Systemy do zagospodarowania wody deszczowej. Dlaczego warto z nich korzystać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Systemy do zagospodarowania wody deszczowej. Dlaczego warto z nich korzystać?

Betonoza. Powszechnie krytykowany problem naszych miast. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wybetonowane place, ulice i skwery nie pozostają bez wpływu na podmiejskie posiadłości. Pokryta skorupą ziemia nie wchłania wystarczającej ilości wody, która szukając gdzieś ujścia, powoduje przykre w skutkach podtopienia. Grzeszymy również my sami, wykładając każdy ich skrawek betonową kostką. To tylko kilka z naszych przewinień względem właściwego gospodarowania wodą deszczową. Czas sięgnąć po dostępne rozwiązania, które w pewnym zakresie przyczynią się do lepszego zarządzania zasobami wody.

aktualizacja: 2021-08-26 09:08:44
Pipelife Polska

Zarówno na ulicach naszych miast jak i w przydomowych ogródkach niezbędne jest projektowanie tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, czyli nowoczesnych rozwiązań wodno-architektonicznych. Sprzyjają temu liczne programy rządowe i lokalne strategie, a wszystko po to, by poprawić bilans wodny w skali kraju i w obrębie naszych własnych działek. Na liście takich rozwiązań znajdują się systemy do zagospodarowania wody deszczowej. Jednym z nich jest system Raineo firmy Pipelife.

Systemy podziemne do oczyszczania i magazynowania wody

Raineo jest to system podziemny, którego zadanie sprowadza się do zbierania, oczyszczania i magazynowania nadmiaru wody deszczowej po to, by można ją było wykorzystać w przyszłości. Ma to co najmniej dwie główne korzyści – z jednej strony w okresie obfitych opadów deszczu zapobiega podtopieniom, a z drugiej – magazynuje wodę, którą spożytkować można w czasie suszy do celów sanitarnych lub do nawadniania.

Na system składa się kilka produktów i usług. Odpowiada on za zbieranie i transport deszczówki, oczyszczanie jej, retencję i infiltrację a następnie prawidłowe zagospodarowanie wody w innym miejscu.

Retencja i infiltracja - STORMBOX i STORMBOX II

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w ramach systemu Raineo jest system skrzynek STORMBOX, przeznaczony do zagospodarowania wody deszczowej poprzez retencjonowanie oraz bezciśnieniowe rozprowadzanie i rozsączanie w gruncie. Wody deszczowe, które zebrane są z utwardzonych powierzchni, spływają poprzez rynny i rury spustowe do studzienki z osadnikiem, a następnie do skrzynek rozsączających.

Walorem skrzynek STORMBOX jest ich wysoka pojemność wodna, sięgająca 206 dm3 netto oraz wysoka pojemność magazynowania w zakresie 95,5%. Skrzynki są inspekcyjne, w poziomie i pionie (posiadają 3 poziome oraz 2 pionowe kanały). Można je naprzemiennie układać, podobnie jak cegły. Są lekkie i łatwe w montażu.

Ważnym rozwiązaniem jest również to, że dno montowane jest tylko w dolnej warstwie. Powoduje to dość znaczną redukcję kosztów zbiornika. Wysoką jakość skrzynek potwierdzają certyfikaty IBAK (potwierdza, że skrzynki są inspekcyjne) oraz OFI (potwierdza wytrzymałość skrzynek na ciśnienie hydrodynamiczne).

STORMBOX
STORMBOX
STORMBOX II
STORMBOX II

Najnowsze w rodzinie, skrzynki STORMBOX II cechuje innowacyjna konstrukcja ścian bocznych i dennych, która ma za zadanie chronić geowłókninę podczas czyszczenia hydrodynamicznego. Klienci cenią sobie również to, że do łączenia modułów nie są potrzebne dodatkowe elementy, takie jak łączniki czy zatrzaski. Łatwo też dokonać inspekcji, w czym pomagają adaptery umieszczane na górnej skrzynce. To jedne z najbardziej wytrzymałych skrzynek na rynku, osiągające ponad 50-letnią żywotność.

Skrzynki retencyjno-rozsączające STORMBOX II mają wymiary 1200 x 600 x 600 mm. Wykonane są z polipropylenu i składają się z płyty górnej oraz ośmiu zielonych kolumn. Jak podaje producent, skrzynki stosuje się wraz z płytami ażurowymi i przyłączeniowymi z możliwością wycięcia otworów o średnicy Φ160, 200, 250, 315 i 400 mm. Podobnie jak w przypadku skrzynek STORMBOX, płyta denna stosowana jest wyłącznie w dolnej warstwie skrzynek – w przypadku STORMBOX II bez stosowania łączników i klipsów (metodą „na wcisk"). Co więcej, skrzynki mogą być wyposażone w adaptery do rury trzonowej studzienki o średnicy rury DN/OD 200, DN/OD 400, DN/ID 425 i DN/OD 630 stosowane w płycie górnej skrzynki.

Zestaw pomiarowy SMART RAINEO

To jedyny na rynku taki monitoring poziomu wody połączony z systemem wczesnego ostrzegania przed zbliżającym się podtopieniem. Monitoring ten może być częścią systemu skrzynek retencyjno-rozsączających STORMBOX oraz STORMBOX II. Za pośrednictwem tego rozwiązania osoba zarządzająca zbiornikiem może być na bieżąco, w czasie rzeczywistym zawiadamiana o stanie wody w zbiorniku, a także o prognozowanym możliwym przepełnieniu czy konieczności czyszczenia.

Zestaw pomiarowy SMART RAINEO
Zestaw pomiarowy SMART RAINEO

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje