Spotykam się często z pytaniem, jakie kroki należy podjąć przed zakupem i montażem przydomowej oczyszczalni ścieków. Zawsze podkreślam, że warto najpierw sprawdzić, czy na taką inwestycję przewidziano dofinansowanie w danym regionie.
Niektóre gminy oferują znaczne wsparcie finansowe dla inwestorów chcących zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków. Na przykład, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczał nawet do 8 tys. zł na dopłaty do instalacji biologicznej oczyszczalni ścieków. W gminie Świecie w województwie kujawsko-pomorskim inwestorzy mogą obecnie liczyć na dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł. Takie kwoty pokrywają znaczną część kosztów inwestycji. Tak wysokie dotacje nie pojawiają się w każdej gminie, ale warto sprawdzić dostępne możliwości, by nie przegapić szansy na oszczędności.
Tylko biologiczna oczyszczalnia ścieków spełnia wymagania obowiązującej normy i dlatego tylko na oczyszczalnię biologiczną można uzyskać dotację
Aby uzyskać dotację do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków przy domu jednorodzinnym, konieczne jest zamontowanie urządzenia zgodnego z normą PN-EN 12566-3+A2:2013-10. Osadniki gnilne z drenażem rozsączającym (eko-szambo). nie spełniają tej normy, dlatego nie można na nie uzyskać dofinansowania. Choć kuszą niskimi kosztami początkowymi, nie są w stanie spełnić wymogów dotyczących jakości oczyszczonych ścieków. Oczyszczalnie biologiczne, posiadające deklarację właściwości użytkowych, spełniają europejskie normy i umożliwiają ubieganie się o dotację.
Nie można uzyskać dofinansowania na budowę oczyszczalni ekologicznej. Fundusz przewiduje rozliczenia i wypłaty dofinansowania tylko do budowy przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków
Nie ma możliwości uzyskania dofinansowania na montaż oczyszczalni ekologicznej. Osadnik gnilny takiej oczyszczalni wymaga częstego opróżniania i transportu ścieków na oczyszczalnię zbiorczą, co generuje wysokie koszty. Oczyszczalnia ekologiczna tak naprawdę nie jest rozwiązaniem proekologicznym. Przez niską skuteczność usuwania zanieczyszczeń jej właściciel nie może zostać beneficjentem programu finansowania z WFOŚIGW. Nazywanie osadnika gnilnego z drenażem rozsączającym oczyszczalnią ekologiczną wzięło się stąd, że dawniej było to jedyne dostępne na rynku rozwiązanie do podczyszczania ścieków. Obecnie dysponujemy już bardziej zaawansowaną i o wiele bardzie ekologiczną technologią jaką są oczyszczalnie biologiczne, których budowę wspiera się dotacjami.
- Pompa samozasysająca. Jak działa, jakie ma zalety i gdzie się sprawdzi?
- Kiedy i gdzie należy stosować zawory antyskażeniowe? Opcja czy konieczność?
- Jakie wybrać pompy do odprowadzania i wykorzystywania wody deszczowej?
- Wszystko o rurach spustowych
Dofinansowanie na biologiczną oczyszczalnię ścieków - jakie wymogi trzeba spełnić gmina pokryła część kosztów inwestycji?
Wymogi zależą od organu udzielającego dofinansowania, dlatego przed złożeniem wniosku oraz zakupem i montażem przydomowej oczyszczalni biologicznej, należy dokładnie przeanalizować dokumentację oraz zapoznać się z regulaminem dotyczącym zasad przyznawania dotacji. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić w regulaminie wymagane daty oraz sposób instalacji. Firma Eko House Technologie Ekologiczne oferuje możliwość samodzielnego montażu oczyszczalni VH, ale także zapewnia montaż przez wyspecjalizowanych instalatorów. Niektóre dotacje są przyznawane tylko na instalacje wykonane przez certyfikowane firmy. Dodatkowo, konieczne jest, aby daty wystawione na fakturach były zgodne z wymaganiami urzędników.
Radosław Wojciechowski - doradca techniczny w Eko House Technologie Ekologiczne