Blachodachówka na czterospadowym dachu to bardzo drogie rozwiązanie

Blachodachówka na czterospadowym dachu to bardzo drogie rozwiązanie

Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów - mówi Michał, Czytelnik Budujemy Dom, który dach układał w 2008 roku.

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia mieszkalna 114 m2 i garażowa 40 m2. Położenie w pełnym słońcu.

Dach:

  • z dwoma kopertami z kalenicą i z lukarną nad gankiem, powierzchnia 282 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 90 cm.
  • Pokrycie - blachodachówka w kolorze szarym, gwarancja 25 lat.
  • Akcesoria - wyłaz dachowy, 4 kominki wentylacyjne.
  • Obróbki - z blachy w kolorze szarym.
  • Podkład - folie dachowe, ołacenie.
  • Wykończenie - podbitka - z PVC w kolorze brązowym.
  • Rynny i rury spustowe - z PVC, w kolorze brązowym, średnica 10 cm.
  • Deszczówka odprowadzona do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie.
Kopertowy dach
Pokrycie kopertowych połaci blachodachówką generuje dużo odpadów

Decyzja: wybrałem z rodzicami gotowy projekt domu z ładnym kopertowym dachem. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że na pokrycie takiego łamanego dachu wydamy majątek. Gdybyśmy zdawali sobie z tego sprawę, poszukalibyśmy innego projektu z dwuspadowym prostym dachem, którego pokrycie byłoby przynajmniej o połowę tańsze. Musieliśmy zastosować pokrycie z blachodachówki, bo wymagała tego konstrukcja drewnianego stropu nad parterem i więźby dachowej. Dopiero dekarze uzmysłowili nam, że gdybyśmy je odpowiednio wzmocnili podczas budowy, moglibyśmy ułożyć na dachu szlachetną dachówkę ceramiczną, albo równie ładną cementową.

Trochę żałujemy, bo cena dachu z blachodachówki szwedzkiej i dachówki ceramicznej były podobne. Skoro jednak stało się, jak się stało, postanowiliśmy kupić porządną i ładną blachodachówkę. Omawialiśmy z dekarzami, w pobliskim składzie dekarskim, proponowane przez nich wyroby. Doradzili pokrycie z powłoką o przedłużonej trwałości, z gwarancją na 25 lat. Kolor szary wybraliśmy trochę na przekór ówczesnej modzie - wszyscy dookoła preferowali kolor czerwony i brązowy. Układanie pokrycia zleciliśmy dekarzom, u których zamówiliśmy blachę.

Wyłaz dachowy
Na tylnej połaci dachu umieszczono wyłaz dachowy
Kominki wentylacyjne
Kominki wentylacyjne, dopasowano do typu blachodachówki

Blachodachówka na czterospadowym dachu - rady i przestrogi:

  • Dekarze sprawdzili się. Tylko przy kominie po dwóch latach "puścił" silikon przy obróbce blacharskiej. Natychmiast po wezwaniu fachowcy przyjechali i uszczelnili miejsca styku. Od tamtej pory dach jest bezawaryjny, chociaż dom stoi w słońcu i na otwartym terenie. Blacha nie odbarwiła się.

    Uwielbiamy bębnienie o nią deszczu, a pykanie blachy od gorąca też jest przyjemne, porównywalne do huczenia ognia w rozpalonym kominku, albo trzeszczenia drewnianego stropu. To żaden hałas! Ludzie mówiący, że blacha hałasuje, zdecydowanie przesadzają. Pykanie i bębnienie słychać tylko na zewnątrz, a nie wewnątrz domu. Słyszeliśmy je wewnątrz garażu, dopóki nie ociepliliśmy jego połaci dachowych. Ponieważ resztę ocieplenia w budynku ułożyliśmy na stropie nad parterem, na strychu jest albo zimno, albo gorąco, ale rzadko tam wchodzimy, więc nagrzewanie się blachy nie ma znaczenia. Podbitki i orynnowanie ułożyliśmy dopiero po pół roku i od razu poprawiła się termoizolacja budynku.

  • Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów. Skomplikowany kształt dachu wygenerował ogrom odpadów. Wykorzystaliśmy je do pokrycia śmietnika i drewutni, ale wszystkich znajomych uprzedzamy, że czterospadowy dach w blachodachówce wychodzi bardzo drogo i jest kłopot z odpadami. Staraliśmy się zaoszczędzić na akcesoriach. Wyłaz dachowy zamontowaliśmy tak blisko komina, żeby nie kupować ław kominiarskich. Kominiarze, jeśli muszą wyjść na blachę, używają butów ze specjalnymi miękkimi podeszwami. Podobne mieli monterzy kolektorów słonecznych, które niedawno zamontowaliśmy na dachu.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Koszty ułożenia blachodachówki na czterospadowym dachu:

  • pokrycie i robocizna 59 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nie zastosowano płotków śniegowych, bo dom stoi w słońcu i na otwartym terenie - śnieg albo szybko topnieje, albo zwiewa go wiatr

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

ciekawski83
01-10-2015 09:47
blachodachówka czy dachówka, każdy sprzedawca podaje koszt m2 pokrycia walcząc o klienta:D A klient raczej nie ma świadomości że koszt połaci dachu to około 40-50% ceny dachu, reszta to dodatki i obróbki...
Gość sowiec
28-09-2015 10:49
Jaka modułowa, Pani Aniko, jak dach położony przeszło 7 lat temu?
Gość Anika
07-05-2015 10:20
Jaka blachodachówka została użyta? Po stwierdzeniu "ogrm odpadów" (przy tak mało skomplikowanym dachu) wnioskuję, że na pewno nie modułowa??? Ilość blachy nie jest wcale wielka, lecz z "normalnym", 30% zapasem. Tyle, że przy bardziej skomplikowanych dachach te 30% to zapas, którego ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz