Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji

Ci, którzy spróbowali sięgnąć po pieniądze z programu Czyste Powietrze, zderzyli się z dość skomplikowanymi formalnościami i urzędnikami nie zawsze przygotowanymi do obsługi uruchomionego w pośpiechu programu. Tym, którzy dopiero zamierzają aplikować, doradzamy jak załatwić dotację i dlaczego nie należy specjalnie liczyć na pożyczkę.

aktualizacja: 2019-02-07 09:50:46

DOPŁATA W RAMACH PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE" - JAK TO ZAŁATWIĆ?

Wniosek o dofinansowanie składa się w wersji elektronicznej poprzez aplikację internetową, tj. Portal Beneficjenta, dostępny na stronie WFOŚiGW. Żeby to zrobić, na portalu trzeba założyć specjalne konto. "Instrukcja składania wniosku krok po kroku", którą ściągnęliśmy z witryny mazowieckiego Funduszu Ochrony Środowiska, ma 44 strony! Gdy chętny do udziału w Programie nie ma możliwości aplikowania drogą elektroniczną, może złożyć papiery w siedzibie właściwego WFOŚ lub w jego oddziale.

Do wniosku należy załączyć oświadczenia współwłaścicieli nieruchomości o zgodzie na realizację przedsięwzięcia, dokumenty potwierdzające dochody, dokument potwierdzający prawo własności budynku (o ile w zgłoszeniu nie wpisano numeru Księgi Wieczystej), ewentualnie audyt energetyczny (jeśli został przeprowadzony).

Na etapie budowy potrzebna jest ostateczna decyzja o pozwoleniu lub zgłoszenie zamiaru wykonania robót. Fundusz ma 3 miesiące na rozpatrzenie sprawy. Jeśli dopatrzy się jakiś błędów lub braków, na ich poprawę lub uzupełnienie da 14 dni. Podpisanie umowy o dofinansowanie poprzedzi wizja lokalna, dokonana przez przedstawiciela WFOŚiGW.

Na realizację przedsięwzięcia są 2 lata, liczone od dnia podpisania umowy. Do jego rozliczenia potrzebne będzie jeszcze złożenie wniosku o płatność, z fakturami za materiał i usługi oraz dokumentami poświadczającymi ich opłacenie (np. potwierdzenia przelewu). Przez 3 lata po zakończeniu inwestycji Fundusz może skontrolować wnioskodawcę.

DOPŁATA W RAMACH PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE" - NA KONKRETNYM PRZYKŁADZIE

Jeden z uczestników internetowego forum naszego miesięcznika (forum.budujemydom.pl) zadał na nim następujące pytanie (właściwie serię pytań):

MrTomo: Kowalski chce wymienić kocioł na nowy. Sam kocioł, bo system kominowy ma dobry, ceramiczny, całkiem nowy, tylko kocioł stary. Kocioł ma być węglowy zasypowy klasy 5 i innego Kowalski nie chce.

I do tego może wymieniłby kilka okien na lepsze, ale może nie od razu, tylko np. za dwa lata.

To co taki Kowalski musi zrobić, gdzie się udać, co pobrać, wypełnić i jakie mieć audyty i rachunki, żeby coś dostać z powrotem?

Ostatecznie, gdyby akurat nie miał gotówki na upatrzony kocioł, to na jakiej podstawie dostanie ten kredyt na 2,5% i na jaką sumę? Całą czy pomniejszoną o dopłatę?

Ktoś może to ogarnąć?

Spróbowaliśmy to ogarnąć.

Po pierwsze, jeśli Kowalski chce wstawić nowy kocioł na paliwo stałe, to musi on spełniać wymogi rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 (ekoprojekt – wymogi od 01.01.2020 r.) - to trochę więcej niż nasza klasa 5. Klasa piąta wystarczyłaby, gdyby Kowalski zainstalował nowy kocioł wcześniej, a teraz - korzystając z programu Czyste Powietrze - wystąpił o dopłatę do wymiany okien czy docieplenia.

Po drugie, dopłata do kotła na paliwo stałe przysługuje tylko wtedy, gdy nie jest możliwe albo uzasadnione ekonomicznie przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, Kowalski rejestruje się na Portalu Beneficjenta właściwego Wojewódzkiego Funduszu, wypełnia wniosek i składa go z wyliczonymi wyżej załącznikami. Po wizycie człowieka z Funduszu, podpisaniu umowy o dofinansowanie i wymianie kotła, może złożyć wniosek o rozliczenie tego etapu. Prace można bowiem wykonywać i rozliczać etapami. W tym przypadku rozsądna kolejność wygląda tak: wymiana kotła, zwrot pieniędzy z programu Czyste Powietrze, dopiero potem (za odzyskane środki) wymiana okien i rozliczenie tego etapu. Trzeba pamiętać, że ze wszystkimi robotami Kowalski musi uwinąć się w 2 lata.

Kocioł i okna mają być fabrycznie nowe i mieć pisemną gwarancję producenta w zakresie jakości towaru. Współczynnik przenikania ciepła stolarki musi spełniać warunki obowiązujące po 31 grudnia 2020 r., czyli w przypadku okien pionowych wynosić góra 0,9 W/(m²·K).

Co jeśli Kowalski nie ma gotówki?

Zapytaliśmy w NFOŚiGW i dostaliśmy następujące wyjaśnienie:


Gdy Wnioskodawca nie ma gotówki na przeprowadzenie działań związanych z zakupem kotła i przeprowadzeniem termomodernizacji, wówczas we wniosku o płatność może podać numer rachunku bankowego wykonawcy przedsięwzięcia, który wcześniej zrealizuje je z własnych środków.

Na częste pytania o program Czyste Powietrze
odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW

Janusz Werner
fot. Fotolia

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Lut 2019, 13:23

Dnia 31.01.2019 o 13:11, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: W sumie logiczne - najpierw nie zanieczyszczamy, palimy wydajnie i w miarę ekologicznie, potem docieplamy żeby tego paliwa zużyć jak najmniej. Poza tym wymiana pieca (kotła ale użyłem tej samej nomenklatury ...

time image

04 Lut 2019, 21:01

Dnia 18.10.2018 o 12:33, swochn napisał: Wczoraj złożyłem wniosek elektronicznie, dzisiaj byłem w Funduszu potwierdzić i złożyć wersję papierową. Kilka dni temu dostałem z Funduszu list z informacją, że przyznano mi dotację i mam oczekiwać na kontakt ...

time image

01 Lut 2019, 13:17

Kurczę czy naprawdę stawianie nowego domu jest synonimem bogactwa i w takim razie trzeba w nim robić wszystko co najlepsze,nowoczesne i drogie bo nowy i tak ma być. Panowie co się tak trzymacie tej wersji Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Skoro zmieniamy garderobę, to nie tylko buty albo dziurawe buty a nowy płaszcz itd itp. Możliwe, ze nie wszyscy będą z tego powodu zadowoleni albo dopatrzą się w tym programie niesprawiedliwości dziejowej. Najwięcej będą prawdopodobnie mieli to powiedzenia Ci, którzy nic nie ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny