Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego

Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt. - mówią Ela i Jerzy, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry dachu: 302 m2; kopertowy, pokryty dachówką ceramiczną w kolorze brązowym; nachylenie 45 stopni; podbitka z PVC w kolorze brązowym; okap dł. 100 cm.

 

Parametry rynien:

 • system ze stali ocynkowanej i powlekanej poliestrem.
 • Rynny półokrągłe, brązowe; przekrój 125 mm.
 • Rury spustowe okrągłe, brązowe, średnica 87 mm; 5 szt.; długość 4,5 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.

Sposób odprowadzenia wody z dachu: przez wpusty odpływowe i rury perforowane bezpośrednio do gruntu (3 rury spustowe) oraz do byłego szamba (2 rury spustowe).

 

Decyzja: do położenia dachu i rynien zatrudniliśmy doświadczoną firmę z okolicy. Chodziło nam o dobrych wykonawców, którzy nie zmarnują wysokiej jakości dachówki ceramicznej, jaką wybraliśmy. Polecili nam stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego, ponieważ dom stoi na słońcu i nie ma przy nim drzew. Stalowe powlekane rynny uznaliśmy za ładniejsze i bardziej trwałe niż plastikowe.

Podczas gwałtownej ulewy wpust odpływowy przy tarasie i perforowana rura nie odbierała całej wody. Na powierzchni gruntu wybudowano więc koryto odwadniające z kamienia Rurę spustową przy garażu podłączono przez wpust odpływowy i pełną rurę z PVC do nieużywanego już szamba. Deszczówką podlewa się rabaty przed domem Okap o długości 100 cm i sprawny system orynnowania chroni elewacje przez zamakaniem
Podczas gwałtownej ulewy wpust odpływowy przy tarasie i perforowana rura nie odbierała całej wody. Na powierzchni gruntu wybudowano więc koryto odwadniające z kamienia Rurę spustową przy garażu podłączono przez wpust odpływowy i pełną rurę z PVC do nieużywanego już szamba. Deszczówką podlewa się rabaty przed domem Okap o długości 100 cm i sprawny system rynnowy chroni elewacje przez zamakaniem

Porady i przestrogi:

 • Do "obróbki" dachu warto wynająć dobrą firmę i mieć z nią później stały kontakt na wypadek napraw. Szkoda jednak, że konkretne systemy rynnowe wytwarza się zbyt krótko. Kiedy po kilku latach musieliśmy dokupić kolanko, tego systemu już nie produkowano!

   

 • Dopiero po 8 latach użytkowania zatkała się jedna z 5 rur spustowych. Wcześniej rynny działało świetnie bez specjalnej pielęgnacji – wystarczało tylko kilka razy w roku zajrzeć do wpustów odpływowych i oczyścić z paprochów koszyczek. Tym razem musieliśmy kupić wysoką drabinę, bo rynny znajdują się na wysokości 4,2 m. Okazało się, że światło rury spustowej zatkał kawałek blachy pozostawionej w rynnie przez wykonawcę. Zsunęła się do rury spustowej, a potem nawiało na nią liści z drzew rosnących na sąsiedniej działce i powstał korek, tamujący odpływ wody.

   

 • Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt. Na początku wodę z dachu odprowadziliśmy daleko poza obręb fundamentów, używając rur perforowanych. Nie zbudowaliśmy studni chłonnych, bo lata były suche i chcieliśmy spożytkować deszczówkę na trawniku. System odprowadzania wody bezpośrednio do gleby sprawdzał się przez kilka lat, ale od kiedy nastały deszczowe lata, wody w gruncie jest za dużo. Szczególnie na wąskim pasie wzdłuż ogrodzenia z sąsiadami. Dlatego od razu po zamontowaniu kanalizacji, wodę z tamtej strony dachu zaczęliśmy odprowadzać do nieużywanego już szamba. Pomogło!

   

 • Od niedawna szpaki próbują zakładać w rynnach gniazda. Jeśli trzeba będzie, założymy w nich ochronne siatki.

Koszty: pokrycie całego dachu – 54 899,56 zł. W tym koszt rynien 5000 zł.

Wpusty odpływowe właściciel oczyszcza kilka razy w roku Stalowy system orynnowania dopasowano do kolorystyki dachu i elewacji
Wpusty odpływowe właściciel oczyszcza kilka razy w roku Stalowy system rynnowy dopasowano do kolorystyki dachu i elewacji


Polecamy reportaż o domu Eli i Jerzego: Dom na wąską działkę

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny