Parametry dachu: 302 m2; kopertowy, pokryty dachówką ceramiczną w kolorze brązowym; nachylenie 45 stopni; podbitka z PVC w kolorze brązowym; okap dł. 100 cm.
Parametry rynien:
- system ze stali ocynkowanej i powlekanej poliestrem.
- Rynny półokrągłe, brązowe; przekrój 125 mm.
- Rury spustowe okrągłe, brązowe, średnica 87 mm; 5 szt.; długość 4,5 m; lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.
Sposób odprowadzenia wody z dachu: przez wpusty odpływowe i rury perforowane bezpośrednio do gruntu (3 rury spustowe) oraz do byłego szamba (2 rury spustowe).
Decyzja: do położenia dachu i rynien zatrudniliśmy doświadczoną firmę z okolicy. Chodziło nam o dobrych wykonawców, którzy nie zmarnują wysokiej jakości dachówki ceramicznej, jaką wybraliśmy. Polecili nam stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego, ponieważ dom stoi na słońcu i nie ma przy nim drzew. Stalowe powlekane rynny uznaliśmy za ładniejsze i bardziej trwałe niż plastikowe.
Stalowe rynny z powłoką z tworzywa sztucznego - porady i przestrogi:
- Do "obróbki" dachu warto wynająć dobrą firmę i mieć z nią później stały kontakt na wypadek napraw. Szkoda jednak, że konkretne systemy rynnowe wytwarza się zbyt krótko. Kiedy po kilku latach musieliśmy dokupić kolanko, tego systemu już nie produkowano!
- Dopiero po 8 latach użytkowania zatkała się jedna z 5 rur spustowych. Wcześniej rynny działały świetnie bez specjalnej pielęgnacji - wystarczało tylko kilka razy w roku zajrzeć do wpustów odpływowych i oczyścić z paprochów koszyczek. Tym razem musieliśmy kupić wysoką drabinę, bo rynny znajdują się na wysokości 4,2 m. Okazało się, że światło rury spustowej zatkał kawałek blachy pozostawionej w rynnie przez wykonawcę. Zsunęła się do rury spustowej, a potem nawiało na nią liści z drzew rosnących na sąsiedniej działce i powstał korek, tamujący odpływ wody.
- Wygląda na to, że system rynnowy wybraliśmy prawidłowo. Kłopotu przysparza okresowy nadmiar wody na działce, która nie zawsze wsiąka w średnio przepuszczalny grunt. Na początku wodę z dachu odprowadziliśmy daleko poza obręb fundamentów, używając rur perforowanych. Nie zbudowaliśmy studni chłonnych, bo lata były suche i chcieliśmy spożytkować deszczówkę na trawniku. System odprowadzania wody bezpośrednio do gleby sprawdzał się przez kilka lat, ale od kiedy nastały deszczowe lata, wody w gruncie jest za dużo. Szczególnie na wąskim pasie wzdłuż ogrodzenia z sąsiadami. Dlatego od razu po zamontowaniu kanalizacji, wodę z tamtej strony dachu zaczęliśmy odprowadzać do nieużywanego już szamba. Pomogło!
- Od niedawna szpaki próbują zakładać w rynnach gniazda. Jeśli trzeba będzie, założymy w nich ochronne siatki.
Koszty pokrycia dachu i remontu rynien:
- pokrycie całego dachu - 54 899,56 zł (w tym koszt rynien 5000 zł)
Polecamy reportaż o domu Eli i Jerzego: Dom na wąską działkę
- Wyłazy dachowe: wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze i montażu
- Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego
- Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu?
- Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym?
Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okap o długości 100 cm i sprawny system rynnowy chroni elewacje przez zamakaniem