Lekko przewymiarowałem przekrój rynien i to się sprawdza!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Lekko przewymiarowałem przekrój rynien i to się sprawdza!

Zachowałem wszelkie parametry, dotyczące przekroju rynien i rur spustowych, które znalazłem w projekcie domu. Jednak, kierując się własnym "dekarskim" doświadczeniem, lekko je przewymiarowałem - mówi Krzysiek, który system rynnowy założył w 2011 r.

aktualizacja: 2022-09-14 11:11:34

Dom:

 • Parterowy, powierzchnia 118 m2.
 • Położenie - w pełnym słońcu.
 • Dach: dwuspadowy, powierzchnia 254 m2, kąt nachylenia 45°, okap o długości 80 cm.
 • Pokrycie - dachówka ceramiczna.

System rynnowy:

 • Z wysokoudarowego PVC, barwionego w masie na kolor miedzi, od renomowanego producenta.
 • Rynny - o przekroju półokrągłym i średnicy 150 mm.
 • Rury spustowe - okrągłe o średnicy 100 mm, 3 szt.
 • Akcesoria - 3 dolne wpusty odpływowe.
 • Sposób odprowadzania deszczówki z dachu - przez wpusty odpływowe do rur pełnych kanalizacji deszczowej, dalej do rur perforowanych zakopanych w gruncie, następnie do studni chłonnych.
System rynnowy z PVC
Zastosował system z PVC, rynny o przekroju 150 mm i rury spustowe 100 mm.

Decyzja: Jestem budowlańcem, przez 15 lat pracowałem jako dekarz. Do wykończenia dwuspadowego dachu wykorzystałem system rynnowy z PVC. Takie wyroby montuje się łatwiej i szybciej, w porównaniu z trudniejszą obróbką tych ze stali (np. nie można uszkodzić powłok ochronnych). Jednak przy stosowaniu popularnych "plastików" jest istotny warunek - koniecznie należy wybrać system z tworzywa o wysokiej jakości. Te najtańsze są do niczego, szkoda wydawać na nie pieniądze. Kupiłem zestaw od markowego producenta, wykonany z wysokoudarowego PVC i z dopracowanymi akcesoriami.

Zachowałem wszelkie parametry, dotyczące przekroju rynien i rur spustowych, które znalazłem w projekcie domu. Jednak, kierując się własnym "dekarskim" doświadczeniem, lekko je przewymiarowałem w celu lepszego odbioru deszczówki. Zamiast rynien o przekroju 125 mm, zastosowałem 150 mm. Zamiast rur spustowych 90 mm, 100 mm. Kolorystykę dobrałem do dachówki, okien i drzwi. Wszystko zamontowałem samodzielnie.

Rynny - koszyczki we wpustach
Koszyczki we wpustach szczególnie często opróżnia jesienią.

System rynnowy z PVC - rady i przestrogi:

 • Przy układaniu długich rynien, zachowałem spadek 0,50 cm na długości 1 m oraz gęsto podparłem je hakami, co 0,50 m. To dlatego, żeby dobrze zabezpieczyć je przed zniszczeniem przez zmrożone masy śniegu (zamierzałem jeszcze założyć na połaciach dachowych płotki, lecz to okazało się niepotrzebne, gęste hakowanie wystarcza). Odcinki zespoliłem przesuwnymi złączkami i gumowymi uszczelkami, które umożliwiają plastikowym rynnom rozszerzanie się pod wpływem wysokiej temperatury. Rury spustowe umocowałem do ściany przy pomocy uchwytów i śrub. Nie musiałem stosować siatki, choć przy działce rosną brzozy. Jeżeli do rynien wpada trochę liści i nasion to z deszczem spływają one do koszyczków we wpustach odpływowych, z których je wyjmuję. Impuls do opróżnienia koszyczków daje mi najmniejszy chlust wody z dachu, w okresie jesieni często sprawdzam drożność wpustów.
 • Przy obecnych intensywnych opadach (klimat się ociepla), mój lekko przewymiarowany system szybko odbiera deszczówkę i natychmiast kieruje ją daleko od domu (do rur perforowanych pod trawnikiem i do studni chłonnych). Przelewanie się wody przez krawędź rynien wystąpiło zaledwie 2 lub 3 razy w ciągu 11 lat, w trakcie najgwałtowniejszych monsunów. Elementy nie wygięły się, nie pękły, ani nie odbarwiły się. Uszczelki wszędzie trzymają. Układ wciąż jest szczelny i odpowiednio drożny. Kiedy pojawia się na nim nalot z brudu albo glonów, usuwam go myjką ciśnieniową. Producent wciąż wytwarza systemowe części z tej linii - kiedy dwa lata temu zbudowałem wiatę garażową, mogłem kupić identyczne.

Koszty zakupu i montażu systemu rynnowego:

 • materiały około 5000 zł, montaż samodzielny.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Haki pod rynnami właściciel przymocował gęsto, co 0,50 m.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!