nie - w tabeli osoby z dochodem powyżej 1600 zł na osobę też są ujęte (ostatnia pozycja w tabeli, w pokazanym linku). Raczej tak. Przy grupie VII (dochód powyżej 1600 PLN netto na osobę) jest gwiazdka, a na ...

Tak tak  - o tym właśnie mówię. Ale dodam kolejny raz, że jest okazja sięgnąć po fundusze. 53 tysiące nie leży na ulicy. 1 godzinę temu, gawel napisał: I to jeszcze nie wszystko bo mojej gminie, te wyliczenia poprawiające stan energetyczny budynku powinne ...

08 Oct 2018, 10:54

2 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Nie mają też funduszy na rozpoczęcie inwestycji. I w zasadzie dalej nie będą mieli, bo dla najbiedniejszych dotacja wynosi 90% inwestycji, a pożyczka na preferencyjnych warunkach 10% . Ale przypominam ...

Obecnie jest to "żywy organizm"  - jak widać po najnowszej wypowiedzi Kolegi Janusza. Cóż, zatem śledzimy temat i dzielimy się informacjami. W przyszłym roku pewno na dobre ruszą inwestycje i wtedy sytuacja się wyklaruje na 100%. 7 minut temu, bajbaga napisał: Taki ...

08 Oct 2018, 10:41

Przed chwilą, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: ale podział na biednych i bogatych jest bez sensu. Taki podział istnieje tylko aby biedni mieli wyższą dotację a bogaci mniejszą, oraz w zależności od biedy/bogactwa uzupełnienie dotacji preferencyjnym ...

08 Oct 2018, 10:39

10 minut temu, bajbaga napisał: Trochę porządkując: To były/są  dotacje - czyli pierwsza ścieżka. Oprócz dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” rząd planuje dodatkowe zachęty, które będą sprzyjać aktywizacji społeczeństwa w podejmowaniu ...

Program jest niczym "pospolite ruszenie" ale podział na biednych i bogatych jest bez sensu. Wystarczy kredyt w banku na 2.5-3 procent (ja bym jeszcze doliczył prowizję banku tak dla uporządkowania tematu) i możliwość ujęcia poniesionych kosztów w PIT. Każdemu będzie się opłacać. ...

08 Oct 2018, 10:32

15 minut temu, bajbaga napisał: Oprócz dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” rząd planuje dodatkowe zachęty   3 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Wielkość dotacji i preferencyjnej pożyczki zależy od ...

13 minut temu, bajbaga napisał: Trochę porządkując: To były/są  dotacje - czyli pierwsza ścieżka. Oprócz dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” rząd planuje dodatkowe zachęty, które będą sprzyjać aktywizacji społeczeństwa w podejmowaniu ...

08 Oct 2018, 10:13

Trochę porządkując: Cytat Wnioski, (o dotację) można składać od środy 19 września 2018 roku do 30 czerwca 2027 roku, do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej., lub  w Banku Ochrony Środowiska. Zainteresowani dokonać tego mogą na dwa ...

08 Oct 2018, 09:42

23 minuty temu, gawel napisał:  I tego gmina się bała i do projektu nie przystąpiła. Raczej  żadne pieniążki bo programy OZE z dopłatami unijnymi są realizowane bezpośrednio przez gminy, Wniosek o dofinansowanie w programie "Czyste Powietrze" ...

08 Oct 2018, 09:37

15 minut temu, gawel napisał: I to jeszcze nie wszystko bo mojej gminie, te wyliczenia poprawiające stan energetyczny budynku powinne zostać potwierdzone stosownym audytem podwykonawczym. I tego gmina się bała i do projektu nie przystąpiła. Na papierze to każdy może ...

Gość gawel

08 Oct 2018, 09:16

10 minut temu, bajbaga napisał: Nie jest tak różowo. Trzeba zrobić (przez osoby uprawnione) dość skomplikowaną i kosztowną papierkologię. Następnie wypisać wniosek. Następnie "wybudować" (zmodernizować). Następnie zapłacić ...

Sam wniosek można wypełnić samemu niczym bardziej skomplikowany PIT. To też zależy od skali modernizacji. Co nie zmienia faktu, że najpierw trzeba wyłożyć a potem się ubiegać. Chociaż, nie do końca jeszcze rozpracowałem ten proces i szukam potwierdzenia, że w formularz można ...

08 Oct 2018, 09:01

Nie jest tak różowo. Trzeba zrobić (przez osoby uprawnione) dość skomplikowaną i kosztowną papierkologię. Następnie wypisać wniosek. Następnie "wybudować" (zmodernizować). Następnie zapłacić i dostarczyć kwit potwierdzający zapłatę. 

Szczerze wątpię, ze komuś uda się uzyskac dotację w tym roku skoro wnioski będą rozpatrywane 3 miesiące, pod warunkiem, ze zostaną poprawnie wypełnione. Chylę czoła przed pionierami   Tak na marginesie - w trosce o czyste powietrze węgiel sortymentu "ekogroszek" nadal ...

08 Oct 2018, 08:40

Dnia 6.10.2018 o 17:55, ceb napisał: Program nie jest zły, sam się przymierzam jako beneficjent do "czystego powietrza". Podobno dotacja uzyskana w tym roku (czyli po zatwierdzonym wniosku) będzie opodatkowana a bez podatku dopiero od 01.01.2019 roku. Dotacja z ...

ceb

06 Oct 2018, 17:55

Program nie jest zły, sam się przymierzam jako beneficjent do "czystego powietrza". Podobno dotacja uzyskana w tym roku (czyli po zatwierdzonym wniosku) będzie opodatkowana a bez podatku dopiero od 01.01.2019 roku. Tak przynajmniej zapowiada Witold Kozłowski z WFOŚiGW w Krakowie 

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!