Co może powodować przeciek w rynnach i jak to naprawić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Co może powodować przeciek w rynnach i jak to naprawić?

Zauważyłem, że w jednym miejscu rynna zaczęła przeciekać, choć nie widać pęknięcia ani dziury. Rynny na plastikowe wymieniono 5 lat temu, wstawiając je w stare haki mocujące. Co może powodować przeciek i jak to naprawić?

aktualizacja: 2016-11-14 07:55:04

Odpowiedź eksperta: Przeciek spowodowany jest prawdopodobnie nieszczelnością na połączeniu złączki z rynną w wyniku rozsunięcia się tych elementów lub uszkodzenia uszczelki. Ponieważ rynny narażone są na znaczne zmiany temperatury ulegają ruchom termicznym – cyklicznie kurczą się i rozszerzają. Szczególnie duże zmiany długości wykazują rynny plastikowe, co przyczynia się do rozszczelnienia połączeń. Takiemu zjawisku sprzyja nierównomierne nagrzewanie się orynnowania.

 

Przykładowo, część długości rynny jest stale zacieniona, a inna wystawiona na intensywne promieniowanie słoneczne. Powodem kłopotów bywają też zbyt małe zakłady na połączeniach. W opisanej sytuacji, dodatkowo do rozszczelnienia może przyczyniać się sztywne zamocowanie w uchwytach, bez możliwości przesuwu. To prawdopodobne, bo pozostawiono stare haki, które nawet przy tych samych nominalnych średnicach rynien różnych producentów mogą się minimalnie różnić. W efekcie jeden z odcinków rynny będzie wysuwał się ze złączki, kiedy dochodzi do skurczu materiału i nie powróci do poprzedniego położenia po rozszerzeniu w wyniku nagrzania. Decyzję o sposobie naprawy można będzie podjąć po sprawdzeniu stanu zamocowania rynien i ich połączeń. Likwidację przecieku zapewni poprawienie nieszczelnego połączenia poprzez przesunięcie złączki z ewentualną korektą ułożenia rynny i wymianą uszczelki.

 

Nie można też wykluczyć pęknięcia lub odłamania się zaczepu złączki, co skutkuje brakiem docisku uszczelki i taki element trzeba wymienić. Docelowo należy liczyć się z koniecznością wymiany rynajz na oryginalne dla tego systemu rynnowego, jeśli kolejne przecieki pojawią się po 1–2 lata użytkowania. Ich wymiana nie będzie kłopotliwa, jeżeli są mocowane do deski czołowej, albo można ją zamontować. Jeśli jednak uchwyty mocowane były pod pokryciem dachowym, to konieczny będzie częściowy jego demontaż w rejonie okapu.

Cezary Jankowski
fot. Galeco

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny