Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią

Kupiliśmy glazurowaną dachówkę, ponieważ na gładkiej powierzchni nie osadza się brud. Działkę otacza gruntowa droga, a nieopodal domu rośnie brzozowy lasek, więc chcieliśmy ją dobrze zabezpieczyć przed kurzem, nasionkami brzóz i mchem - mówią Ewa i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy układali dach 1,5 roku temu.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 200 m2. Wolno stojący garaż 42 m2. Położenie – w pełnym słońcu.

Dach: kopertowy i dwuspadowy, kąt nachylenia 40 stopni; powierzchnia nad domem 260 m2, nad garażem 40 m2. Pokrycie – ceramiczna dachówka w kolorze cegły. Podkład – deski i papa.

Rynny i rury spustowe: z PVC, w kolorze brązowym, średnica 10 cm. Deszczówka odprowadzona do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie, albo na powierzchni gruntu.


Dach pokryto dachówką ceramiczną z glazurowaną powierzchnią

Decyzja: wybraliśmy ceramiczną dachówkę, bo jest to sprawdzony, trwały i piękny materiał na dachy. Tłumi hałas i jest sam w sobie ciepły. Chcąc dodatkowo zaizolować dach akustycznie i cieplnie, pod dachówką ułożyliśmy pełne deskowanie i papę. Choć jest to rozwiązanie droższe od ołacenia.

Zrezygnowaliśmy z zastosowania blachodachówki, bo przy tak łamanym kształcie dachu, kosztowałaby tyle samo, co pokrycie szlachetnym ceramicznym materiałem. Mielibyśmy dużo odpadów i drogo zapłacilibyśmy za elementy do obróbki dachu. Natomiast powierzchnia dachówki betonowej jest chropowata i obawialiśmy się, że z czasem pokryje się nalotem.

W wybraniu pokrycia dachu oraz konkretnego typu dachówki bardzo pomógł nam kolega, pracujący w firmie sprzedającej pokrycia dachowe. Polecił nam dachówkę z glazurowaną powłoką. Zdecydowaliśmy się na ceglasty kolor, bo pasuje do beżowego tynku i drewnianej stolarki. Na elementach wykończenia domu, których nie zmienia się co kilka lat, nie oszczędzaliśmy. Wykonaliśmy je raz, ale porządnie. Z pokrycia dachu jesteśmy szczególnie zadowoleni. To była dobra inwestycja.

Łamany dach wymagał licznych obróbek
Łamany dach wymagał licznych obróbek
Podbitkę dachu i orynnowanie wykonano z tworzywa sztucznego
Podbitkę dachu i orynnowanie wykonano z tworzywa sztucznego

Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią - porady i przestrogi:

  • Kupiliśmy glazurowaną dachówkę, ponieważ na gładkiej powierzchni nie osadza się brud. Działkę otacza gruntowa droga, a nieopodal domu rośnie brzozowy lasek, więc chcieliśmy ją dobrze zabezpieczyć przed kurzem, nasionkami brzóz i mchem. W rynnach nie zastosowaliśmy siatek.

  • Układanie pokrycia trwało 2 tygodnie. Pracowała polecona przez kolegę, fachowa firma. Rzeczywiście znała się na rzeczy. Dysponowała specjalistycznymi narzędziami i windą do transportu dachówek na dach. Mocowała je na zamki i druty. Tuż przed wykonaniem pokrycia, wezwaliśmy firmę do zainstalowania anten, czujek alarmu itp. Dachówki mocowane na zamki łatwo z nich wyskakują pod ciężarem człowieka. Nawet fachowcy musieli je niejednokrotnie wpinać na nowo. Po takim dachu nie każdy potrafi umiejętnie chodzić!

  • Polecamy pozostawienie kilkunastu dachówek oraz elementów wykończeniowych na wypadek uszkodzenia pokrycia w przyszłości. Powinny być z tej samej partii, co reszta materiału na dachu. Zdarza się również, że po latach już nie produkuje się tego typu dachówki. Wszelkie inne niepotrzebne materiały zwróciliśmy sprzedawcy.

  • Nie mamy nad gankiem płotków, więc musimy regularnie usuwać śnieg, który spada z dachu. Ale to lepsze, niż jego oszpecenie płotkami. W usuwaniu śniegu pomaga nam lokalizacja. Mieszkamy na otwartym wietrznym terenie, więc wiatr zwiewa suchy śnieg. Poza tym śnieg szybko topnieje, bo dom stoi na słońcu. Przy każdym narożniku budynku oraz przy ganku i tarasie, mamy rury spustowe z koszyczkami rewizyjnymi. Dobrze odprowadzają deszczówkę.

Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią - koszty:

  • pokrycie razem z podbitką i orynnowaniem 75 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

11 Lis 2015, 10:15

Glazura to najlepsza sprawa, ponieważ idealnie pokrywa pory dachówki dzięki czemu żadne brudy czy mech nie mają na czym sie osadzić. Ja już pisałem w innym temacie, że wybrałem własnie Turamalin Braas z tą powłoką. Jak na razie żadnych problemów z zabrudzeniami czy odpryskami

time image

Gość Czytelnik

30 Paź 2015, 10:22

Ja wybrałem dachówkę angobowaną.Istnieją opinie, że powierzchnia dachówek glazurowana z czasem może pod wpływem naprężeń termicznych po latach pękać stąd wybrałem śliską dachówkę angobowaną.Dla nie wtajemniczonych informacja na temat tych dwóch technologii wykończenia ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny