14 okien dachowych pogrupowanych w sypialniach i łazience

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
14 okien dachowych pogrupowanych w sypialniach i łazience

Autor gotowego projektu przewidział aż 14 dużych okien dachowych, dlatego kupując je, starałem się pogodzić wysoką jakość i dobre parametry termoizolacji z przyzwoitą ceną - mówi Janusz, Czytelnik Budujemy Dom, który okna dachowe użytkuje od 2011 r.

Dach: o nachyleniu 35°, pokryty płaską dachówką ceramiczną.

Okna dachowe:

 • 13 obrotowych z osią obrotu w ½ skrzydła, wymiary 78 × 160 cm; 2 szyby i argon, nawiewniki o wydajności 16 m3/h; z ramami z klejonego warstwowo drewna sosnowego i jedno z ramami z PVC (w łazience), wyłaz dachowy.
 • Lokalizacja na wszystkich połaciach dachu.

Montaż: wykonali dekarze podczas budowy domu, przy oknach łączonych stosowali kołnierze combi. Tylko przy grupie 4 okien podcinali krokwie.

Decyzja: Autor gotowego projektu przewidział aż 14 dużych okien dachowych, dlatego kupując je, starałem się pogodzić wysoką jakość i dobre parametry termoizolacji z przyzwoitą ceną. Wybrałem markowe produkty.

Nie ograniczyłem liczby, ani rozmiaru przeszkleń, choć niektórzy budujący tak robią. Trzymałem się projektu, bo podoba mi się, że architekt pogrupował je w sypialniach i łazience w zestawy po 2-4 sztuki. Dzięki temu wzbogacił tradycyjną architekturę szczyptą nowoczesności.

Okno dachowe z PVC
W łazience, nad wanną, znajduje się okno z ramami z PVC.
Akcesoria montażowe dostosowano do płaskiej dachówki
Akcesoria montażowe dostosowano do płaskiej dachówki.

Okna dachowe - rady i przestrogi:

 • W największej sypialni połączył ze sobą 2 oraz 3 okna dachowe, w kolejnej 3, dalej jest czteroczęściowy zestaw. Wskutek tego w pomieszczeniach jest jasno, lecz w lecie nadmiernie się nagrzewają.

  Nie zamówiłem dotąd osłon przeciwsłonecznych, ponieważ chcę załatwić tę sprawę raz a dobrze, stosując rolety izolujące okno od zewnątrz, nie od wewnątrz. Przy takich uzyskam trwałą przegrodę termoizolacyjną, chroniącą od gorąca i mrozu, ponadto przegrodę akustyczną oraz osłonę od wiatru i kurzu. Niestety, zewnętrzne rolety są drogie, więc na razie badam ceny firmowych i niefirmowych wyrobów.

 • Ogromną zaletą okien o długości 1,60 m, zamontowanych na wysokości 1 m, jest to, że zapewniają doskonały widok na okolicę w pozycji siedzącej i stojącej. Łączenie ich w spore zestawy zwielokrotnia ten walor.

  Otwieranie i rozszczelnianie przeszkleń przy pomocy górnej listwy nikomu z rodziny nie przysparza kłopotu, bo znajdują się na wygodnej wysokości. Obracanie skrzydła przydaje się podczas mycia. Celowo przesunąłem ścianę kolankową tak, żeby pod każdym oknem zmieścił się grzejnik. To chroni tafle przed zaparowaniem.

  Dwuszybowy pakiet wypełniony argonem dobrze się sprawdza! Okna są ciepłe, lecz teraz raczej wybrałbym model z trzema szybami. Drewniane ramy okazały się bardzo solidne, lakier nie popękał, nie ma grzybowego nalotu. Okucia nie zardzewiały, uszczelki zapewniają całkowitą szczelność. Nie żałuję zakupu.

Okna dachowe - koszty:

 • okna dachowe i wyłaz 19 000 zł plus montaż.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okna obrotowe o wysokości 1,60 m pogrupowano po 2-4 sztuki.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje