Nasz zbiornik na deszczówkę o poj. 2 m3 szybko się zapełnia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nasz zbiornik na deszczówkę o poj. 2 m3 szybko się zapełnia

Chociaż w budynkach klientów podobnych do naszego, zwykle proponujemy zasobnik o pojemności 4 m3, to nasz ma 2 m3. Zbiornik dość szybko się zapełnia - mówi Rafał, który deszczówkę wykorzystuje od 2018 r.

aktualizacja: 2021-09-21 11:48:37

Dom: powierzchnia 190 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 1500 m2. Grunt - niejednorodny, głównie ilasty.

Zagospodarowanie deszczówki:

  • Do podlewania ogrodu.
  • Elementy składowe systemu - podziemny betonowy zbiornik o pojemności 2 m3, instalacja kanalizacji deszczowej, wykonana z rur PVC o średnicy 160 mm, pompa zatapialna, wąż i końcówki do podlewania.

Decyzja: Oboje z żoną jesteśmy architektami i samodzielnie zaprojektowaliśmy nasz dom. Oczywiście, zajęliśmy się ważną kwestią wykorzystania deszczówki z dachu. Wolimy ją magazynować, niż rozsączać w gruncie. Dlatego podczas budowy, w odległości pięciu metrów od domu, zakopaliśmy pod powierzchnią ziemi szczelny zbiornik w postaci betonowych kręgów o średnicy 120 cm. Wybraliśmy wyrób z żelbetu, bo jest odpowiednio ciężki i tańszy od plastikowych. Ponadto nie trzeba go specjalnie kotwić w gruncie (jako zabezpieczenie przed wypchnięciem przez wody podskórne).

Chociaż w budynkach klientów podobnych do naszego, zwykle proponujemy zasobnik o pojemności 4 m3, to nasz ma 2 m3. Po prostu w okresach deszczowych częściej go opróżniam. Zasila go podziemna szczelna instalacja kanalizacji deszczowej, która odbiera wodę opadową z czterech rur spustowych i dolnych wpustów odpływowych. Powstała z typowych kanalizacyjnych rur z PVC o przekroju 160 mm.

Od czterech wpustów odpływowych do podziemnego zbiornika biegnie instalacja kanalizacji deszczowej z pełnych rur o średnicy 160 mm.

Gromadzenie deszczówki w podziemnym zbiorniku - rady i przestrogi:

  • Specyfiką szczelnych podziemnych zbiorników jest to, że ich zapełnienie grozi wylaniem. Z tego powodu robi się w nich otwór przelewowy, przez który nadmiar deszczówki wypływa do poletka rozsączającego z drenami. My postanowiliśmy nieco zmniejszyć koszty inwestycyjne i nie zleciliśmy wykonania systemu rozsączania. Zbiornik celowo usytuowaliśmy pod trawnikiem - tam nadmiar wody niczego nie zniszczy. Naturalnie nie dopuszczam do jej wylania, sprawdzam poziom deszczówki stosownie do pogody i na razie nie planuję dodania pływakowego czujnika zapełnienia zbiornika. Do wypompowania deszczówki używam pompy zatapialnej. Nie zainstalowałem jej na stałe, tylko korzystam z niej w razie potrzeby. Zbiornik dość szybko się zapełnia, więc podłączam ją po każdym intensywniejszym deszczu. Rośliny rosną jak na drożdżach. O sprawdzaniu poziomu wody nie zapominam w zimie, też opróżniam zbiornik przy sprzyjającym "okienku pogodowym". Chociaż na wlocie do zbiornika podziemnego nie ma dodatkowego elementu zatrzymującego zanieczyszczenia, to woda jest czysta. Do jej mechanicznego przefiltrowania wystarczają koszyczki/filtry wewnątrz wpustów odpływowych.
  • Wykonanie systemu magazynowania deszczówki trwało jeden dzień. Operator koparki wykonał rowy na instalację kanalizacji deszczowej i wykop w gruncie o głębokości ponad 3 m na zbiornik. Osadził go w taki sposób, żeby dekiel znalazł się w centrum łagodnego zagłębienia. Prawidłowo wypoziomował zasobnik, obsypał żwirem i ziemią. Wokół niego ukształtował szeroki lej.

Koszty zakupu i montażu zbiornika na deszczówkę:

  • zbiornik betonowy i orurowanie 3800 zł + pompa zatapialna i osprzęt do podlewania.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Może cię zainteresować
Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Wszystko o rurach spustowych Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak działa pompa abisynka? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych?
Zobacz więcej Zwiń

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Amator Wykonawca

08 Sep 2022, 13:12

Nie chcę komentować co autor ma tutaj na myśli, szczególnie iż wypompowanie wody po obfitym deszczu nie wiem jaki ma sens (może w trakcie tak, ale po skoro ma służyć woda do podlewania?!), ale mam 5m3 zbiornik i on mi się faktycznie zapełnia i przelewa jeszcze w czasie trwania ...

28 Jun 2022, 18:53

6 minut temu, Gość Mania napisał: Nie czepiajmy się szczegółów, wiadomo, ze chodzi o koszt wody, którego już nie ponosimy. A pompa aż tyle prądu nie żre, żeby to przeważało Ale chyba wiesz, ze diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Dlatego takie rzucanie ...

Gość Mania

28 Jun 2022, 18:39

Nie czepiajmy się szczegółów, wiadomo, ze chodzi o koszt wody, którego już nie ponosimy. A pompa aż tyle prądu nie żre, żeby to przeważało

31 May 2022, 00:03

  Znaczy ta pompa zatapialna jest na korbę że za darmo czy energię kradniecie?Kieratem napędzane.

30 May 2022, 16:37

1 godzinę temu, Gość Mania napisał:  do tego pompa zatapialna i wszystko śmiga, podlewamy za darmo   Znaczy ta pompa zatapialna jest na korbę że za darmo czy energię kradniecie?

Gość Mania

30 May 2022, 14:39

My mamy zbiornik 4m3 i jest ok nawet przy sporej powierzchni dachu, do tego pompa zatapialna i wszystko śmiga, podlewamy za darmo

Gość Rafał Sitnik

06 Nov 2021, 17:38

Mam dom ok 100 m2 3 rynny z tego dachu wchodzą do studni 10 kręgów, gdzie mam wodę na poziomie ok 2/4m w zależności od pory roku, jak jest sucho widzę dno. 1 rynna wchodzi do innej studni gdzie sa połączone 2 studnie obok siebie, jak jedna sie zapełni to przeleje sie do drugiej, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!