Nasz zbiornik na deszczówkę o poj. 2 m3 szybko się zapełnia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nasz zbiornik na deszczówkę o poj. 2 m3 szybko się zapełnia

Chociaż w budynkach klientów podobnych do naszego, zwykle proponujemy zasobnik o pojemności 4 m3, to nasz ma 2 m3. Zbiornik dość szybko się zapełnia - mówi Rafał, który deszczówkę wykorzystuje od 2018 r.

Dom: powierzchnia 190 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 1500 m2. Grunt - niejednorodny, głównie ilasty.

Zagospodarowanie deszczówki:

  • Do podlewania ogrodu.
  • Elementy składowe systemu - podziemny betonowy zbiornik o pojemności 2 m3, instalacja kanalizacji deszczowej, wykonana z rur PVC o średnicy 160 mm, pompa zatapialna, wąż i końcówki do podlewania.

Decyzja: Oboje z żoną jesteśmy architektami i samodzielnie zaprojektowaliśmy nasz dom. Oczywiście, zajęliśmy się ważną kwestią wykorzystania deszczówki z dachu. Wolimy ją magazynować, niż rozsączać w gruncie. Dlatego podczas budowy, w odległości pięciu metrów od domu, zakopaliśmy pod powierzchnią ziemi szczelny zbiornik w postaci betonowych kręgów o średnicy 120 cm. Wybraliśmy wyrób z żelbetu, bo jest odpowiednio ciężki i tańszy od plastikowych. Ponadto nie trzeba go specjalnie kotwić w gruncie (jako zabezpieczenie przed wypchnięciem przez wody podskórne).

Chociaż w budynkach klientów podobnych do naszego, zwykle proponujemy zasobnik o pojemności 4 m3, to nasz ma 2 m3. Po prostu w okresach deszczowych częściej go opróżniam. Zasila go podziemna szczelna instalacja kanalizacji deszczowej, która odbiera wodę opadową z czterech rur spustowych i dolnych wpustów odpływowych. Powstała z typowych kanalizacyjnych rur z PVC o przekroju 160 mm.

Od czterech wpustów odpływowych do podziemnego zbiornika biegnie instalacja kanalizacji deszczowej z pełnych rur o średnicy 160 mm.

Gromadzenie deszczówki w podziemnym zbiorniku - rady i przestrogi:

  • Specyfiką szczelnych podziemnych zbiorników jest to, że ich zapełnienie grozi wylaniem. Z tego powodu robi się w nich otwór przelewowy, przez który nadmiar deszczówki wypływa do poletka rozsączającego z drenami. My postanowiliśmy nieco zmniejszyć koszty inwestycyjne i nie zleciliśmy wykonania systemu rozsączania. Zbiornik celowo usytuowaliśmy pod trawnikiem - tam nadmiar wody niczego nie zniszczy. Naturalnie nie dopuszczam do jej wylania, sprawdzam poziom deszczówki stosownie do pogody i na razie nie planuję dodania pływakowego czujnika zapełnienia zbiornika. Do wypompowania deszczówki używam pompy zatapialnej. Nie zainstalowałem jej na stałe, tylko korzystam z niej w razie potrzeby. Zbiornik dość szybko się zapełnia, więc podłączam ją po każdym intensywniejszym deszczu. Rośliny rosną jak na drożdżach. O sprawdzaniu poziomu wody nie zapominam w zimie, też opróżniam zbiornik przy sprzyjającym "okienku pogodowym". Chociaż na wlocie do zbiornika podziemnego nie ma dodatkowego elementu zatrzymującego zanieczyszczenia, to woda jest czysta. Do jej mechanicznego przefiltrowania wystarczają koszyczki/filtry wewnątrz wpustów odpływowych.
  • Wykonanie systemu magazynowania deszczówki trwało jeden dzień. Operator koparki wykonał rowy na instalację kanalizacji deszczowej i wykop w gruncie o głębokości ponad 3 m na zbiornik. Osadził go w taki sposób, żeby dekiel znalazł się w centrum łagodnego zagłębienia. Prawidłowo wypoziomował zasobnik, obsypał żwirem i ziemią. Wokół niego ukształtował szeroki lej.

Koszty zakupu i montażu zbiornika na deszczówkę:

  • zbiornik betonowy i orurowanie 3800 zł + pompa zatapialna i osprzęt do podlewania.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA