Dom: powierzchnia 190 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 1500 m2. Grunt - niejednorodny, głównie ilasty.
Zagospodarowanie deszczówki:
- Do podlewania ogrodu.
- Elementy składowe systemu - podziemny betonowy zbiornik o pojemności 2 m3, instalacja kanalizacji deszczowej, wykonana z rur PVC o średnicy 160 mm, pompa zatapialna, wąż i końcówki do podlewania.
Decyzja: Oboje z żoną jesteśmy architektami i samodzielnie zaprojektowaliśmy nasz dom. Oczywiście, zajęliśmy się ważną kwestią wykorzystania deszczówki z dachu. Wolimy ją magazynować, niż rozsączać w gruncie. Dlatego podczas budowy, w odległości pięciu metrów od domu, zakopaliśmy pod powierzchnią ziemi szczelny zbiornik w postaci betonowych kręgów o średnicy 120 cm. Wybraliśmy wyrób z żelbetu, bo jest odpowiednio ciężki i tańszy od plastikowych. Ponadto nie trzeba go specjalnie kotwić w gruncie (jako zabezpieczenie przed wypchnięciem przez wody podskórne).
Chociaż w budynkach klientów podobnych do naszego, zwykle proponujemy zasobnik o pojemności 4 m3, to nasz ma 2 m3. Po prostu w okresach deszczowych częściej go opróżniam. Zasila go podziemna szczelna instalacja kanalizacji deszczowej, która odbiera wodę opadową z czterech rur spustowych i dolnych wpustów odpływowych. Powstała z typowych kanalizacyjnych rur z PVC o przekroju 160 mm.
Gromadzenie deszczówki w podziemnym zbiorniku - rady i przestrogi:
- Specyfiką szczelnych podziemnych zbiorników jest to, że ich zapełnienie grozi wylaniem. Z tego powodu robi się w nich otwór przelewowy, przez który nadmiar deszczówki wypływa do poletka rozsączającego z drenami. My postanowiliśmy nieco zmniejszyć koszty inwestycyjne i nie zleciliśmy wykonania systemu rozsączania. Zbiornik celowo usytuowaliśmy pod trawnikiem - tam nadmiar wody niczego nie zniszczy. Naturalnie nie dopuszczam do jej wylania, sprawdzam poziom deszczówki stosownie do pogody i na razie nie planuję dodania pływakowego czujnika zapełnienia zbiornika. Do wypompowania deszczówki używam pompy zatapialnej. Nie zainstalowałem jej na stałe, tylko korzystam z niej w razie potrzeby. Zbiornik dość szybko się zapełnia, więc podłączam ją po każdym intensywniejszym deszczu. Rośliny rosną jak na drożdżach. O sprawdzaniu poziomu wody nie zapominam w zimie, też opróżniam zbiornik przy sprzyjającym "okienku pogodowym". Chociaż na wlocie do zbiornika podziemnego nie ma dodatkowego elementu zatrzymującego zanieczyszczenia, to woda jest czysta. Do jej mechanicznego przefiltrowania wystarczają koszyczki/filtry wewnątrz wpustów odpływowych.
- Wykonanie systemu magazynowania deszczówki trwało jeden dzień. Operator koparki wykonał rowy na instalację kanalizacji deszczowej i wykop w gruncie o głębokości ponad 3 m na zbiornik. Osadził go w taki sposób, żeby dekiel znalazł się w centrum łagodnego zagłębienia. Prawidłowo wypoziomował zasobnik, obsypał żwirem i ziemią. Wokół niego ukształtował szeroki lej.
Koszty zakupu i montażu zbiornika na deszczówkę:
- zbiornik betonowy i orurowanie 3800 zł + pompa zatapialna i osprzęt do podlewania.
Redaktor: Lilianna Jampolska
- Pompa samozasysająca. Jak działa, jakie ma zalety i gdzie się sprawdzi?
- Kiedy i gdzie należy stosować zawory antyskażeniowe? Opcja czy konieczność?
- Jakie wybrać pompy do odprowadzania i wykorzystywania wody deszczowej?
- Wszystko o rurach spustowych