Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią

Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią

Kupiliśmy glazurowaną dachówkę, ponieważ na gładkiej powierzchni nie osadza się brud. Działkę otacza gruntowa droga, a nieopodal domu rośnie brzozowy lasek, więc chcieliśmy ją dobrze zabezpieczyć przed kurzem, nasionkami brzóz i mchem - mówią Ewa i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy układali dach 1,5 roku temu.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 200 m2. Wolno stojący garaż 42 m2. Położenie - w pełnym słońcu.

Dach:

  • Kopertowy i dwuspadowy, kąt nachylenia 40 stopni;
  • Powierzchnia nad domem 260 m2, nad garażem 40 m2.
  • Pokrycie - ceramiczna dachówka w kolorze cegły.
  • Podkład - deski i papa.

Rynny i rury spustowe: z PVC, w kolorze brązowym, średnica 10 cm. Deszczówka odprowadzona do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie, albo na powierzchni gruntu.

Dach pokryty dachówką ceramiczną z glazurowaną powierzchnią
Dach pokryto dachówką ceramiczną z glazurowaną powierzchnią

Decyzja: wybraliśmy ceramiczną dachówkę, bo jest to sprawdzony, trwały i piękny materiał na dachy. Tłumi hałas i jest sam w sobie ciepły. Chcąc dodatkowo zaizolować dach akustycznie i cieplnie, pod dachówką ułożyliśmy pełne deskowanie i papę. Choć jest to rozwiązanie droższe od ołacenia.

Zrezygnowaliśmy z zastosowania blachodachówki, bo przy tak łamanym kształcie dachu, kosztowałaby tyle samo, co pokrycie szlachetnym ceramicznym materiałem. Mielibyśmy dużo odpadów i drogo zapłacilibyśmy za elementy do obróbki dachu. Natomiast powierzchnia dachówki betonowej jest chropowata i obawialiśmy się, że z czasem pokryje się nalotem.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

W wybraniu pokrycia dachu oraz konkretnego typu dachówki bardzo pomógł nam kolega, pracujący w firmie sprzedającej pokrycia dachowe. Polecił nam dachówkę z glazurowaną powłoką. Zdecydowaliśmy się na ceglasty kolor, bo pasuje do beżowego tynku i drewnianej stolarki. Na elementach wykończenia domu, których nie zmienia się co kilka lat, nie oszczędzaliśmy. Wykonaliśmy je raz, ale porządnie. Z pokrycia dachu jesteśmy szczególnie zadowoleni. To była dobra inwestycja.

Łamany dach wymagał licznych obróbek
Łamany dach wymagał licznych obróbek
Podbitkę dachu i orynnowanie wykonano z tworzywa sztucznego
Podbitkę dachu i orynnowanie wykonano z tworzywa sztucznego

Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią - porady i przestrogi:

  • Kupiliśmy glazurowaną dachówkę, ponieważ na gładkiej powierzchni nie osadza się brud. Działkę otacza gruntowa droga, a nieopodal domu rośnie brzozowy lasek, więc chcieliśmy ją dobrze zabezpieczyć przed kurzem, nasionkami brzóz i mchem. W rynnach nie zastosowaliśmy siatek.

  • Układanie pokrycia trwało 2 tygodnie. Pracowała polecona przez kolegę, fachowa firma. Rzeczywiście znała się na rzeczy. Dysponowała specjalistycznymi narzędziami i windą do transportu dachówek na dach. Mocowała je na zamki i druty. Tuż przed wykonaniem pokrycia, wezwaliśmy firmę do zainstalowania anten, czujek alarmu itp. Dachówki mocowane na zamki łatwo z nich wyskakują pod ciężarem człowieka. Nawet fachowcy musieli je niejednokrotnie wpinać na nowo. Po takim dachu nie każdy potrafi umiejętnie chodzić!

  • Polecamy pozostawienie kilkunastu dachówek oraz elementów wykończeniowych na wypadek uszkodzenia pokrycia w przyszłości. Powinny być z tej samej partii, co reszta materiału na dachu. Zdarza się również, że po latach już nie produkuje się tego typu dachówki. Wszelkie inne niepotrzebne materiały zwróciliśmy sprzedawcy.

  • Nie mamy nad gankiem płotków, więc musimy regularnie usuwać śnieg, który spada z dachu. Ale to lepsze, niż jego oszpecenie płotkami. W usuwaniu śniegu pomaga nam lokalizacja. Mieszkamy na otwartym wietrznym terenie, więc wiatr zwiewa suchy śnieg. Poza tym śnieg szybko topnieje, bo dom stoi na słońcu. Przy każdym narożniku budynku oraz przy ganku i tarasie, mamy rury spustowe z koszyczkami rewizyjnymi. Dobrze odprowadzają deszczówkę.

Koszty pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej z glazurowaną powierzchnią:

  • pokrycie razem z podbitką i orynnowaniem 75 000 zł.

Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Elde43
11-11-2015 11:15
Glazura to najlepsza sprawa, ponieważ idealnie pokrywa pory dachówki dzięki czemu żadne brudy czy mech nie mają na czym sie osadzić. Ja już pisałem w innym temacie, że wybrałem własnie Turamalin Braas z tą powłoką. Jak na razie żadnych problemów z zabrudzeniami czy odpryskami
Gość Czytelnik
30-10-2015 11:22
Ja wybrałem dachówkę angobowaną.Istnieją opinie, że powierzchnia dachówek glazurowana z czasem może pod wpływem naprężeń termicznych po latach pękać stąd wybrałem śliską dachówkę angobowaną.Dla nie wtajemniczonych informacja na temat tych dwóch technologii wykończenia ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz