Betonowanie w niskiej temperaturze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Betonowanie w niskiej temperaturze

Czy gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera lepiej zastosować dodatki do betonu, czy lepiej użyć podgrzanej wody do rozrobienia mieszanki? Podobno w betoniarniach też można zamówić podgrzaną mieszankę, ale do jakiej temperatury takie zabiegi są w ogóle dopuszczalne? Słyszałem też, że odporność na mróz zależy od rodzaju użytego cementu.

aktualizacja: 2023-11-21 07:22:01

Odpowiedź eksperta: Jako umowną granicę temperatury, przy jakiej nie prowadzi się prac betoniarskich, przyjmuje się jej spadek poniżej -5°C. Betonowanie można prowadzić i w niższej temperaturze, ale wymaga to stworzenia specjalnych warunków, znacznie podnoszących koszty robót.

Standardowy sposób betonowania w niskiej temperaturze polega na dodaniu do mieszanki betonowej preparatów zapobiegających zamarznięciu wody zarobowej, oraz na ograniczeniu ucieczki ciepła wytwarzanego w procesie hydratyzacji cementu.

Są różne preparaty, a ich stosowanie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż wpływają one również na inne własności betonu. Natomiast sposób zabezpieczenia przed utratą ciepła powinien być dostosowany do rodzaju betonowanego elementu.

Masywne elementy betonowe w nieprzemarzniętym gruncie wystarczy przykryć, np. słomianymi matami lub płytami styropianu, a słupy zaś otulić podobnym materiałem.

Dość ryzykowne jest natomiast betonowanie stropów, gdyż trudno zapewnić ocieplenie po obu jego stronach.

Do mieszanek betonowych wykorzystywanych w niskiej temperaturze należy używać cementów o wysokim cieple hydratyzacji (np. czystego portlandzkiego) oraz o szybkim przyroście wytrzymałości wczesnej (z literą R w symbolu cementu). Natomiast podgrzewanie ma na celu "odmrożenie" kruszywa, które składowane na zewnątrz natychmiast zamroziłoby wodę zarobową.

Cement portlandzki - opakowanie
Cement portlandzki (fot. Lafarge Cement)

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Betonowanie masywnych elementów w nieprzemarzniętym gruncie jest dopuszczalne nawet w temperaturze nieco poniżej 0°C (fot. M.Szymanik)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!