Dekoracyjne osłony okien - rolety, plisy, żaluzje, zasłony

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dekoracyjne osłony okien - rolety, plisy, żaluzje, zasłony

Wprawdzie osłony przeciwsłoneczne montowane wewnątrz pomieszczeń chronią przed słońcem mniej skutecznie niż te zewnętrzne, to w przeciwieństwie do nich mogą stanowić również efektowną dekorację.

Jeszcze do niedawna funkcje ochrony przed słońcem pełniły grube zasłony, którymi w upalne dni zasłaniano okna. Obecnie możliwości jest znacznie więcej. Nowoczesne rolety i żaluzje oferowane są w wielu wzorach i kolorach, dlatego coraz więcej osób wyposaża w nie okna. Spora część właścicieli, zwłaszcza domów urządzonych w nowoczesnym stylu, rezygnuje z tradycyjnych firanek i zasłon, decydując się właśnie na rolety albo żaluzje, które mają za zadanie nie tylko chronić wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych i wzrokiem przechodniów, ale pełnić rolę oryginalnego akcentu dekoracyjnego. Styl, kolor i wzór osłon można bowiem dobrać do charakteru każdego wnętrza.

ROLETY

Roleta rzymska (fot. Dekoria)
Roleta rzymska (fot. Dekoria)

Spośród wszystkich osłon wewnętrznych, rolety pokryte srebrem lub gumową powłoką w najmniejszym stopniu przepuszczają promienie słoneczne. Najskuteczniej chronią więc wnętrza przed nadmiarem słońca i np. nocnym światłem miejskich latarni. Najlepiej montować je na oknach ulokowanych na najbardziej nasłonecznionych elewacjach. Włókna, z których są wykonane rolety podgumowane i te z dodatkiem srebra, charakteryzują się odpornością na zabrudzenia i trwałością barw. Takie osłony łatwiej też się czyści niż tekstylne.

Rolety skonstruowane są w taki sposób, że tkanina zrolowana jest na wałku zamocowanym najczęściej do górnej ramy okna. Rozwija się je ręcznie do dowolnej wysokości, za pomocą łańcuszka. Ich maksymalna szerokość to 3 m. Mechanizm łańcuszkowy - samohamujący - pozwala na wygodne zatrzymanie rolety na żądanej wysokości.

Rolety wewnętrzne, w zależności od sposobu mocowania, dostępne są w dwóch wariantach:

  • wolno wiszące - przytwierdzane do ściany, sufitu, ramy okna lub wnęki okiennej. Stosowane są nie tylko jako ochrona przed słońcem, lecz także jako okienny element dekoracyjny oraz np. zasłona różnego rodzaju wnęk;

     

  • w kasecie - zwinięte w kasecie z prowadnicami. Kasetę przykręca się do ramy okna za pomocą wkrętów, a prowadnice przykleja do listwy szybowej lub całą roletę przykleja się do skrzydła okna. W pierwszym wariancie, roleta montowana jest na skrzydle okiennym. Odstęp od rolety do szyby zależy od grubości listew przyszybowych.

     

    W drugim sposobie, roleta mocowana jest między listwami przyszybowymi i porusza się wzdłuż okna (zachowując minimalny odstęp od szyby) lub bezpośrednio przy niej. Obie metody montażu mają tę zaletę, że umożliwiają dowolne uchylenia lub otwarcie okna z opuszczoną osłoną.
Rolety zwijane w kasecie Rolety zwijane w kasecie Rolety zwijane bez kasety
Rolety zwijane w kasecie i bez kasety (fot. rolbos.waw.pl, Karnix)

Kasety można kupić w kilku kolorach, np. białym, brązowym, złotym, imitującym drewno dębu, mahoniu, wiśni czy orzecha.

Najprostsze i najpopularniejsze są rolety zwijane, wykonane z różnokolorowych, jednolitych lub wzorzystych tkanin o różnej gramaturze i stopniu zaciemnienia. Ich odmianą są rolety "dzień i noc", składające się z dwóch rodzajów pasów, przezroczystych i zacieniających.

Nałożenie dwóch warstw tkaniny jedna na drugą i przesuwanie ich względem siebie zapewnia większy zakres regulacji stopnia nasłonecznienia i zaciemnienia pomieszczenia, podobnie jak w przypadku żaluzji poziomych. Tego typu osłony mogą być montowane bezpośrednio na oknie za pomocą specjalnych uchwytów (bez przewiercania ramy okna), do ściany lub do sufitu. Materiały w roletach mogą różnić się gramaturą, szerokością pasów oraz wypełnieniem pomiędzy pasami.

Kolejnym rodzajem tego typu osłon są rolety rzymskie. Kiedy podnosimy je, tkanina układa się w poziome równoległe fałdy, kiedy je opuszczamy - tworzy gładką powierzchnię. Równie efektowne są rolety austriackie, w formie bufiastej, pofałdowanej tkaniny, która podnoszona do góry marszczy się, tworząc dekoracyjny lambrekin.

Roleta rzymska (fot. Dekoria) Roleta rzymska (fot. Dekoria)
Roleta rzymska (fot. Dekoria)
Rolety rzymskie. Dzięki dolnej i górnej belce, można przesuwać je w ramie okna od dołu i od góry Rolety "dzień-noc" składające się z dwóch rodzajów tkanin, grubszej - zacieniającej i cieńszej - przepuszczającej światło.
Rolety rzymskie. Dzięki dolnej i górnej belce, można przesuwać je w ramie okna od dołu i od góry (fot. Gardinia) Rolety "dzień-noc" składające się z dwóch rodzajów tkanin, grubszej - zacieniającej i cieńszej - przepuszczającej światło (fot. Gardinia)
Alternatywą dla typowych rolet są przesuwane zasłony panelowe, zbudowane z kilku paneli poruszających się po szynie zamocowanej nad oknem.
Alternatywą dla typowych rolet są przesuwane zasłony panelowe, zbudowane z kilku paneli poruszających się po szynie zamocowanej nad oknem (fot. Faber)

PLISY

Plisa z tkaniny poliestrowej, częściowo przepuszczającej promienie słoneczne. Rolety, żaluzje czy plisy mogą zyskać na atrakcyjności dzięki dekoracyjnym detalom, którymi można je wykończyć np. sznurki do podciągania i opuszczania.

Plisa z tkaniny poliestrowej, częściowo przepuszczającej promienie słoneczne. (górne zdjęcie) (fot. Gardinia)

Rolety, żaluzje czy plisy mogą zyskać na atrakcyjności dzięki dekoracyjnym detalom, którymi można je wykończyć np. sznurki do podciągania i opuszczania. (zdjęcia po prawej) (fot. Coulisse)

Rolety, żaluzje czy plisy mogą zyskać na atrakcyjności dzięki dekoracyjnym detalom, którymi można je wykończyć np. sznurki do podciągania i opuszczania.

Rolety plisowane (plisy) nie mają kasety, więc nie ograniczają powierzchni szyby. Dzięki dwóm poziomym belkom, możemy przesuwać splisowaną tkaninę w górę i w dół, a nawet zatrzymać ją pośrodku okna. W odróżnieniu od innych systemów zasłonowych, plisy pozwalają na zasłonięcie dowolnego fragmentu okna. Mogą składać się z dwóch rodzajów materiałów - zaciemniającego i dekoracyjnego - by zależnie od potrzeb przesłaniać okno jednym lub drugim.

Oferowane są w różnych tonacjach i barwach. Plisy mają także bardzo praktyczny system regulacji poziomu nasłonecznienia, zapewniający użytkownikom komfort oraz intymność. Przytwierdza się je w poziomie, pionie oraz ukośnie, w oknach o nietypowych kształtach (łukowych, trapezowych) oraz wszędzie tam, gdzie warunki techniczne uniemożliwiają montaż tradycyjnych rolet czy żaluzji.

ŻALUZJE

Stanowią skuteczną ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, dzięki precyzyjnej regulacji kierunku i ilości wpadających promieni słonecznych. Ta możliwość znacznie odróżnia żaluzje od rolet i sprawia, że są one o wiele bardziej praktyczne. Zbudowane są z aluminiowych lub drewnianych lamelek o różnej szerokości. Najczęściej przykręca się je do ramy okna. Nadają się do zasłaniania większych powierzchni, np. całej wnęki okiennej czy przeszklonych ścian. Można je wyposażyć w żyłki utrzymujących osłonę przy szybie nawet w oknie uchylonym. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że nadają się do instalowania w każdym rodzaju okien - zarówno między szybami, jak też przed nimi.

Żaluzje drewniane nadają wnętrzu uroku i niepowtarzalności. Lamele wytwarzane są z drewna zazwyczaj w dwóch szerokościach 25 i 50 mm i malowane transparentną lazurą nadającą żaluzjom różne odcienie. Osłona rynny górnej, belka dolna i detale wykonane są również z drewna w kolorze zbliżonym do koloru lamelek.

Decydując się na tego typu osłony, warto wiedzieć, że elementy są stosunkowo grube, podciągnięta żaluzja zajmuje ok. 20% wysokości okna, co zmniejsza dopływ światła do pomieszczenia. Ze względu na ich duży ciężar, wieszaki mocujące trzeba trwale przytwierdzić do ram okna. Żaluzji drewnianych nie należy montować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w kuchni, łazience czy pralni. Nie zaleca się także czyścić ich wodą ani detergentami, a jedynie odkurzać, a do mycia stosować przeznaczone do tego preparaty.

Żaluzje drewniane, poza kolorem naturalnego drewna, można kupić w wersji pomalowanej na dowolny kryjący kolor. Żaluzje drewniane, poza kolorem naturalnego drewna, można kupić w wersji pomalowanej na dowolny kryjący kolor.

Żaluzje drewniane, poza kolorem naturalnego drewna, można kupić w wersji pomalowanej na dowolny kryjący kolor.
(fot. Archiwum Budujemy Dom, www.rolbos.waw.pl)

Żaluzje aluminiowe są odporne na wilgoć i zmianę temperatury. Bardzo dobrze również chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Przeważnie oferowane są w trzech szerokościach lameli: 16, 25 i 50 mm. Sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych, np. w łazience, kuchni, pralni. Zwykle wyposażone są w prowadzenie boczne (żyłki), utrzymujące żaluzje przy szybie nawet w oknie uchylonym. Ponieważ są dużo lżejsze od drewnianych, można je montować do listwy przyszybowej bez ingerencji w ramę okna. Proponowane są w dużej liczbie kolorów oraz w wersji drewnopodobnej w kilku odcieniach. Można je myć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

Ciekawą odmianą żaluzji drewnianych są okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami wykonanymi z klejonego drewna.
Ciekawą odmianą żaluzji drewnianych są okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami wykonanymi z klejonego drewna.
Ciekawą odmianą żaluzji drewnianych są okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami wykonanymi z klejonego drewna (fot. Jasno Shutters)

ZASŁONY

Dla osób preferujących klasyczny styl urządzania wnętrz, sposób na skuteczną ochronę przed słońcem mogą stanowić tradycyjne zasłony tekstylne. Po części wynika to z przywiązania do tradycji, ale prawdą jest, że tkaniny "ocieplają" wnętrza. Zasłaniając nimi okno, tworzymy w domu przytulną atmosferę. Odsłaniając - pozwalamy, by słońce przeniknęło do środka. Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, by zasłony nie przepuszczały promieni słonecznych, wybierzmy grube, ciężkie tkaniny z gęsto tkanym splotem.

Decydując się na taki rodzaj przesłon, musimy wybrać także karnisze. Trzeba pamiętać, że muszą być dłuższe od wnęki okiennej o 50-60 cm (po 25-30 cm z każdej strony), dzięki temu będziemy mogli wygodnie zsuwać kotary poza światło okna. Po zamontowaniu karnisza okno musi się swobodnie otwierać, dlatego jego górna krawędź musi znajdować się w odległości minimum 5 cm od karnisza. Jednocześnie jego odległość od ściany ma gwarantować to, by tkanina swobodnie zwisała, nie opierając się o parapet lub grzejnik.

Aby osiągnąć efekt przestrzenności, zasłony marszczy się i drapuje. Dlatego też szerokość tkaniny powinna być większa przynajmniej o 50% od długości karnisza (a może stanowić nawet trzykrotną jego długość). Ważną kwestią jest poza tym wysokość kotary. Dobierzmy ją tak, by zwisała 1-2 cm nad podłogą.

Zasłony często łączone są z roletami wykonanymi z tkaniny o podobnej kolorystyce. Zasłony często łączone są z roletami wykonanymi z tkaniny o podobnej kolorystyce.
Zasłony często łączone są z roletami wykonanymi z tkaniny o podobnej kolorystyce. (fot. Dekoria)

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Roleta rzymska (fot. Dekoria)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Do Olleo.

20 Gru 2017, 00:41

By uniknąć tego o czym piszesz czyli niepełnego otwarcia okna najlepiej zamontuj plisy albo zwykłe żaluzje. Polecam plisy.

time image

21 Sie 2017, 11:18

Ja również wolę rolety. Chociaż na nie założyłam delikatne firanki.

time image

Gość Paula

21 Sie 2017, 08:07

Cieszę się bardzo, że rynek rolet i żaluzji tak się rozwinął. Pełnią one teraz funkcję również dekoracyjną dzięki czemu nie muszę już zakładać firan i zasłon. Ja kupiłam swoje w Orlicie i są bardzo dobrej jakości. Mam nadzieję, że posłużą mi przez lata.

time image

Gość Olleo

09 Lip 2015, 06:28

Brak mi w tym artykule jednej istotnej informacji - czesc z tych rozwiazan (m.in. rolety montowane na oknie, ale i niektore zaluzje) uniemozliwiaja pelne otwarcie okna, gdyz kaseta o gory odstaje od okna na odleglosc wieksza, niz jest miejsca miedzy oknem, a osciezem - otwierajac okno do konca ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny