Mieszkanie jeszcze nie odebrane, a już problem z wodą w piwnicy

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mieszkanie jeszcze nie odebrane, a już problem z wodą w piwnicy

Mimo iż nie wprowadziłem się jeszcze do nowego mieszkania, już natrafiłem na problem z wodą w piwnicy. Budynek posiada częściową piwnicę, usytuowaną około 1 metra poniżej poziomu gruntu. Badania geologiczne wykazały, że wody gruntowe zalegają na głębokości poniżej 3 metrów. Wykonawca zapewniał, że izolacja ścian i podłogi wykonana z grubej folii jest szczelna i nie powinna przepuszczać wody. Niestety, po roztopach na betonie surowej podłogi pojawiły się niewielkie kałuże, a cały podkład jest wilgotny. Jak w zaistniałej sytuacji można skutecznie uszczelnić piwnicę?

aktualizacja: 2024-05-23 11:20:12

Prawdopodobną przyczyną napływu wody do piwnicy jest przenikanie wody opadowej przez nieszczelności w hydroizolacji podpodłogowej. Woda dostaje się do gruntu nasypowego wokół budynku, a przy intensywnych opadach nie zdąża wchłonąć się w głąb ziemi, gromadząc się pod posadzką piwnicy.

Aby wyeliminować problem, należy podjąć następujące kroki:

  1. Zapewnić szybki odpływ wody deszczowej z rynien z dala od domu.
  2. Utworzyć nachyloną skarpę przy ścianach zewnętrznych budynku, umożliwiającą swobodny spływ wody roztopowej z dala od fundamentów.
  3. Poprawić izolację podłogową, a w razie potrzeby zastosować drenaż powierzchniowy.
  4. Uszczelnić podkład podłogowy za pomocą płynnej folii nałożonej w kilku warstwach na oczyszczone i wyrównane podłoże. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do bezpośredniego przyklejania płytek podłogowych.
  5. W piwnicy ułożyć folię tłoczoną (tzw. kubełkową) na istniejącej posadzce. Następnie przykryć ją wylewką cementową o grubości co najmniej 4 cm.
  6. Utworzona przez folię kubełkową warstwa drenująca umożliwi samoczynny spływ wody do studzienki chłonnej. Do studzienki należy wstawić pompę z wyłącznikiem pływakowym, która posłuży do odprowadzania wody na zewnątrz.

Na zdjęciu otwierającym: Wilgoć i woda pojawiające się na podłodze piwnicy świadczą o braku ciągłości izolacji pod podłogą oraz na ścianach fundamentowych. (fot. MTW Orle)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość MTW

15 Apr 2016, 06:20

2 pierwsze akapity ok z wyjątkiem płynnej folii.3 akapitłatwiej wykonać szczelną piwnicęniż takie jej odwodnienie które nie będzie skutkować wypłukaniem materiałów przegród

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!