Montowałem głównie modele z drenażem, były też na poletkach rozsączających, także na poletkach na podwyższeniu/kopcu z pompowniami. Drenażowe są najpopularniejsze. Egzamin zdały te na drenażu żwirowym, po latach się okazało, że te na pakietach wypadają gorzej.
Zapychający się drenaż to najczęstszy problem, ale ten na żwirze rzadko kiedy wytrzymuje mniej niż 20 lat. Zapycha się drenaż na pakietach albo instalacje samodzielnie modernizowane przez inwestora.
Największa bolączka - o tym się nie mówi, a powinno i to głośno - to odprowadzenie kondensatu z kotłów c.o. do osadnika gnilnego. Kondensat to kwas, który zabija bakterie. Bez nich tłuszcz zapycha, zabija dreny. Ludzie zwracają już uwagę na detergenty, wiedzą, że nie można używać środków zabijających bakterie. Ale nie wyobrażają sobie, że w sezonie grzewczym, w mroźny dzień w domu ogrzewanym kotłem kondensacyjnym do oczyszczalni trafia na dobę kilkulitrowe wiaderko kondensatu, a to bardzo jej szkodzi.
Gdy drenaż się zapcha, ludzie próbują różnych rzeczy, przeważnie płukania. Z reguły trwa to 3-4 miesiące i kończy się wymianą na nowy drenaż. Przy czym trzeba zaznaczyć, że znakomita większość użytkowników dba o oczyszczalnie. Wymiany robi się po 10-20 latach, a mam takie przypadki, z drenażem robionym na tłuczniu z kamieniołomów, że oczyszczalnie działają 24-25 lat.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Jacek Bańkowski
Instalatorstwo sanitarne, c.o., gaz oraz studniarstwo
fot. J. Werner