Budowa domu - jakie prace można wykonać przed zimą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2016-09-27 05:00:33
Budowa domu - jakie prace można wykonać przed zimą?

Jakie prace można wykonać, rozpoczynając budowę domu niepodpiwniczonego, przed nadejściem zimy?

Odpowiedź eksperta: Jesień w tym roku jest łagodna, małe opady deszczu oraz temperatura – utrzymująca się w okolicy 10 stopni – umożliwiają prowadzenie prac budowlanych. Przy tak sprzyjających warunkach atmosferycznych, można przeprowadzić pierwszy etap procesu budowlanego, zwany stanem zerowym, czyli wykonanie robót budowlanych doprowadzonych do "poziomu zero", tj. poziomu terenu.

 

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót, należy opracować harmonogram prac. Wyszczególnione w nim prace muszą być koniecznie wykonane w określonej kolejności oraz czasie. Ponadto ułatwia on oszacowanie kosztów.

 

Prace rozpoczynamy od przygotowania placu budowy. Najpierw geodeta wytycza położenie fundamentów, zgodnie z planem zagospodarowania działki. Po wytyczeniu fundamentów, zdejmuje się warstwę humusu i wykonuje się wykop pod fundamenty. Od warunków gruntowych zależy rodzaj fundamentu, a głębokość jego posadowienia od strefy przemarzania gruntu, która w Polsce wynosi od 0,80 do 1,40 m. Ławy fundamentowe są najpopularniejsze w naszym kraju i stosuje się je zarówno do posadowienia domów bez podpiwniczenia, jak i z podpiwniczeniem.

 

Przed wylaniem ław fundamentowych, doprowadza się rury instalacji wodociągowej oraz ewentualnie kanalizacyjnej. Dokonuje się tego w taki sposób, aby przewody biegły prosto, możliwie bez skrętów, jak najkrótszą drogą. Jeśli jest niezbędny łuk, to montuje się bardzo łagodny. Przyłącze wodociągowe doprowadza się do budynku poniżej strefy przemarzania, z reguły jest to 1,50 m pod poziomem terenu. Rury instalacji kanalizacyjnej dla domów jednorodzinnych kładzie się z reguły płycej, zależnie od głębokości położenia studzienki bądź zbiornika na szambo. Najczęściej przechodzą przez ścianę fundamentową. Zwykle średnica ich wynosi 110 mm i układa się je ze spadkiem min. 2%.

 

Po 3, 4 dniach zdejmuje się szalunek ław. Po ułożeniu na nich izolacji przeciwwilgociowej, można rozpocząć murowanie ścian fundamentowych. Po ich wymurowaniu kładzie się na nich izolację pionową. Miejsce przyszłej podłogi zasypuje się piaskiem, który się ubija. Potem wylewa się chudy beton. Na takim etapie można zostawić budowę na czas zimy.

Redakcja BD
fot. M. Szymanik

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

08 Lis 2015, 12:44

Cytat A czemu nie? A czemu tak?

time image

08 Lis 2015, 11:46

Cytat czy można na zimę pozostawić fundamenty bez wylewki chudego betonu? A czemu nie?

time image

Gość raf127

08 Lis 2015, 11:24

czy można na zimę pozostawić fundamenty bez wylewki chudego betonu?

time image

13 Sie 2015, 08:42

Cytat czy nie rozsądniej było by usunąć w pierwszej kolejności humus a potem zlecić geodecie wskazanie miejsca fundamentów? Z reguły usuwa się spychaczem wierzchnią warstwę (wstępnie określając miejsce pod budynek) ...

time image

Gość olek

12 Sie 2015, 16:08

czy nie rozsądniej było by usunąć w pierwszej kolejności humus a potem zlecić geodecie wskazanie miejsca fundamentów?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje