Jakie znaczenie ma współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla izolacji domu?

Jakie znaczenie ma współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla izolacji domu?

Odpowiedź eksperta: Najważniejszą cechą materiałów izolacyjnych jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) [W/mK]. Przede wszystkim należy przypomnieć, że im niższa wartość λ tym lepsze właściwości termoizolacyjne.

Jednym słowem, w tym przypadku obowiązuje "odwrócona" logika, to znaczy: im mniejsza, niższa wartość współczynnika, tym lepiej. Niektórzy twierdzą też, że parametr ten nie jest zbyt istotny, ponieważ cyfry znaczące (inne niż zero) znajdują się na 2 i 3 miejscu po przecinku. Nic bardziej mylnego.

Między lambdą 0,045 a 0,031 W/mK jest ogromna różnica. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że przy tej samej grubości płyt z różną lambdą, opór cieplny różni się aż o 45%!

Na przykład: by uzyskać najlepsze parametry termoizolacyjne musimy zastąpić szary styropian o λ=0,031 i grubości 10 cm, gorszym styropianem o grubości aż 15 cm! W efekcie zwiększamy powierzchnię zewnętrzną fasady, którą musimy pokryć tynkiem, zastosować dłuższe kołki (wzrost kosztów), a wszystkie te zabiegi powodują, iż ograniczamy ilość naturalnego światła wpadającego do naszych pięknych wnętrz.

Po co nam w ogóle ta lambda? Czy naprawdę ważny jest opór cieplny?

W naszych warunkach klimatycznych dom o powierzchni ścian około 250 m2, w zimowy dzień i temperaturze zewnętrznej -20°C i wewnętrznej +20°C ocieplony gorszym styropianem o lambdzie 0,045 będzie emitował o 550 W więcej energii, niż ten sam dom docieplony lepszym styropianem o lambdzie 0,031 W/mK. Właśnie lambda decyduje o tym, jakie będą nasze rachunki za energię.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Czy na pewno chcemy codziennie przez całą zimę i wszystkie kolejne lata używać 5 żarówek o mocy 100 Watów? Jak widać, lambda jest najważniejsza, i jest zależna od gęstości styropianu. Przy zakupie po prostu zwróćmy uwagę na wagę produktu, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że płyty o zaniżonej gęstości, nie posiadają deklarowanej izolacji termicznej.

Na każdym opakowaniu producent deklaruje współczynnik przewodzenia ciepła. Wystarczy zważyć paczkę, by mieć pewność, że zawartość opakowania zgadza się z deklaracją producenta.

 

Marcin Feliks
Doradca Techniczny firmy Austrotherm
fot. Austrotherm

Komentarze

Gość Piotrek
13-04-2022 12:04
dość mocno te wyliczenia przesadzone. -20st to w Polsce zdarza się rzadko, w niektórych miejscach w ogóle. Jeśli już to kilka dni. Do wyliczeń zachęcam wziąć temperaturę średnią z miesięcy zimowych. Wtedy na Wrocławia to 3,6st. Ja porównywałem styropian grafit 0,32 i zwykły ...
zenek
12-04-2022 09:45
2 minuty temu, Gość ja napisał: https://www.youtube.com/watch?v=Lxd45rSa_Dk dom pasywny - to nie kwestia kominow, ale wyizolowania calej kubatury - i to radykalne wyizolowanie gruba warstwą izolacji bezmostkowe. Do te specjalne drzwi, okna, rekuperacja, odpowiednie ...
Gość ja
12-04-2022 09:40
drzwi czasem trzeba :) ale nt kominów posłuchajcie specjalisty i sam ma dom 6lat i opłaty za ogrzewanie prawie zerowe : https://www.youtube.com/watch?v=Lxd45rSa_Dk
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz