Praktyczne wskazówki przy dobieraniu dekoracji okiennych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Praktyczne wskazówki przy dobieraniu dekoracji okiennych

Okienne dekoracje mają do spełnienia różne funkcje, a ich wybór zależy od naszych upodobań i potrzeb. Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele...

Zastanawiając się nad wewnętrznym wystrojem okien, skupiamy się głównie na względach estetycznych; kolory i wzory rolet, żaluzji i zasłon dobieramy więc do stylu urządzenia wnętrza: kolorów ścian, mebli oraz naszych indywidualnych upodobań i obowiązujących trendów. Ważne jest jednak, byśmy nie zapominali o funkcji, jaką mają pełnić te przesłony, bo oprócz dekoracji okien powinny w różnym stopniu zatrzymywać promienie słoneczne i chronić przed wzrokiem sąsiadów.

Infografika: Rodzaje wewnętrznych dekoracji okiennych
Rodzaje wewnętrznych dekoracji okiennych

Dobieramy wewnętrzne dekoracje okienne

Poziome pasy na roletach czy zasłonach - poszerzą wąskie okno.

Zasłona zawieszona na ścianie po bokach okna w taki sposób, by nie zasłaniała nawet małego jego fragmentu (ramy ani szyby) - powiększy optycznie okno.

Stora lub zasłona zawieszona wysoko nad oknem, pod samym sufitem, ze złożoną lub zmarszczoną częścią, która na stałe zasłoni nadproże, pozostawiając odkryty fragment okna z szybą - wydłuży zbyt niski otwór okienny.

Wertikale (z nowoczesnych materiałów) lub zasłony panelowe (szerokie na kilkadziesiąt centymetrów pasy tkaniny usztywnione na górze i dole i przesuwające się jak wertikale) - maksymalnie wydłużą okno i zwiększą optycznie wysokość całego wnętrza.

Wertikale o poszerzonych lamelach z powodzeniem mogą być przesłoną między holem a salonem - przykładowy szkic
Wertikale o poszerzonych lamelach z powodzeniem mogą być przesłoną między holem a salonem. Wykonane z laminowanych listew mogą znakomicie zastąpić drzwi wewnętrzne

Intensywny kolor zasłon lub rolet - wyeksponuje okna i ich wystrój, ale tylko wtedy, gdy reszta wnętrza będzie monotonna i mało wyrazista. Jeśli mamy ciekawe meble, piękną podłogę czy interesującą kolekcję grafik na ścianach, pozostawmy okna i ich wystój na drugim planie, jako neutralne tło.

Piękny widok za oknem na przyrodę lub panoramę miasta (oświet­loną nocą tysiącem lamp) powinien cieszyć oko, więc nie zasłaniajmy go firankami, a jeśli chcemy zachować nieco więcej prywatności - zastosujmy "techniczne" rozwiązanie i naklejmy na szyby folię, niczym lustro weneckie.

W oknie kuchennym, pod którym ustawiono szafki, najlepiej zamontować roletę lub żaluzję albo na dolną część szyby, przykleić folię - przykładowy szkic
W oknie kuchennym, pod którym ustawiono szafki, najlepiej zamontować roletę lub żaluzję albo na dolną część szyby, przykleić folię. Zasłonki i firanki w kuchni nie są dobrym pomysłem. Niepotrzebnie oddzielają parapetową część blatu od pozostałej, zmniejszając tym samym jego powierzchnię użytkową

Fikuśnie i zbyt obficie udrapowane zasłony - nie w każdym wnętrzu wyglądają efektownie, zdecydowanie bardziej elegancka i zawsze modna jest prostota - lekkie, zwiewne, półprzezroczyste tkaniny. Zapomnijmy o ciężkich kotarach z pluszu.

Zasłony i story rzymskie (układające się w poziome plisy dzięki prętom w tunelach) ze szlachetnej tafty lub surówki z jedwabiu, najlepiej w tonacjach złamanej bieli - najlepiej wyglądają w stylowych wnętrzach.

Story weneckie (układające się w pofalowane fałdy) - powinny być wykonane z bardzo miękkich (cienkich lub grubszych) tkanin - najlepiej prezentują się we wnętrzu urządzonym w jasnej, ciepłej kolorystyce.

Delikatna, zwiewna tkanina zastępuje firankę i zasłonę - przykładowy szkic
Delikatna, zwiewna tkanina zastępuje firankę i zasłonę. Pełni podwójną rolę, pozostając w cieniu eleganckich, stylowych mebli. Okno ze szprosami i dużą ilością szybek jest tak bogate w wystroju, że zbyteczne jest dodatkowe strojne wykończenie

Rolety, maty rolowane, drewniane żaluzje, naklejane na szyby folie - nie zajmują wiele miejsca (odstają od szyby najwyżej kilka centymetrów) i zwykle kończą się nad parapetem okiennym lub progiem drzwi tarasowych. Na parapetach można więc ustawić kwiaty lub inne ozdoby, a tuż przy oknie biurko czy szafki kuchenne.

Transparentna folia samoprzylepna (częściowo przepuszczająca światło dzienne) - szczególnie sprawdzi się w łazienkowym oknie, ale ważne jest, by wzór na folii był na tyle gęsty, żeby nawet wieczorem, przy zapalonym świetle z zewnątrz nie było widać, co się dzieje w łazience. W kuchennych oknach, w których kiedyś wieszano "zazdrostki", teraz nakleja się folie nieprzezroczyste z mniej lub bardziej wyciętym drobnym wzorem naśladującym firanki. Popularna jest też folia imitująca mrożone szkło. Okno można myć razem z folią przez kilka lat, jest ona bowiem odporna na wilgoć.

Naklejki z kolorowej, matowej folii - ozdobią szyby w pokojach dzieci; takie dekoracje można łatwo i niedrogo zmieniać w zależności od upodobań czy dziecięcych fascynacji bajkowymi bohaterami.

Przesłony z drobnych elementów wyciętych np. ze sklejki lub filcu, nawleczonych na sznureczki i zmontowanych w całość na listewce - to oryginalny pomysł nie tylko na okienną dekorację.

Zasłony sznurkowe - w luksusowej wersji wykonane z nitek wyglądających jak spływająca z sufitu kaskada wodospadu. Sznureczki mają właściwości antystatyczne i nasączone są preparatem usuwającym zapachy np. nikotyny, idealne są więc do domu palaczy.

Klasyczne, długie zasłony podkreślają wysokość okna i całego pokoju oraz smukłość sprzętów i wąskie wnętrze - przykładowy szkic
Klasyczne, długie zasłony podkreślają wysokość okna i całego pokoju oraz smukłość sprzętów i wąskie wnętrze. Karnisz zamocowany jest pod samym sufitem, a tkanina nawleczona na drążek bez zastosowania żabek

Tkaninowe ekrany (usztywnione listewkami suwającymi się po szynach) - kilka warstw takich ekranów pozwala dowolnie aranżować przestrzeń przed oknem, urozmaicać kolorystykę, zmniejszać i powiększać optycznie okno, częściowo lub całkowicie zaciemniać wnętrze albo wprost przeciwnie - wpuszczać do niego mnóstwo światła. Takie przesłony pasują do ultranowoczesnych wnętrz.

Ewa Milbert, architekt wnętrz
fot. otwierająca: Fakro

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Agnieszka

07 Maj 2009, 14:39

Bardzo modne są teraz ładnie wyglądają w nowoczesnych i stylowych wnętrzach rolety, plisy, panele-verticale o poszerzonych lamelach, rolety rzymskie, oraz żaluzje drewniane.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje