Blachodachówka na czterospadowym dachu to bardzo drogie rozwiązanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Blachodachówka na czterospadowym dachu to bardzo drogie rozwiązanie

Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów - mówi Michał – Czytelnik Budujemy Dom, który dach układał 7 lat temu.

Nie zastosowano płotków śniegowych, bo dom stoi w słońcu i na otwartym terenie – śnieg albo szybko topnieje, albo zwiewa go wiatr

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia mieszkalna 114 m2 i garażowa 40 m2. Położenie w pełnym słońcu.

  • Dach - z dwoma kopertami z kalenicą i z lukarną nad gankiem, powierzchnia 282 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 90 cm.
  • Pokrycie - blachodachówka w kolorze szarym, gwarancja 25 lat.
  • Akcesoria - wyłaz dachowy, 4 kominki wentylacyjne.
  • Obróbki - z blachy w kolorze szarym.
  • Podkład - folie dachowe, ołacenie. Wykończenie - podbitka - z PVC w kolorze brązowym.
  • Rynny i rury spustowe - z PVC, w kolorze brązowym, średnica 10 cm.
  • Deszczówka odprowadzona do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie.

Pokrycie kopertowych połaci blachodachówką generuje dużo odpadów

Decyzja: wybrałem z rodzicami gotowy projekt domu z ładnym kopertowym dachem. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że na pokrycie takiego łamanego dachu wydamy majątek. Gdybyśmy zdawali sobie z tego sprawę, poszukalibyśmy innego projektu z dwuspadowym prostym dachem, którego pokrycie byłoby przynajmniej o połowę tańsze.

Musieliśmy zastosować pokrycie z blachodachówki, bo wymagała tego konstrukcja drewnianego stropu nad parterem i więźby dachowej. Dopiero dekarze uzmysłowili nam, że gdybyśmy je odpowiednio wzmocnili podczas budowy, moglibyśmy ułożyć na dachu szlachetną dachówkę ceramiczną, albo równie ładną cementową.

Trochę żałujemy, bo cena dachu z blachodachówki szwedzkiej i dachówki ceramicznej były podobne. Skoro jednak stało się, jak się stało, postanowiliśmy kupić porządną i ładną blachodachówkę. Omawialiśmy z dekarzami, w pobliskim składzie dekarskim, proponowane przez nich wyroby. Doradzili pokrycie z powłoką o przedłużonej trwałości, z gwarancją na 25 lat. Kolor szary wybraliśmy trochę na przekór ówczesnej modzie - wszyscy dookoła preferowali kolor czerwony i brązowy. Układanie pokrycia zleciliśmy dekarzom, u których zamówiliśmy blachę.

Kominki wentylacyjne, dopasowano do typu blachodachówki
Na tylnej połaci dachu umieszczono wyłaz dachowy

Kominki wentylacyjne, dopasowano do
typu blachodachówki

Rady i przestrogi: Dekarze sprawdzili się. Tylko przy kominie po dwóch latach "puścił" silikon przy obróbce blacharskiej. Natychmiast po wezwaniu fachowcy przyjechali i uszczelnili miejsca styku. Od tamtej pory dach jest bezawaryjny, chociaż dom stoi w słońcu i na otwartym terenie.

Blacha nie odbarwiła się. Uwielbiamy bębnienie o nią deszczu, a pykanie blachy od gorąca też jest przyjemne, porównywalne do huczenia ognia w rozpalonym kominku, albo trzeszczenia drewnianego stropu. To żaden hałas! Ludzie mówiący, że blacha hałasuje, zdecydowanie przesadzają. Pykanie i bębnienie słychać tylko na zewnętrz, a nie wewnątrz domu. Słyszeliśmy je wewnątrz garażu, dopóki nie ociepliliśmy jego połaci dachowych.

Ponieważ resztę ocieplenia w budynku ułożyliśmy na stropie nad parterem, na strychu jest albo zimno, albo gorąco, ale rzadko tam wchodzimy, więc nagrzewanie się blachy nie ma znaczenia. Podbitki i orynnowanie ułożyliśmy dopiero po pół roku i od razu poprawiła się termoizolacja budynku.

Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów. Skomplikowany kształt dachu wygenerował ogrom odpadów. Wykorzystaliśmy je do pokrycia śmietnika i drewutni, ale wszystkich znajomych uprzedzamy, że czterospadowy dach w blachodachówce wychodzi bardzo drogo i jest kłopot z odpadami.

Staraliśmy się zaoszczędzić na akcesoriach. Wyłaz dachowy zamontowaliśmy tak blisko komina, żeby nie kupować ław kominiarskich. Kominiarze, jeśli muszą wyjść na blachę, używają butów ze specjalnymi miękkimi podeszwami. Podobne mieli monterzy kolektorów słonecznych, które niedawno zamontowaliśmy na dachu.

Koszty pokrycia czterospadowego dachu blachodachówką z robocizną - 59 000 zł.

Liliana Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

01 Paź 2015, 07:47

blachodachówka czy dachówka, każdy sprzedawca podaje koszt m2 pokrycia walcząc o klienta:D A klient raczej nie ma świadomości że koszt połaci dachu to około 40-50% ceny dachu, reszta to dodatki i obróbki...

time image

Gość sowiec

28 Wrz 2015, 08:49

Jaka modułowa, Pani Aniko, jak dach położony przeszło 7 lat temu?

time image

Gość Anika

07 Maj 2015, 08:20

Jaka blachodachówka została użyta? Po stwierdzeniu "ogrm odpadów" (przy tak mało skomplikowanym dachu) wnioskuję, że na pewno nie modułowa??? Ilość blachy nie jest wcale wielka, lecz z "normalnym", 30% zapasem. Tyle, że przy bardziej skomplikowanych dachach te 30% to zapas, którego ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny