Praktyczne wskazówki przy dobieraniu dekoracji okiennych

Praktyczne wskazówki przy dobieraniu dekoracji okiennych

Okienne dekoracje mają do spełnienia różne funkcje, a ich wybór zależy od naszych upodobań i potrzeb. Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele...

Zastanawiając się nad wewnętrznym wystrojem okien, skupiamy się głównie na względach estetycznych; kolory i wzory rolet, żaluzji i zasłon dobieramy więc do stylu urządzenia wnętrza: kolorów ścian, mebli oraz naszych indywidualnych upodobań i obowiązujących trendów. Ważne jest jednak, byśmy nie zapominali o funkcji, jaką mają pełnić te przesłony, bo oprócz dekoracji okien powinny w różnym stopniu zatrzymywać promienie słoneczne i chronić przed wzrokiem sąsiadów.

Infografika: Rodzaje wewnętrznych dekoracji okiennych
Rodzaje wewnętrznych dekoracji okiennych

Dobieramy wewnętrzne dekoracje okienne

Poziome pasy na roletach czy zasłonach - poszerzą wąskie okno.

Zasłona zawieszona na ścianie po bokach okna w taki sposób, by nie zasłaniała nawet małego jego fragmentu (ramy ani szyby) - powiększy optycznie okno.

Stora lub zasłona zawieszona wysoko nad oknem, pod samym sufitem, ze złożoną lub zmarszczoną częścią, która na stałe zasłoni nadproże, pozostawiając odkryty fragment okna z szybą - wydłuży zbyt niski otwór okienny.

Wertikale (z nowoczesnych materiałów) lub zasłony panelowe (szerokie na kilkadziesiąt centymetrów pasy tkaniny usztywnione na górze i dole i przesuwające się jak wertikale) - maksymalnie wydłużą okno i zwiększą optycznie wysokość całego wnętrza.

Wertikale o poszerzonych lamelach z powodzeniem mogą być przesłoną między holem a salonem - przykładowy szkic
Wertikale o poszerzonych lamelach z powodzeniem mogą być przesłoną między holem a salonem. Wykonane z laminowanych listew mogą znakomicie zastąpić drzwi wewnętrzne

Intensywny kolor zasłon lub rolet - wyeksponuje okna i ich wystrój, ale tylko wtedy, gdy reszta wnętrza będzie monotonna i mało wyrazista. Jeśli mamy ciekawe meble, piękną podłogę czy interesującą kolekcję grafik na ścianach, pozostawmy okna i ich wystój na drugim planie, jako neutralne tło.

Piękny widok za oknem na przyrodę lub panoramę miasta (oświet­loną nocą tysiącem lamp) powinien cieszyć oko, więc nie zasłaniajmy go firankami, a jeśli chcemy zachować nieco więcej prywatności - zastosujmy "techniczne" rozwiązanie i naklejmy na szyby folię, niczym lustro weneckie.

W oknie kuchennym, pod którym ustawiono szafki, najlepiej zamontować roletę lub żaluzję albo na dolną część szyby, przykleić folię - przykładowy szkic
W oknie kuchennym, pod którym ustawiono szafki, najlepiej zamontować roletę lub żaluzję albo na dolną część szyby, przykleić folię. Zasłonki i firanki w kuchni nie są dobrym pomysłem. Niepotrzebnie oddzielają parapetową część blatu od pozostałej, zmniejszając tym samym jego powierzchnię użytkową

Fikuśnie i zbyt obficie udrapowane zasłony - nie w każdym wnętrzu wyglądają efektownie, zdecydowanie bardziej elegancka i zawsze modna jest prostota - lekkie, zwiewne, półprzezroczyste tkaniny. Zapomnijmy o ciężkich kotarach z pluszu.

Zasłony i story rzymskie (układające się w poziome plisy dzięki prętom w tunelach) ze szlachetnej tafty lub surówki z jedwabiu, najlepiej w tonacjach złamanej bieli - najlepiej wyglądają w stylowych wnętrzach.

Story weneckie (układające się w pofalowane fałdy) - powinny być wykonane z bardzo miękkich (cienkich lub grubszych) tkanin - najlepiej prezentują się we wnętrzu urządzonym w jasnej, ciepłej kolorystyce.

Delikatna, zwiewna tkanina zastępuje firankę i zasłonę - przykładowy szkic
Delikatna, zwiewna tkanina zastępuje firankę i zasłonę. Pełni podwójną rolę, pozostając w cieniu eleganckich, stylowych mebli. Okno ze szprosami i dużą ilością szybek jest tak bogate w wystroju, że zbyteczne jest dodatkowe strojne wykończenie

Rolety, maty rolowane, drewniane żaluzje, naklejane na szyby folie - nie zajmują wiele miejsca (odstają od szyby najwyżej kilka centymetrów) i zwykle kończą się nad parapetem okiennym lub progiem drzwi tarasowych. Na parapetach można więc ustawić kwiaty lub inne ozdoby, a tuż przy oknie biurko czy szafki kuchenne.

Transparentna folia samoprzylepna (częściowo przepuszczająca światło dzienne) - szczególnie sprawdzi się w łazienkowym oknie, ale ważne jest, by wzór na folii był na tyle gęsty, żeby nawet wieczorem, przy zapalonym świetle z zewnątrz nie było widać, co się dzieje w łazience. W kuchennych oknach, w których kiedyś wieszano "zazdrostki", teraz nakleja się folie nieprzezroczyste z mniej lub bardziej wyciętym drobnym wzorem naśladującym firanki. Popularna jest też folia imitująca mrożone szkło. Okno można myć razem z folią przez kilka lat, jest ona bowiem odporna na wilgoć.

Naklejki z kolorowej, matowej folii - ozdobią szyby w pokojach dzieci; takie dekoracje można łatwo i niedrogo zmieniać w zależności od upodobań czy dziecięcych fascynacji bajkowymi bohaterami.

Przesłony z drobnych elementów wyciętych np. ze sklejki lub filcu, nawleczonych na sznureczki i zmontowanych w całość na listewce - to oryginalny pomysł nie tylko na okienną dekorację.

Zasłony sznurkowe - w luksusowej wersji wykonane z nitek wyglądających jak spływająca z sufitu kaskada wodospadu. Sznureczki mają właściwości antystatyczne i nasączone są preparatem usuwającym zapachy np. nikotyny, idealne są więc do domu palaczy.

Klasyczne, długie zasłony podkreślają wysokość okna i całego pokoju oraz smukłość sprzętów i wąskie wnętrze - przykładowy szkic
Klasyczne, długie zasłony podkreślają wysokość okna i całego pokoju oraz smukłość sprzętów i wąskie wnętrze. Karnisz zamocowany jest pod samym sufitem, a tkanina nawleczona na drążek bez zastosowania żabek

Tkaninowe ekrany (usztywnione listewkami suwającymi się po szynach) - kilka warstw takich ekranów pozwala dowolnie aranżować przestrzeń przed oknem, urozmaicać kolorystykę, zmniejszać i powiększać optycznie okno, częściowo lub całkowicie zaciemniać wnętrze albo wprost przeciwnie - wpuszczać do niego mnóstwo światła. Takie przesłony pasują do ultranowoczesnych wnętrz.

Ewa Milbert, architekt wnętrz
fot. otwierająca: Fakro
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Gość Agnieszka
07-05-2009 16:39
Bardzo modne są teraz ładnie wyglądają w nowoczesnych i stylowych wnętrzach rolety, plisy, panele-verticale o poszerzonych lamelach, rolety rzymskie, oraz żaluzje drewniane.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz