Rynny z PVC na działce ze starodrzewem

Rynny z PVC na działce ze starodrzewem

Na początku wydawało się nam, że rynny powinniśmy osłonić siatkami. Dekarze absolutnie nam to odradzali. Posłuchaliśmy ich, ale dla pewności kupiliśmy kawałek siatki i umieściliśmy ją w rynnie najbardziej narażonej na zanieczyszczenia - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry dachu: powierzchnia 322 m2; łamany, pokryty blachodachówką w kolorze grafitowym; nachylenie 45 stopni; podbitka z powlekanej blachy stalowej w kolorze białym; okap dł. 90 cm.

Parametry orynnowania:

  • system z PVC, w srebrnym kolorze,
  • producent Marley.
  • Rynny półokrągłe; przekrój 125 mm wokół okapu, 100 mm przy balkonie.
  • Rury spustowe okrągłe; 125/100 mm; 6 szt. o długości 3 m;
  • lokalizacja przy narożnikach i we wnęce budynku.

Sposób odprowadzenia wody z dachu: przez wpusty odpływowe i rury z PVC do 4 studni chłonnych.

Decyzja: mieszkamy na działce z brzozowym i dębowym starodrzewem, dlatego zastosowaliśmy plastikowy system orynnowania. Tak zasugerował architekt domu. Wybór potwierdziła firma dekarska, kiedy rozpoczęliśmy obróbkę dachu. Wuj, z zawodu inżynier, radził, abyśmy zrezygnowali z orynnowania. Oceniał, że ściany ochroni długi okap. Z powodu zwięzłego gliniastego gruntu na działce woleliśmy jednak założyć rynny i mieć kontrolę nad odpływem wody z dachu o tak dużej powierzchni.

W rynnach nie zamontowano siatek, bo nasiona brzóz zatykały ich oczka
W rynnach nie zamontowano siatek, bo nasiona brzóz zatykały ich oczka
Zapełnienie rynien właściciele obserwują między innymi z balkonu
Zapełnienie rynien właściciele obserwują między innymi z balkonu
Wpusty odpływowe czyszczone są kilkanaście razy w roku
Wpusty odpływowe czyszczone są kilkanaście razy w roku

Rynny z PVC na działce ze starodrzewem - porady i przestrogi:

  • Wielkie brzozy i dęby produkują dużo śmieci - nasion, żołędzi itp., ale przede wszystkim przez cały rok zrzucają drobne gałązki. To niedobre sąsiedztwo dla domu. Orynnowanie z PVC znosi je od 11 lat, ale nie zauważyliśmy rys, ani innych mechanicznych uszkodzeń. Nie ma widocznych odbarwień, bo dom nie stoi cały dzień w słońcu. Gdyby nie śnieżna zima trzy lata temu, system pozostałby w pierwotnym kształcie. Gruba powłoka zlodowaciałego śniegu, zsuwając się z dachu, odkształciła w dwóch miejscach rynny i wyłamała kilka podtrzymujących je haków. Rynien nie musieliśmy wymieniać, bo powróciły do poprzedniego kształtu i nie pękły. Założyliśmy tylko nowe haki. Od tamtego zdarzenia usuwamy z dachu nadmiar śniegu.
  • Na początku wydawało się nam, że rynny powinniśmy osłonić siatkami. Dekarze absolutnie nam to odradzali. Posłuchaliśmy ich, ale dla pewności kupiliśmy kawałek siatki i umieściliśmy ją w rynnie najbardziej narażonej na zanieczyszczenia. Kiedy brzozy zaczęły siać łuskowatymi nasionkami, oczka siatki się zatkały. To samo robiły drobne wilgotne listki brzóz. Wyjęliśmy siatkę z rynny. Drożność rynien zapewnia 4-5-krotne w ciągu roku ręczne ich czyszczenie i jeszcze częstsza kontrola zapełnienia koszyczków we wpustach odpływowych. W rynnie przy wejściu do domu powinniśmy zamontować osłonę przeciwprzepływową, bo podczas burz wylewa się z niej woda.

Koszty zakupu orynnowania z PVC:

  • orynnowanie z PVC, bez robocizny - 3080 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz