Dlaczego warto zbudować gruntowy wymiennik ciepła podczas wykonywania fundamentów?

Dlaczego warto zbudować gruntowy wymiennik ciepła podczas wykonywania fundamentów?

Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła podnosi sprawność całego procesu rekuperacji, ponieważ stabilizuje temperaturę powietrza, które do rekuperatora dociera. Temperatura po przejściu przez GWC jest zawsze dodatnia, co eliminuje konieczność stosowania wstępnych nagrzewnic elektrycznych. Dodatkowo, podnosi to sprawność odzysku ciepła w samej centrali wentylacyjnej, i praktycznie uniezależnia ją od chwilowych wartości temperatury zewnętrznej.

Latem, w okresie wysokich wartości temperatury zewnętrznej, GWC skutecznie schładza powietrze wentylacyjne nawet do temperatury 15-16°C. Dzięki temu, gruntowy wymiennik ciepła pokrywa zapotrzebowanie budynku na chłód nawet w 70-90% praktycznie bezkosztowo. Co równie ważne, budynek jest chłodzony świeżym powietrzem zewnętrznym, a nie obiegowym jak w typowych klimatyzatorach. Zastosowanie GWC w okresie letnim daje więc podwójną korzyść.

Gruntowy wymiennik ciepła można lokalizować pod budynkiem, na etapie wczesnych robót budowlanych. Dlatego warto zamontować go już podczas wykonywania fundamentów. GWC ma zwartą budowę i z powodzeniem mieści się pod nowo budowanymi obiektami. Wymiennik gruntowy montuje się między fundamentami, przed wykonaniem podłogi na gruncie. Jeżeli budynek ma być postawiony na płycie fundamentowej - wówczas jeszcze przed wykonaniem płyty.

W obliczu wysokich cen energii warto wybierać rozwiązania, które pozwalają znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne domu. Zastosowanie GWC jest tego najlepszym przykładem.

Magdalena Skórska
Projektant Instalacji Sanitarnych PRO-VENT
fot. otwierająca: Pro-Vent

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz