Czym jest podbitka dachowa i czy rzeczywiście jest niezbędna?
Czym jest podbitka dachowa i czy rzeczywiście jest niezbędna?
Podbitka dachowa nazywana jest również podsufitką. Jest to nic innego jak element wykończenia dachu skośnego od spodu, na tych jego fragmentach wystających poza obrys ścian budynku. Podbitka dachowa jest widoczna na spodzie okapu dachowego.
Data publikacji: 2023-05-11
Data aktualizacji: 2023-05-11
Podbitkę dachową wykonuje się z kilku powodów. Chodzi o względy estetyczne o to aby okap dachu wyglądał ładnie i nie szpecił bryły budynku. Dodatkowo w ten sposób zabezpieczamy okap dachu i ukrywamy mało estetyczną konstrukcję dachu i ochronimy ją przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Ważne są również względy praktyczne. Wykonanie podbitki to bardzo praktyczny sposób na to aby uniknąć zagnieżdżenia się ptaków i owadów pod okapem dachu.
Jak i z czego wykonuje się podbitkę dachową?
Najczęściej elementy podbitki dachowej montuje się bezpośrednio do krokwi (w skosie). Czasami elementy podsufitki montuje się również prostopadle do ściany budynku. Wtedy potrzebna jest dodatkowa podkonstrukcja mocowana do krokwi. Wybór metody zależy tutaj od preferencji inwestora.
Najczęściej zabezpieczanie okapu wykonuje się z podbitki z drewna. Stosuje się wówczas drewno sosnowe, świerkowe bądź modrzewiowe, najlepiej o grubości od 17 do 22 mm. Zupełnie dowolna jest tutaj szerokość i długość desek. Deski na podbitkę dachową mogą mieć proste krawędzie, frezowanie na wpust i pióro lub wręby.
Ważne jest to aby przy montażu pozostawić szczeliny lub otwory wentylacyjnych. Pamiętajmy jednak o tym, że trzeba je dokładnie zabezpieczyć siatką, tak aby owady i małe ptaki nie mogły uwić tam sobie gniazda.
Podbitki drewnopodobne
Do wykonani podbitki w materiału drewnopodobnego najczęściej wykorzystuje się płyty wytwarzane ze świeżych wiórów drzewnych połączonych naturalną żywicą. Atutem tego materiału jest jednorodna struktura materiału, dzięki czemu jest on odporny jest na działanie temperatury i wilgoci. Przed przystąpieniem do montowania podbitki z materiału drewnopochodnego, dobrze jest zewnętrzną stronę paneli pomalować. Stosuje się do tego farby akrylowe lub impregnaty.
Podbitka PCV
Na rynku materiałów budowlanych mamy również dostępne podbitki systemowe PCV. Możemy wybierać zarówno spośród kolorów jak również faktur materiału. Podbitki systemowe dostępne są w różnych kolorach i fakturze, a nawet o strukturze drewna.
Takie podbitki najczęściej występują w postaci paneli płaskich o grubości zaledwie 1 mm (siding), paneli komorowych oraz paneli pełnych ze spienionego PVC. Producenci podbitek dachowych systemowych zadbali o to, aby występowały w formie paneli pełnych i perforowane. Dzięki panelom perforowanym jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią wentylację dachu.
Podbitki dachowe wykonuje się również z blachy stalowej lub aluminium. Zastosowanie tego typu podbitki umożliwia ujednolicenie materiałowe i kolorystyczne wykończenia dachu. Do wykonania podbitki stalowej doskonale nadają się blachy płaskie o grubości 0,6-0,8 mm lub trapezowe o wysokości profilu 20 mm. Przy zastosowaniu tego typu podbitki zaleca się zastosowanie blach perforowanych w celu zapewnienie wentylacji dachu. Wszelkie docięcia, wygięcia i dopasowania blachy, wykonuje już dekarz bezpośrednio na budowie.
Podbitki tynkowane
Niekiedy wykończa się spodnią część dachu tynkiem. To rozwiązanie pozwala na idealnie dopasowanie okapu dachu do koloru i struktury ścian budynku. Aby wykonać podbitkę otynkowaną do konstrukcji drewnianej, mocowanej do krokwi, przykręca się płyty OSB, a następnie styropian zabezpieczony siatką z włókna szklanego. Na tak przygotowane podłoże układa się cienkowarstwowy tynk silikonowy. Oczywiście należy pamiętać również o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu poprzez pozostawienie szczelin bądź montaż kratek wentylacyjnych.