Do czego można wykorzystać wodę deszczową pozyskaną dzięki centrali deszczowej?

Do czego można wykorzystać wodę deszczową pozyskaną dzięki centrali deszczowej?

Centrala deszczowa, jako innowacyjne rozwiązanie pozwalające na gospodarowanie wodą deszczową, staje się nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym wyborem dla wielu gospodarstw domowych. Przyjrzymy się zaletom korzystania z centrali IRS, której montaż w domowych i ogrodowych instalacjach wody deszczowej zapewnia komfort i niezależność od zewnętrznych dostaw wody. Omówimy również parametry techniczne centrali deszczowej IBO RAIN SYSTEM, jej funkcje użytkowe, a także poruszymy kwestie związane z montażem, ceną oraz serwisowaniem urządzenia. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? 

Jakie są zalety korzystania z centrali deszczowej?

Główną zaletą montażu centrali IRS w domowych i ogrodowych instalacjach wody deszczowej jest komfort użytkowania. Właściciel takiej instalacji ma pewność, że cały system ma zapewniony dostęp do źródła wody niezależnie od stanu napełnienia zbiornika na deszczówkę. Pamiętajmy, że centrala sama monitoruje ilość nagromadzonej wody deszczowej w zbiorniku i w przypadku jej wyczerpania przełącza się na pobór wody z sieci wodociągowej lub innego źródła wody pod ciśnieniem. Taki system pozwala nam połączyć instalację wody deszczowej z automatycznym systemem nawadniania ogrodu oraz wprowadzić deszczówkę do domu na obsługę np. spłuczek toaletowych oraz pralek. Montaż klasycznej pompy zatapialnej w zbiorniku wyklucza taką możliwość, ponieważ pompa będzie podawać wodę tylko w momencie nagromadzenia deszczówki w zbiorniku.

Konstrukcja centrali jest oczywiście zgodna z normą PN EN 1717, która określa w jaki sposób instalacja wody czystej może być połączona z wodą deszczową. Zastosowana w centralach IRS przerwa powietrzna pozwala na bezpieczne połączenie obu instalacji.

Jakie są parametry techniczne centrali deszczowej IBO RAIN SYSTEM?

Centrala deszczowa IBO RAIN SYSTEM występuje w trzech wersjach z podziałem na wydajność oraz ciśnienie. Najmniejszy z modeli IRS1 ma wydajność 70 l/min i podnoszenie 42 m, co czyni go idealnym rozwiązaniem do obsługi domowych instalacji wody deszczowej z małym podlewaniem na zasadzie węża ogrodowego i jednego bądź dwóch zraszaczy. Największy model ma wydajność 100 l/min i podnoszenie 60 m, co oznacza, że oprócz potrzeb domowych może również obsługiwać automatyczne systemy nawadniania o zapotrzebowaniu 3-4 m3/h przy ciśnieniu roboczym zraszaczy 2-3 bary.

Parametry techniczne centrali deszczowej IBO RAIN SYSTEM

Jakie są funkcje użytkowe centrali deszczowej IBO RAIN SYSTEM?

Standardowo centrala powinna pracować w trybie automatycznym, co oznacza, że pompa zaciąga wodę ze zbiornika na deszczówkę lub bezpośrednio z sieci wodociągowej na podstawie sygnału z pływaka (tryb AUTO). Jest to praca w pełni automatyczna. Użytkownik otrzymuje informację skąd centrala aktualnie pobiera wodę z poziomu panelu sterującego. Centrale IRS mają funkcję zmiany trybu automatycznego na pobór: wyłącznie ze zbiornika (tryb RAIN) lub wyłącznie z sieci wodociągowej (tryb WATER). Jest to bardzo przydatna funkcja np. w momencie awarii pływaka, konserwacji zbiornika lub domowej instalacji wody czystej albo w momencie podłączania centrali i zalewania instalacji ssawnej.

Pompa centrali deszczowej pracuje w klasycznym systemie hydroforowym, czyli po osiągnięciu niskiego ciśnienia uruchamia się i dobija ciśnienie w instalacji do zadanej wartości. Zastosowany sterownik pozwala w prosty sposób modyfikować górne i dolne ciśnienie z poziomu panelu sterującego za pomocą dwóch przycisków + i -. Ważne jest, że zmiany ustawienia ciśnienia możemy dokonać w dowolnym momencie bez konieczności wchodzenia w ustawienia zaawansowane sterownika. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Centrale w standardzie występują z bezobsługowym zbiornikiem FIX o pojemności 19 litrów, ale dodatkowy zbiornik o dowolnej pojemności użytkownik może zamontować obok centrali, ograniczając w ten sposób rozruchy pompy przy obsłudze np. spłuczek toaletowych.

Jedną z ważniejszych funkcji użytkowych centrali deszczowych IRS jest zabezpieczenie przed niskim ciśnieniem sieci wodociągowej, czyli zjawiskiem występującym coraz częściej na polskich osiedlach mieszkaniowych. Jeżeli centrala pracuje w trybie sieci wodociągowej i napływ wody miejskiej jest zbyt mały do obsługi pompy, to centrala wyłączy się, nie dopuszczając do zapowietrzenia pompy oraz całej instalacji wody deszczowej. Rozruch nastąpi automatycznie w momencie uzupelnienia zbiornika przerwy powietrznej wodą miejską. Jest to bardzo ważne zabezpieczenie, ponieważ procedura ponownego zalewania i odpowietrzania instalacji wodnych jest uciążliwa i czasami wymaga dodatkowej wizyty hydraulika. Muszę też wspomnieć, że każdy cykl pracy pompy bez wody jest dla niej bardzo szkodliwy.

Centrala deszczowa IBO RAIN SYSTEM

Gdzie można kupić centralę deszczową IBO RAIN SYSTEM?

Centrale deszczowe IRS są już ogólnie dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach i hurtowniach hydraulicznych. O możliwość montażu centrali deszczowej można również zapytać dowolną firmę zajmującą się projektowaniem oraz instalacją systemów nawadniania. Prostota konstrukcji oraz duża wytrzymałość podzespołów centrali czyli głównie pompy i naczynia wyrównawczego sprawiają ,że coraz większa ilość instalatorów przekonuje się do centrali IRS. 

Jaka jest cena centrali deszczowej IBO RAIN SYSTEM?

Nie bez znaczenia jest też bardzo konkurencyjna cena. Ceny brutto centrali deszczowych IBO nie przekraczają kwoty 5000 zł, a najmniejsze modele IRS1 są już dostępne w kwotach około 4000 zł.

Jak zamontować centralę deszczową IBO RAIN SYSTEM?

Przed przystąpieniem do montażu należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Centrala jest montowana na bazie konstrukcji ze stali nierdzewnej na nóżkach poziomujących. Standardowo montujemy ją na posadzce, ale przy zastosowaniu wsporników o nośności do 100 kg możliwy jest montaż urządzenia na ścianie. Sugerujemy, aby odległość centrali od zbiornika na deszczówkę nie przekraczała 25 metrów, ale przy zachowaniu odpowiedniej średnicy rurociągu oraz wyeliminowaniu syfonów i zbędnych kolanek odległość może być większa, co pokazujemy w filmie reklamowym.

Na czym polega serwisowanie centrali deszczowej IBO RAIN SYSTEM?

Serwisowanie centrali deszczowej polega przede wszystkim na:

  • kontrolowaniu stanu filtrów
  • sprawdzaniu czystości zbiornika przerwy powietrznej

Dodatkowo raz w roku powinno się:

  • sprawdzić ciśnienie powietrza w zbiorniku przeponowym
  • sprawdzić poprawność odczytu ciśnienia sterownika IBOPRESS

Do sprawdzania ciśnienia powietrza i poprawności odczytu ciśnienia służy zwykły manometr, znajdujący się obok sterownika. W przypadku wystąpienia anomalii wyłącznik należy wykręcić i przeczyścić sensor ciśnienia.www.dambat.pl

Ekspert firmy Dambat

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
06-06-2024 11:54
Komentarz dodany przez Elżbieta: Kilkanaście lat temu jak wybudowaliśmy dom na Żywiecczyźnie ponieważ nie było kanalizacji wbudowaliśmy w teren szambo betonowe pojemności 12m3. Jak sie okazało wkrótce potem miasto poprowadziło kanalizację. Wtedy wszystkie spływy rynien podłączyliśmy ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz