Jakie rury najlepiej stosować w instalacji wentylacji mechanicznej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie rury najlepiej stosować w instalacji wentylacji mechanicznej?

Odpowiedź eksperta: Trudno jest jednoznacznie określić, który system kanałów jest najlepszy. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań moje swoje zalety i mniejsze lub większe wady. Cena, szybkość montażu, izolacyjność itp.

aktualizacja: 2018-06-21 11:40:59

Tradycyjne kanały okrągłe ze stalowej blachy ocynkowanej SPIRAL uzupełniają ofertę na system rekuperacji, użyteczne wszędzie tam gdzie nie ma potrzeby prowadzenia kanałów pod posadzką (np. poddasze, kanały czerpne i wyrzutowe z centrali). Kanały okrągłe tzw. spiro są najbardziej typowymi rozwiązaniami przy wentylacji mechanicznej z rekuperacją - są to rozwiązania tańsze od systemu rozdzielaczowego przy użyciu przewodów elastycznych z tworzywa sztucznego HDPE.

Kanały spiralne sztywne mają duże średnice, wysoką wytrzymałość i trwałość, wymagają jednak dodatkowej izolacji w przeciwnym razie może dojść do kondensacji - szczególnie jest to istotne na odcinku od czerpni powietrza do rekuperatora. Przewody wentylacyjne z blachy ocynkowanej należy zaizolować wełną mineralną lub kauczukiem w celu przeciwdziałania wykraplania się wilgoci.

Coraz większą popularność zdobywają elastyczne kanały z tworzywa sztucznego do dystrybucji powietrza w instalacjach wentylacji z rekuperacją. Elastyczne, okrągłe przewody wentylacyjne z tworzywa sztucznego dzięki małej średnicy - dostępne średnice 63, 75 i 90 mm lub kanały o przekroju owalnym 132 × 52 mm - pozwalają ukryć instalację w stropach, wylewkach lub sufitach podwieszanych. Przewody te (np. system FLX-HDPE) charakteryzuje wysoka odporność mechaniczna i szczelność, co więcej zewnętrzne karbowanie (falowanie) przewodu nadaje dużą elastyczność przez co montaż jest niezwykle prosty w wykonaniu. Warstwa wewnętrzna przewodów elastycznych jest gładka dzięki czemu opory przepływu powietrza są niskie.

Kolejnym sposobem rozprowadzenia wentylacji mogą być kanały elastyczne (aluminium+poliester) i elastyczne izolowane. Duża zaletą jest łatwość zmiany kierunku, ominięcia przeszkody (jedne przewód może być prostką, kolanem lub odsadzką) . Niestety wadą takiego rozwiązanie są duże opory powietrza i praktycznie brak możliwości czyszczenia instalacji. Zleca się ograniczenie użycia takich przewodów do niezbędnego minimum, na krótkich odcinkach.

Artur Kołacz
Kierownik Produktu
ALNOR
fot. Alnor

Dodaj komentarz

time image
time image
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny