Przydomowa oczyszczalnia ścieków - plusy i minusy

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - plusy i minusy

Budując dom na działce, która nie ma dostępu do kanalizacji, powinniśmy zaplanować proces odprowadzania ścieków. Tradycyjne szamba, które przez wiele dekad dominowały na rynku (głównie ze względu na brak alternatywy) obecnie są wypierane przez przydomowe oczyszczalnie ścieków.

aktualizacja: 2023-10-23 08:43:28

Rozwiązanie to - jak każde inne - ma wiele zalet, jednak nie jest też wolne od wad. Dowiedz się, jakie są plusy i minusy inwestycji w przydomową oczyszczalnie ścieków i poznaj bilans korzyści!

Szambo, czy oczyszczalnia

Chcąc ocenić wady i zalety przydomowych oczyszczalni ścieków warto znaleźć punkt odniesienia. W tym przypadku nie ma dużego wyboru i alternatywą staje się tradycyjne szambo. Kanalizacja, która jest trzecią opcją często jest bowiem rozwiązaniem obligatoryjnym w przypadku, gdy dana działka znajduje się w zasięgu sieci.

Czym jednak charakteryzuje się szambo, a czym oczyszczalnia przydomowa?

Szambo stanowi szczelny, bezodpływowy zbiornik na nieczystości. Może on zostać wykonany z betonu lub żelbetu (obecnie najczęściej w formie prefabrykatu) lub też materiałów sztucznych. Zasadniczą cechą szamba jest to, że jest ono jedynie zbiornikiem na nieczystości, bez możliwości ich utylizacji. Jego eksploatacja wiąże się tym samym z koniecznością regularnego opróżniania, przy pomocy firmy dysponującej wozem asenizacyjnym.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie jest jedynie zbiornikiem na nieczystości. To instalacja pozwalająca również zutylizować zgromadzone nieczystości. Sposób i forma utylizacji zależy jednak od typu oczyszczalni, a tych na rynku można spotkać wiele.

Rozróżnia się m.in. oczyszczalnie:

  • ze złożem biologicznym;
  • z osadem czynnym;
  • drenażowo-rozsączające;
  • gruntowo-roślinne;
  • z filtrem piaskowym.

Przykładem w tym zakresie może być oferta firmy EKO-BIO z województwa łódzkiego, w której ofercie znajdują się oczyszczalnie różnych wielkości i typów.

Są to między innymi:

Oczyszczalnia biologiczna - przekrój
Oczyszczalnia biologiczna - przekrój
Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna - przekrój
Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna - przekrój
Oczyszczalnia drenażowa
Oczyszczalnia drenażowa

Plusy i minusy przydomowych oczyszczalni ścieków

W kontekście powyższej charakterystyki, warto przejść do najważniejszych plusów i minusów oczyszczalni przydomowych.

Wśród plusów takiego rozwiązania wskazuje się przede wszystkim na:

  • dostępność wielu opcji - na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które można dopasować do swoich potrzeb;
  • niską uciążliwość - brak zapachów;
  • niski nakład pracy przy utrzymaniu instalacji - w zależności od typu oczyszczalni obowiązki mogą ograniczać się do opróżnienia zbiornika raz na kilka miesięcy, a nawet kilka lat, a także uzupełnieniu specjalnych bakterii lub środka chemicznego;
  • niski koszt eksploatacji - wiąże się z tym samym czynnikiem, co poprzedni atut, czyli brakiem konieczności ponoszenia kosztów częstego wywozu ścieków;
  • ekologiczność rozwiązania - woda zgromadzona w ściekach pozostaje w naturalnym obiegu.

Wśród minusów oczyszczalni wskazuje się przede wszystkim na:

  • większe wymogi związane z parametrami działki - szczególnie chodzi o wymiary i właściwości gruntu, co jest również nie bez znaczenia nią przy wyborze szamba;
  • wyższy koszt inwestycji - bardziej skomplikowana technologia jest droższa, jednak specjalista pomoże nam dobrać optymalne rozwiązanie, które pomoże na szybki zwrot z inwestycji.
Przydomowe oczyszczalnie to ekologiczne rozwiązanie i niski koszt eksploatacji
Przydomowe oczyszczalnie to ekologiczne rozwiązanie i niski koszt eksploatacji

Podsumowując można zatem stwierdzić, że przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają znacznie więcej zalet, niż wad. Często jednak na minusy warto spojrzeć w dalszej perspektywie. Okazuje się bowiem, że wyższe koszty budowy mogą się szybko zwrócić, w wyniku znacznie niższych kosztów eksploatacji. W ciągu roku oszczędności mogą bowiem sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych - w zależności od wielkości i typu zastosowanej oczyszczalni. Do tego dostajemy również wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które będzie mogło służyć Tobie i Twojej rodzinie przez wiele lat.

Przydomowa oczyszczalnia czy szambo?

 


https://oczyszczalnia.net/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu