Pokrycie dachowe z AZBESTU (eternitu) należy usunąć do 2032 roku!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pokrycie dachowe z AZBESTU (eternitu) należy usunąć do 2032 roku!

Pokrycia dachowe zawierające szkodliwy azbest to w naszym kraju poważny problem. Według specjalistów, do usunięcia pozostało aż 14,5 mln ton wyrobów azbestowych, a łączny koszt ich demontażu i transportu oraz utylizacji wytworzonych odpadów to ok. 40 mld zł.

Pokrycia dachowe z azbestu (eternitu) - stan prawny

Gdy okazało się, że włókna azbestowe, po przeniknięciu do płuc, mogą powodować groźne choroby, również nowotworowe, zakazano stosowania azbestu. W polskim parlamencie powstała nawet specjalna Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, a w ministerstwie gospodarki Program Oczyszczania Kraju z Azbestu 2009-2032 (również Unia Europejska wprowadziła całkowity zakaz obrotu i produkcji wyrobów zawierających azbest od 1 stycznia 2005 r.).

Na mocy tego prawa, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do zinwentaryzowania budynków zawierających materiały azbestopochodne. Obowiązek usunięcia azbestu spoczywa jednak na właścicielach budynków - mają oni na to czas do końca 2032 r. Wiele gmin przyznaje na ten cel dofinansowanie, w wysokości nawet 100% poniesionych kosztów. Informacji na ten temat należy szukać w lokalnych urzędach, a także na stronach urzędów marszałkowskich i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Demontaż azbestu - jak to zrobić?

Azbest mogą usuwać tylko wyspecjalizowane firmy, posiadające zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Zdemontowane materiały muszą być przetransportowane na specjalnie wyznaczone składowisko.

Prace zaczynają się od zabezpieczenia otworów okiennych i drzwiowych w budynku, ogrodzenia terenu i oznaczenia go tablicą z informacją, że w pobliżu trwają prace przy azbeście. Ekipa demontażowa musi być wyposażona w jednorazowe kombinezony i maski na twarz, zabezpieczające przed pyleniem. O ile bowiem nieuszkodzony eternit nie stanowi zagrożenia, to podczas demontażu może dojść do ukruszenia płyt i uwolnienia szkodliwego pyłu azbestowego.

Aby ograniczyć ryzyko, stare pokrycie zwilża się wodą. Płyty odrywa się delikatnie, zaczynając od kalenicy. Należy je umieścić na przygotowanych wcześniej paletach. Po usunięciu wszystkich elementów, odsłonięty podkład trzeba dokładnie spłukać i zamieść. Aby konstrukcja nie pozostała odsłonięta zbyt długo, termin prac demontażowych warto zgrać z dekarzem, który położy nowy dach.

Etapy usuwania azbestu (eternitu)

Oznaczenie terenu, na którym usuwa się pokrycie z azbestu
Krok 1) Teren, na którym odbywa się demontaż azbestu, musi być wygrodzony i oznaczony. (fot. Kolex)
Zwilżanie pokrycia z azbestu
Krok 2) Pokrycie należy zwilżyć wodą, aby ograniczyć pylenie. (fot. Renovo)
Demontaż płyt azbestowych
Krok 3) Płyty trzeba demontować ostrożnie, unikając ich przełamywania. (fot. Renovo)
Zdemontowane i zabezpieczone płyty azbestu
Krok 4) Zdemontowane elementy umieszcza się na paletach i transportuje na specjalnie wyznaczone składowisko. (fot. Renovo)

Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

time image

02 Kwi 2021, 12:09

Ciekawe. Można prosić o jakieś badania na ten temat?

time image

Gość bomba

01 Kwi 2021, 17:04

welna jest tak samo niebezpieczna jak eternit, tylko jeszcze o tym się nie mówi

time image

Gość czytam

23 Cze 2020, 11:03

A praca z wełną mineralną - jest bezpieczna?,bardziej od eternitu?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje