Pokrycie dachowe z AZBESTU (eternitu) należy usunąć do 2032 roku!
Pokrycie dachowe z AZBESTU (eternitu) należy usunąć do 2032 roku!
Pokrycia dachowe zawierające szkodliwy azbest to w naszym kraju poważny problem. Według specjalistów, do usunięcia pozostało aż 14,5 mln ton wyrobów azbestowych, a łączny koszt ich demontażu i transportu oraz utylizacji wytworzonych odpadów to ok. 40 mld zł.
Pokrycia dachowe z azbestu (eternitu) - stan prawny
Gdy okazało się, że włókna azbestowe, po przeniknięciu do płuc, mogą powodować groźne choroby, również nowotworowe, zakazano stosowania azbestu. W polskim parlamencie powstała nawet specjalna Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, a w ministerstwie gospodarki Program Oczyszczania Kraju z Azbestu 2009-2032 (również Unia Europejska wprowadziła całkowity zakaz obrotu i produkcji wyrobów zawierających azbest od 1 stycznia 2005 r.).
Na mocy tego prawa, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do zinwentaryzowania budynków zawierających materiały azbestopochodne. Obowiązek usunięcia azbestu spoczywa jednak na właścicielach budynków - mają oni na to czas do końca 2032 r. Wiele gmin przyznaje na ten cel dofinansowanie, w wysokości nawet 100% poniesionych kosztów. Informacji na ten temat należy szukać w lokalnych urzędach, a także na stronach urzędów marszałkowskich i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Demontaż azbestu - jak to zrobić?
Azbest mogą usuwać tylko wyspecjalizowane firmy, posiadające zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Zdemontowane materiały muszą być przetransportowane na specjalnie wyznaczone składowisko.
Prace zaczynają się od zabezpieczenia otworów okiennych i drzwiowych w budynku, ogrodzenia terenu i oznaczenia go tablicą z informacją, że w pobliżu trwają prace przy azbeście. Ekipa demontażowa musi być wyposażona w jednorazowe kombinezony i maski na twarz, zabezpieczające przed pyleniem. O ile bowiem nieuszkodzony eternit nie stanowi zagrożenia, to podczas demontażu może dojść do ukruszenia płyt i uwolnienia szkodliwego pyłu azbestowego.
Aby ograniczyć ryzyko, stare pokrycie zwilża się wodą. Płyty odrywa się delikatnie, zaczynając od kalenicy. Należy je umieścić na przygotowanych wcześniej paletach. Po usunięciu wszystkich elementów, odsłonięty podkład trzeba dokładnie spłukać i zamieść. Aby konstrukcja nie pozostała odsłonięta zbyt długo, termin prac demontażowych warto zgrać z dekarzem, który położy nowy dach.
Etapy usuwania azbestu (eternitu)
Krok 1) Teren, na którym odbywa się demontaż azbestu, musi być wygrodzony i oznaczony. (fot. Kolex)
Krok 2) Pokrycie należy zwilżyć wodą, aby ograniczyć pylenie. (fot. Renovo)
Krok 3) Płyty trzeba demontować ostrożnie, unikając ich przełamywania. (fot. Renovo)
Krok 4) Zdemontowane elementy umieszcza się na paletach i transportuje na specjalnie wyznaczone składowisko. (fot. Renovo)
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.