Porady: Wentylacja i klimatyzacja
Błędy popełniane przy montażu klimatyzatorów typu split
Podajemy 5 częstych błędów popełnianych podczas montażu klimatyzatorów typu split.
Jak optymalnie eksploatować rekuperator?
Wyjaśnimy jak optymalnie ustawić, odpowiedzialnie konserwować, a także prawidłowo eksploatować rekuperator.
Na jakie parametry należy zwracać uwagę wybierając klimatyzator?
W przypadku wyboru klimatyzacji do domu, powinniśmy przede wszystkim określić obszar, który ma być objęty działaniem klimatyzacji oraz zastanowić się nad bezkolizyjnym montażem połączeń między jednostką lub jednostkami wewnętrznymi a jednostką zewnętrzną.
Rekuperator entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci - czy warto?
Centrale rekuperacyjne z wymiennikiem entalpicznym (ERV) czyli z odzyskiem ciepła oraz wilgoci są trochę kontrowersyjną kwestią na rynku HVAC. Z jednej strony pojawiają się głosy osób u których działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu, które nierzadko skarżą się na zbyt suche powietrze, za niski poziom wilgotności w domu.
Jakie rodzaje klimatyzatorów sprawdzają się w domach jednorodzinnych?
Lata mamy w Polsce coraz gorętsze, z temperaturą miejscami przekraczającą nawet 35°C. Przy takim upale w domach z modnymi, dużymi przeszkleniami na południowych ścianach, czy na użytkowych poddaszach, robi się po prostu za gorąco. Żeby dało się w nich komfortowo funkcjonować, wystarczy zamontować klimatyzator. W tym sezonie to już ostatni dzwonek na taką inwestycję!
Podstawowe zasady użytkowania klimatyzatora
Coraz częściej w domach jednorodzinnych stosuje się klimatyzację. Nie tylko zmniejsza ona uciążliwość letnich upałów, ale może też oczyszczać powietrze. Sprawdź 5 zasad właściwego używania klimatyzacji!
Gdzie umieścić klimatyzator we wnętrzach i dlaczego ma to znaczenie?
Jednostka wewnętrzna musi być umiejscowiona tak, by obieg powietrza w pomieszczeniu był swobodny. Nie powinno się zasłaniać klimatyzatora kotarami, firankami ani meblami. Wybierając dla niego miejsce trzeba też wziąć pod uwagę aranżację meblową - ważne, żeby strumień zimnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na łóżko, fotel czy kanapę, tam gdzie przebywa się najczęściej. Powoduje to uczucie chłodu i w efekcie choroby.
Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?
Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?
Czy okap kuchenny można podłączyć do rekuperatora?
Czy wyciąg nadkuchenny można podłączyć do rekuperatora? Najczęściej spotykam się z opinią, że nie jest to wskazane, ale nie wiem dlaczego i czym to grozi. Zależy mi na energooszczędności, a w mojej kuchni dużo się piecze i gotuje i myślę, że warto odzyskać ciepło powstałe podczas przygotowania potraw.
Jak można dbać o czystość powietrza przy systemie rekuperacji?
Każdy z nas bierze oddech ponad 25 tys. razy w ciągu dnia. Do Twoich płuc dostaje się powietrze, którym wypełnione jest miejsce, w którym przebywasz.
Sposoby montażu klimatyzatorów typu SPLIT
Większość producentów klimatyzatorów ma w swojej ofercie układy składające się z dwóch odrębnych części - jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Są to klimatyzatory typu split, które mogą pracować w trybie chłodzenia, ogrzewania lub filtracji pomieszczeń. Obie jednostki tych urządzeń połączone są ze sobą miedzianą instalacją rurową, tworząc zamknięty układ chłodniczy.
Do czego służy wentylacja?
Wszyscy wiemy, że powietrze jest niezbędne do życia. Jednak wentylacja jest nam potrzebna nie tylko po to, żebyśmy się nie podusili. Zresztą, do tego wystarczyłaby kilkakrotnie mniejsza wymiana powietrza, niż wymagają tego przepisy.
Jak sterować rekuperacją?
Coraz więcej procesów zachodzących w naszym najbliższym otoczeniu podlega automatyzacji co ogranicza w zdecydowanym stopniu wysiłek i ingerencję człowieka. Automatyzuje się też rekuperację, dla jeszcze większego komfortu i wygody można nią sterować przy pomocy inteligentnych urządzeń i czujników. Dzięki temu nie tylko dostosowujemy ją do naszych indywidualnych potrzeb, ale też wydłużamy jej żywotność i zwiększamy wydajność, efektywność i energooszczędność pracy systemu.
Jak działa wentylacja hybrydowa?
Postęp techniczny wymusza znalezienie rozwiązań alternatywnych, łączących zalety wentylacji mechanicznej oraz naturalnej.
Jak sterować pracą centrali wentylacyjnej?
Odpowiedź eksperta: Sposób w jaki użytkujemy centralę wentylacyjną ma bezpośredni wpływ na koszty codziennej eksploatacji. W kwestii energooszczędności jednostki bardzo duże znaczenie mają wdrożone rozwiązania producenta, szczególnie te dotyczące wielkości i konstrukcji wymiennika do odzysku ciepła, zastosowanych wentylatorów oraz układu sterowania.
Z jakich rur powinno się wykonać przewody wentylacyjne i jak je poprowadzić?
Wiele firm oferuje swoim klientom tanie przewody wentylacyjne nieizolowane, często bardzo niewielkiej średnicy. Zastosowanie takich przewodów wielokrotnie zwiększa ryzyko powstania skroplin, które spływając na okrywające je ścianki gipsowe, spowodują ich zawilgocenie i zniszczenie. Może to doprowadzić do konieczności wykonania remontu całego domu.
Co to jest wilgotność względna?
Dopuszczalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna się mieścić w granicach 30-65%, optymalna - 40-50%. Jest korzystna nie tylko dla organizmu człowieka, ale także dla mebli, książek, ubrań. Wilgotność poniżej 30% nie jest wskazana ze względów fizjologicznych.
Jak uchronić się przed smogiem?
Wiele w dzisiejszych czasach mówi się o zjawisku smogu, ale nie wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że konsekwencje jego ciągłego wdychania dotyczą nas wszystkich - zwłaszcza w miejscu, który uważamy za najbezpieczniejsze - czyli w naszym domu.
Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?
Będę zakładał klimatyzator typu split. Co do miejsca montażu modułu zewnętrznego nie mam zbyt wielkiego wyboru. Zastanawiam się jednak, jakie miejsce w pokoju będzie najlepsze dla jednostki wewnętrznej. Czy ma to znaczenie dla skuteczności pracy klimatyzatora?
Jak działa klimatyzator?
Do chłodzenia pomieszczeń w domu podczas upałów stosuje się różnego typu klimatyzatory, które działają identycznie jak lodówka. W parowniku (odpowiednik zamrażalnika) następuje ochłodzenie otaczającego powietrza, a pobrane przez czynnik chłodniczy (ciecz o niskiej temperaturze parowania) ciepło transportowane jest do skraplacza i usuwane na zewnątrz. Obieg funkcjonuje dzięki sprężarce zasilanej prądem oraz wentylatorom zwiększającym przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza.
Gdzie najlepiej umieścić jednostkę centralną klimatyzatora multi split?
Chcę kupić klimatyzator multi split i w związku z tym zastanawiam się, gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną. Jakie miejsce będzie najlepsze? Nie chcę, by szpecił elewację, czy np. płaski dach garażu łączącego się z domem będzie dobrym miejscem?
Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora typu split?
Odpowiedź eksperta: Nowoczesne klimatyzatory poza podstawowymi funkcjami chłodzenia oraz grzania odpowiadają również za jakość powietrza i komfort użytkownika znajdującego się w pomieszczeniu, a na decyzję zakupową o wyborze danej jednostki wpływ mają zarówno parametry techniczne, jak i nasze indywidualne preferencje.
Jak uniknąć błędów podczas montażu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem?
Odpowiedź eksperta: Zaprojektowanie systemu wentylacji i odpowiednie dobranie jednostki to pierwszy etap wdrożenia rekuperacji. Następnie należy cały system prawidłowo zainstalować. Dobre praktyki przy montażu są zawsze taki same, aczkolwiek każdy obiekt ma indywidualne cechy. Na co więc zwrócić uwagę?
Czy rekuperację da się zamontować w już istniejącym domu?
Odpowiedź eksperta: Decyzja o zakupie systemu wentylacji podjęta, ale warunki techniczne naszego budynku nie pozwalają na montaż centrali rekuperacyjnej i/lub rozprowadzenie kanałów. Czy w związku z tym skazani jesteśmy na wentylację grawitacyjną?
Właściwie zaprojektowana wentylacja grawitacyjna gwarancją komfortowego mieszkania
Planując zakup lub budowę domu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego walory estetyczne, ale przede wszystkim na funkcjonalność i użyteczność. Cóż nam po pięknym domu, który nie będzie w stanie zagwarantować kojącego ciepła? Z tego względu, tak ważne jest, by w odpowiedni i właściwy sposób zaprojektować wentylację, mającą istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie domowników. Jej brak może bowiem powodować wilgotnienie mieszkania, a następnie negatywnie wpływać na samopoczucie.
Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?
Nowo powstające obiekty są coraz szczelniejsze. Minimalizowane są straty ciepła przez przegrody, przez nieszczelności, itp. Między innymi z tego powodu tradycyjna wentylacja grawitacyjna, której zasada działania opiera się między innymi na napływie powietrza do budynku właśnie przez wspomniane nieszczelności, nie może działać. Nie realizuje ona swojej jedynej funkcji - dostarczaniu powietrza świeżego, zewnętrznego.
Jakie rury najlepiej stosować w instalacji wentylacji mechanicznej?
Odpowiedź eksperta: Trudno jest jednoznacznie określić, który system kanałów jest najlepszy. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań moje swoje zalety i mniejsze lub większe wady. Cena, szybkość montażu, izolacyjność itp.
Na co zwrócić uwagę wybierając kratki wentylacyjne?
Odpowiedź eksperta: Z uwagi na estetykę oraz higienę pomieszczenia, w łazience i kuchni ważne jest stosowanie elementów odpornych na rdzę. Kratki plastikowe owszem - są odporne na rdzę - ale bardzo często po kilku latach parcieją i żółkną. W kratkach lakierowanych lub chromowanych często po pewnym czasie rdza i tak przebija się spod powłoki farby bądź warstwy chromowanej.
Jak przygotować dom do rekuperacji?
Decyzję o wyborze takiej wentylacji najlepiej podjąć już na etapie projektowania budynku, bo większość projektantów proponuje swoim klientom wentylację w wariancie standardowym – a więc grawitacyjną. W systemach wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej wywiewnej niezbędne są kominy wentylacyjne. Jeśli zdecydujemy się na wentylację z rekuperacją, kominy nie będą potrzebne.
Z czego zbudowany jest wymiennik gruntowy?
Wymiennik gruntowy jest bardzo prosty w konstrukcji. Wystarczy w ziemi rozprowadzić rury, którymi będzie przepływać powietrze wentylacyjne, albo wykonać szczelne złoże żwirowe, gdzie powietrze będzie płynąć między kamykami żwiru.
Wymagania dla systemu wentylacyjnego w poszczególnych pomieszczeniach
Jakie są wymagania dla systemu wentylacyjnego w poszczególnych pomieszczeniach?
Dlaczego filtracja powietrza jest zaletą w wentylacji z rekuperatorem?
W ostatnim roku wiele mówiło się o złej jakości powietrza, którym oddychamy każdego dnia. Problem, z którym musieliśmy zmierzyć się podczas ostatniego sezonu grzewczego, przez chwilę nie występował, jednak wraz z nadejściem chłodnych dni ponownie słyszymy doniesienia mediów o pogarszających się parametrach powietrza zewnętrznego. Słuszne jest skojarzenie ze sobą dwóch faktów: rozpoczęcie sezonu grzewczego = obniżenie jakości powietrza zewnętrznego.
Pułapki przy izolacjach wielowarstwowych - jak się nie dać złapać?
Odpowiedź eksperta: Warunki techniczne, opublikowane w formie obowiązującego rozporządzenia, narzucają konkretne wymagania związane z ochroną cieplną instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych. Aby je spełnić wykonawcy często decydują się na zastosowanie izolacji dwuwarstwowej, w której pierwszą warstwę stanowi pianka kauczukowa, a drugą znacznie tańsza wełna mineralna.
Jakie są rodzaje wymienników ciepła stosowane w centralach z odzyskiem ciepła?
Rozróżniamy trzy rodzaje wymienników: krzyżowe, przeciwprądowe i obrotowe. Czym się one charakteryzują?
Czy kilka klimatyzatorów można zastąpić jednym?
Odpowiedź eksperta: Jeżeli chcemy zamontować klimatyzatory w kilku pomieszczeniach, warto zastosować system multi-split. Zamiast kilku jednostek zewnętrznych - po jednej do każdego klimatyzatora, możemy kupić jedną, o odpowiednio większej mocy i podłączyć do niej poszczególne klimatyzatory.
Czy można chłodzić dom systemem grzewczym?
Odpowiedź eksperta: Nie tylko system wentylacyjny można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń, ale także system ogrzewania powietrznego. Nie jest to rozwiązanie popularne w Polsce, może jednak ono zastąpić trzy niezależne systemy: grzewczy, wentylacyjny i klimatyzacyjny.