Głowisz się nad wyborem okna? Pomożemy!

Głowisz się nad wyborem okna? Pomożemy!

Wybór odpowiednich okien do domu czy mieszkania to decyzja, która ma znaczący wpływ na komfort życia, efektywność energetyczną oraz estetykę budynku. Okna stanowią nie tylko barierę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również wpływają na izolację akustyczną, bezpieczeństwo oraz ilość naturalnego światła w pomieszczeniach. W obliczu szerokiej gamy dostępnych na rynku opcji, takich jak różne materiały ram, rodzaje szyb, systemy otwierania czy dodatkowe funkcje, podjęcie właściwej decyzji może być wyzwaniem. W tym artykule przybliżymy najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien.

PVC, czyli co?

Zapewne wielokrotnie słyszeliście o oknach z PVC (potocznie zwanych plastikowymi). Czy zastanawialiście się jednak, co to za materiał i jakim właściwościom zawdzięcza to, że tak chętnie stosowany jest właśnie w produkcji okien?

PVC (polichlorek winylu) to jeden z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Charakteryzuje się wszechstronnością i szerokim zakresem zastosowań. Jest to materiał syntetyczny otrzymywany z chlorku winylu, wykorzystywany zarówno w przemyśle, jak i w codziennym życiu. PVC jest znane ze swojej trwałości, odporności na chemikalia, wilgoć oraz działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że jest idealnym materiałem do wielu zastosowań - w tym do produkcji okien.

PVC można spotkać w różnych formach, w tym jako sztywne oraz elastyczne. Do produkcji okien stosowany jest sztywny PVC (tzw. twardy PVC), natomiast elastyczny PVC (tzw. miękki PVC) znajduje zastosowanie w produkcji kabli, opakowań, podłóg oraz odzieży.

Warto podkreślić dobre właściwości izolacyjne PVC a także to, że jest on stosunkowo tani w produkcji. Co więcej, dzięki możliwości recyklingu, PVC jest również materiałem bardziej przyjaznym dla środowiska w porównaniu do wielu innych tworzyw sztucznych.

Okna PVC od KRISHOME zostały skonstruowane tak, aby wszystkie elementy pracowały na energooszczędność domu.
Okna PVC od KRISHOME zostały skonstruowane tak, aby wszystkie elementy pracowały na energooszczędność domu.

Okna aluminiowe czy PVC? Jakie okna do domu?

Czy można jednoznacznie wskazać, które z tych okien są lepsze? Cóż, wszystko zależy od tego, jakie czynniki są dla nas ważniejsze: koszty, trwałość, estetyka czy też specyficzne potrzeby budynku. Jednym z głównych czynników wpływających na decyzję jest cena. Okna aluminiowe są zazwyczaj droższe od PVC. Dlatego w przypadku standardowych inwestycji, takich jak budowa szeregowców pod sprzedaż, bardziej opłacalnym rozwiązaniem będą okna PVC. Natomiast przy realizacji domów o bardzo wysokim standardzie, warto rozważyć inwestycję w okna aluminiowe.

Pod względem trwałości, okna aluminiowe przewyższają PVC. Aluminium jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz promienie słoneczne, co przekłada się na dłuższą żywotność. Aluminium jest także mniej podatne na odkształcenia, co sprawia, że jest idealne do dużych konstrukcji okiennych, które mogą być znacznie większe niż w przypadku okien PVC.

Pod względem izolacji termicznej, okna PVC generalnie lepiej chronią przed utratą ciepła dzięki niższemu współczynnikowi przenikania ciepła (Uw). Jednak różnice w izolacyjności mogą zanikać przy większych powierzchniach okien, gdzie główną rolę w termice odgrywają szyby. Przy spełnianiu wymogów prawa budowlanego i specyficznych potrzeb budynku, okna PVC mogą być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Estetyka i możliwości konfiguracyjne są również istotne. Okna aluminiowe oferują większe możliwości w zakresie kolorów i wykończeni. Aluminium umożliwia także tworzenie cieńszych ram, co maksymalizuje powierzchnię przeszklenia i daje więcej naturalnego światła w pomieszczeniach.

W przypadku dużych okien, aluminium jest bardziej odpowiednie ze względu na swoją sztywność i wytrzymałość, umożliwiając realizację większych konstrukcji bez ryzyka odkształceń. Okna PVC, choć również mogą osiągać znaczne rozmiary, są ograniczone przez konieczność stosowania wewnętrznych wzmocnień stalowych, co może zwiększać ich wagę i obciążać zawiasy.

Nie istnieje jednoznacznie idealne rozwiązanie, które łączyłoby zalety obu materiałów. Istnieją natomiast okna PVC z nakładką aluminiową, tzw. okna hybrydowe, które oferują estetykę aluminium z zaletami termicznymi PVC.

Duże okna aluminiowe to wyróżnik domów o bardzo wysokim standardzie wykonania.

Ile kosztuje okno?

Koszt okien PVC jest determinowany przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim technologia ich produkcji odgrywa tu istotną rolę - im bardziej energooszczędne są okna, tym wyższa ich cena. Jednakże inwestycja w takie rozwiązania zwraca się poprzez oszczędności podczas użytkowania. Istotnym elementem wpływającym na cenę jest również dodatkowe wyposażenie (np. antywłamaniowe), które podnosi koszty, ale cieszy się dużą popularnością ze względu na bezpieczeństwo.

Po dokładną kalkulację ceny najlepiej zwrócić się bezpośrednio do producenta lub dystrybutora. Wyceni on zarówno okna z opcjonalnymi akcesoriami i na wymiar. Warto skontaktować się ze sprzedawcą nawet wtedy, gdy w grę wchodzi wymiana tylko jednego okna. W Sieci Salonów KRISHOME zrealizować można zamówienia na pojedyncze sztuki lub komplety okien plastikowych w różnych rozmiarach i kształtach, przeznaczonych do jednego budynku. W Sieci Salonów KRISHOME oferowany jest szeroki wybór okien plastikowych na wymiar, zarówno standardowych modeli, jak i wariantów o nietypowych kształtach i rozmiarach, czy okien balkonowych. Dzięki pomocy specjalistów łatwo dopasować nie tylko wielkość i kształt okien, ale także ich kolorystykę oraz różne elementy wykończenia. Można także wybrać dodatkowe opcje, takie jak montaż lub funkcje poprawiające bezpieczeństwo (np. pakiety Tilt-First, zabezpieczające przed otwarciem okna przez dzieci).

W Sieci Salonów KRISHOME oferowany jest szeroki wybór okien plastikowych oraz aluminiowych.
W Sieci Salonów KRISHOME oferowany jest szeroki wybór okien plastikowych oraz aluminiowych.

Jak zamontować okna?

W Sieci Salonów KRISHOME otrzymać można fachowe doradztwo - nie tylko w zakresie wyceny, ale także montażu. W całej Polsce znajduje się ok. 100 salonów KRISHOME, w których można otrzymać fachową pomoc zarówno w wyborze stolarki otworowej (w tym okien), jak i w zakresie jej montażu.

Czym zasłonić okno?

No dobrze, a jak już mamy okna, to choćby były najpiękniejsze, przychodzi moment, gdy potrzebujemy je zasłonić. Nieważne, czy powodem jest chęć zaciemnienia pomieszczenia, bezpieczeństwo czy potrzeba odizolowania się od świata zewnętrznego, do wyboru mamy kilka osłon zewnętrznych, w tym m.in. rolety i żaluzje fasadowe.

Szereg korzyści niesie ze sobą zakup całej stolarki otworowej (razem z osłonami) w jednym salonie sprzedaży. Taką możliwość daje nam m.in. Sieć Salonów KRISHOME. Znaleźć w niej można rolety zewnętrzne elewacyjne, naokienne i do zabudowy, sterowane ręcznie lub wyposażone w automatykę do rolet.

W ofercie rolet można spotkać propozycje dla każdego typu budynku, zarówno starszego, jak i dopiero powstającego. W tym drugim przypadku szczególnie polecane są tzw. rolety do zabudowy - KALIMA RZ, które najlepiej redukują ubytki ciepła. Warto także zapoznać się z ofertą rolet naokiennych (KALIMA RN) i elewacyjnych (KALIMA RS). Wszystkie one mogą być otwierane i zamykane z pozycji smartfona.

Rolety do zabudowy - KALIMA RZ najlepiej redukują ubytki ciepła

W ten sam sposób można sterować żaluzjami zewnętrznymi. Żaluzje zewnętrzne (fasadowe) zapewniają prywatność, a także zabezpieczają przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce, deszcz czy wiatr. A ponieważ żaluzje zewnętrzne do okien muszą być idealnie dopasowane do miejsca, w którym mają być zamontowane, w Sieciach Salonów KRISHOME stworzona została możliwość zamówienia żaluzji zewnętrznych na wymiar, dokładnie dobranych do potrzeb użytkownika.

Firma powiązana: KRISHOME

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz