Jak skorzystać z dopłaty do zbiornika na deszczówkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak skorzystać z dopłaty do zbiornika na deszczówkę?

Mam długi, wyłożony kostką podjazd i spory taras. Stąd pytanie, czy dotacje z programu Moja Woda przysługują tylko na instalacje służące do łapania wody z dachu, czy również na odwodnienie tarasu i podjazdu?

aktualizacja: 2023-09-13 07:03:05
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jaki jest cel programu Moja Woda?
 • Ile dofinansowania przysługuje w programie Moja Woda i dla kogo?
 • Na co można dostać pieniądze z programu Moja Woda?
 • Czy wsparcie przysługuje także do łapania deszczówki z powierzchni nieprzepuszczalnych - podjazdów, chodników, tarasów?
 • Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
 • Dlaczego warto łapać deszczówkę?

Cel programu Moja Woda

Program Moja Woda ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków. Jego kolejna - trzecia, trzeba przyznać, że wyczekiwana edycja, ruszyła 3 sierpnia 2023 r. Zainteresowanie jest tak duże, że już 25 sierpnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że tegoroczny budżet programu zostanie zwiększony ze 130 do 230 mln zł.

Państwo oferuje właścicielom domów jednorodzinnych dofinansowanie do instalacji, które pozwalają zatrzymać deszczówkę w obrębie nieruchomości. Wody opadowe i roztopowe mają zostać na terenie posesji i posłużyć do podlewania roślin czy mycia samochodów. Nie ma znaczenia, czy deszczówka łapana jest z dachu, czy z tarasu albo podjazdu. Chodzi o to, żeby została wykorzystana, a nie odprowadzona do kanalizacji deszczowej czy rowów melioracyjnych.

Ile i dla kogo?

Dofinansowanie przysługuje osobom fizycznym, które są właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. O ile nie skorzystały z dopłat w poprzednich edycjach programu.

O państwowe wsparcie mogą ubiegać się również właściciele domów w budowie, przy czym oddanie budynku do użytkowania musi nastąpić przed złożeniem dokumentów o wypłatę pieniędzy z programu Moja Woda.

Maksymalna dotacja to 6 tys. zł i 80% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Czyli nieco więcej, niż w poprzednich edycjach, kiedy górny pułap dofinansowania wynosił 5 tys. zł.

Minimalna wartość wspieranej przez państwo inwestycji to 2 tys. zł, minimalna pojemność zbiornika/zbiorników na deszczówkę - 2 m3.

Na dwie poprzednie edycje programu Moja Woda rząd wydał 236 mln zł. Zrealizowane już inwestycje pozwalają na zgromadzenie i zagospodarowanie na terenie prywatnych nieruchomości około 2,5 mln m3 wód opadowych rocznie. Po trzecim naborze ta wartość może wzrosnąć o kolejne 1,2 mln m3.

Na co można dostać pieniądze?

Na zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę, uruchomienie następujących instalacji:

 • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe, z wyjątkiem rynien i rur spustowych);
 • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemność minimum 2 m3;
 • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte);
 • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych na dachach - zielone dachy (tylko warstwa drenażowa, bez kosztów nasadzeń);
 • do wykorzystania wód opadowych lub roztopowych (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowo budowanego zbiornika).

Pytanie Czytelnika

Z regulaminu programu Moja Woda jasno wynika, że wsparcie przysługuje także do łapania deszczówki z powierzchni nieprzepuszczalnych - podjazdów, chodników. Taką powierzchnią jest również taras. Wśród kosztów kwalifikowanych wymieniony jest zakup i montaż odwodnień liniowych.

Dofinansowanie przysługuje również do instalacji przejmujących wodę opadową i roztopową z podjazdów (fot. z lewej) oraz tarasów (fot. z prawej). (fot. Aco)

Na rynku znajdziemy odwodnienia liniowe w dużym wyborze, z tworzyw sztucznych i polimerbetonu. W różnych kształtach, kolorach, z rusztami ze stali, tworzywa sztucznego, żeliwa.

Do zbierania wody służą także odwodnienia punktowe, do których można odprowadzić wodę z rynien. Szczególnym rodzajem odwodnienia punktowego jest wycieraczka przed drzwi wejściowe, z odpływem w podstawie.

Wycieraczka, która jest odwodnieniem punktowym
Wycieraczka, która jest odwodnieniem punktowym. (fot. Aco)

Woda z odwodnień ma być gromadzona w zbiornikach. W tym przypadku wykorzystywane będą raczej zbiorniki podziemne.

Trzeba pamiętać, że państwo dopłaci do zakupionych urządzeń/instalacji tylko wtedy, gdy będą one trwałą częścią systemu, umożliwiającego zatrzymanie wody opadowej i jej wykorzystanie na cele gospodarstwa domowego i przydomowych ogrodów.

Zbiorniki

Zbiorniki na deszczówkę występują jako naziemne i podziemne. Te pierwsze, na ogół wykonane z tworzywa, mogą przypominać np. drewniane beczki. Ustawia się je przy ścianie budynku, a zamontowany w rurze spustowej łapacz/zbieracz, po otwarciu klapki, kieruje wodę bezpośrednio do zbiornika. Przeważnie mają pojemność kilkuset (100-400) litrów. Do gromadzenia wody z podjazdu i tarasu raczej ich nie wykorzystamy.

Zbiorniki podziemne mają pojemność liczoną w tysiącach litrów (od 1,5 tys.). Gromadzoną w nich wodę można wykorzystać nie tylko do podlewania, ale również w budynku, np. do spłukiwania toalet. Najlepiej, jeżeli są osadzane w taki sposób, że woda spływa do nich grawitacyjnie.

Produkuje się je z tworzywa lub z betonu. Warstwa ziemi chroni wodę zmagazynowaną w zbiorniku przed światłem i wysoką temperaturą. Wewnątrz jest zwykle 6-8°C, a taka temperatura i brak światła ograniczają rozwój glonów i szkodliwych mikroorganizmów.

Trafiająca do zbiornika deszczówka musi być oczyszczona. Niezbędne są filtry, najlepiej samooczyszczające. Nadmiar wody, który może pojawić się w wyniku długotrwałych opadów, jest odprowadzany przez przelew do kanalizacji lub drenażu rozsączającego. Niezbędna jest pompa lub hydrofor, system musi też umożliwiać automatyczne zasilanie punktów poboru wodą z wodociągu, kiedy zabraknie deszczówki. Wielkość zbiornika jest dobierana do średniej rocznej sumy opadów, powierzchni dachu/podjazdu i zapotrzebowania na wodę.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę - drewniana beczka, do której wodę kieruje łapacz (fot. z lewej: Gardena) i ozdobny model z tworzywa (fot. z prawej: Graf Polska).
Osadzanie podziemnego zbiornika na wodę wykonanego z betonu (fot. z lewej: Gizo) i zasypywanie modelu z tworzywa (fot. z prawej: Roth Polska).
System rozprowadzania deszczówki z wykorzystaniem tworzywowych skrzynek rozsączających
Wariant bez zbiornika - system rozprowadzania deszczówki z wykorzystaniem tworzywowych skrzynek rozsączających. (fot. Pipelife)

Dlaczego warto łapać deszczówkę?

Powodów jest wiele - bo tak jest taniej, bardziej ekologicznie, bezpieczniej. Wykorzystując deszczówkę nie musimy płacić za wodę, np. do podlewania ogrodu. Ograniczamy jej marnotrawstwo, co w kraju z takim deficytem wody jak nasz, ma ogromne znaczenie. Zmniejszamy też ryzyko lokalnych podtopień. W dodatku jesteśmy niezależni - zdarza się, że samorządy wprowadzają zakaz podlewania przydomowych ogródków wodą z wodociągu. Deszczówką ze zbiornika dysponujemy, jak chcemy.

Wodę opadową da się zresztą wykorzystać nie tylko do podlewania roślin, także do mycia samochodów i podłóg, prania, spłukiwania toalet. Szacuje się, że darmową deszczówką można zastąpić nawet połowę zużywanej w gospodarstwie domowym wody z wodociągu, za którą przecież trzeba zapłacić!

Centrala deszczowa
Centrala deszczowa umożliwia wykorzystanie deszczówki także w domu, np. do spłukiwania toalet. (fot. Wilo)

Woda deszczowa ma jeszcze kilka innych zalet. Dla roślin jest zdrowsza od tej z sieci. Jest miękka (nie zawiera wapnia i magnezu), co ma znaczenie przy praniu i myciu. Twarda wchodzi w reakcję z detergentami, tworząc nierozpuszczalne sole. W pralce osadza się kamień, na mytych kafelkach, szybach i samochodach zostają brzydkie smugi. Przy wodzie miękkiej tych problemów nie ma, do prania czy mycia naczyń potrzeba też mniej detergentów.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Wavin

Zdaniem naszych Czytelników

04 Aug 2022, 21:20

Nie ma deszczu, to i do czego dopłacać? 

04 Aug 2022, 20:14

Dnia 3.08.2022 o 10:58, Gość Grażyna napisał: co trzeba złożyć aby otrzymać dopłatę Tegorocznej edycji programu Moja Woda nie uruchomiono, więc na rządową dopłatę nie ma co liczyć. Na podobne wsparcie decydują się niektóre samorządy, ale o to trzeba ...

Gość Grażyna

03 Aug 2022, 10:58

co trzeba złożyć aby otrzymać dopłatę

Gość Luki

30 Jun 2022, 22:23

U mnie zbiornik 4m3 plus studnia kopana (niestety wolno woda nachodzi bo gliniasty teren). Jak jest susza to napełniam zbiornik wodą ze studni i czekam, aż studnia się znowu napełni. Wtedy dopiero starcza mi wody na porządne podlanie ogrodu 1500m2. Już myślę nad jakimś zbiornikiem ...

Gość Adi

30 Jun 2022, 21:02

Mi się udało w 2021r. Tej wiosny zamontowałem zbiornik 3,5m3. Czekam na wypłatę. Od wczesnej wiosny zbiorniki zdrożały o 1/3. Powoli przestaje się to kalkulować.

30 Jun 2022, 11:48

Ostatnio to nawet rosy nie ma. nie tylko deszczu.

Gość Dofinansowanie bez sensu...

30 Jun 2022, 10:46

Niestety dofinansowanie nie jest dla każdego- zależy od gminy... niektóre wymagają projektu budowlanego na zbiornik + zagospodarowanie przestrzenne, a to się wiąże z wydatkiem na nowy projekt domu / podwórka, w związku z czym dofinansowanie jest nieopłacalne. Może nie zwrócić nawet ...

30 Jun 2022, 10:19

2 godziny temu, Gość retro23 napisał:  Warto mieć trochę darmowej wody z chmurki do podlewania trawy i krzaczków zony .  A czym podlewać, kiedy od 3 miesięcy nie pada? 2 godziny temu, Gość retro23 napisał:  Są czasami takie okresy ...

Gość retro23

30 Jun 2022, 07:51

Mam zbiornik 3m3 od przeszło 5 lat. Już od dwóch lat stwierdzam że jest to niewystarczająca pojemność. Są czasami takie okresy że w przeciągu godziny spadnie tyle deszczu że zbiornik się przelewa. Planowałem zakup jeszcze jednego zbiornika 3 lub 5m3. Posiadam układ z pompą zatapialną ...

Gość stiv

28 Jun 2022, 18:37

Ja mam zbiornik podziemny 4tys litrów i to wydaje mi się taką optymalną wielkością. Do tego mam pompę zatapialną, wszystko dobrze działa

Gość gibson

30 May 2022, 14:23

My zbieramy deszczówkę w zbiorniku od lat, jeszcze wtedy dopłat nie było, ale uznaliśmy, że to świetny sposób na darmowe podlewanie. Mamy spory zbiornik, 3m sześcienne, pompa zatapialna i normalnie to wszystko działa ze zraszaczami

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!