Jak uchronić się przed smogiem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak uchronić się przed smogiem?

Wiele w dzisiejszych czasach mówi się o zjawisku smogu, ale nie wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że konsekwencje jego ciągłego wdychania dotyczą nas wszystkich - zwłaszcza w miejscu, który uważamy za najbezpieczniejsze - czyli w naszym domu.

aktualizacja: 2019-11-26 10:16:58

SMOG - DLACZEGO SIĘ TWORZY I JAKI MA WPŁYW NA ZDROWIE?

Sezon zimowy to czas intensywnego ogrzewania naszych domów. Niestety wraz ze spadkiem temperatury powietrza zewnętrznego wzrasta poziom jego zanieczyszczenia. Jest to spowodowane głównie spalinami z samochodów oraz stosowaniem przestarzałych, nieekologicznych kotłów do ogrzewania budynków. Tego rodzaju działania człowieka oraz niesprzyjające warunki pogodowe - mgła oraz jednoczesny brak wiatru - powodują powstanie smogu.

Jest to chmura mieszanki zanieczyszczeń, której skład jest zależny od rodzaju smogu. Wyróżniamy dwa jego typy. Smog londyński to typowy dla okresu zimowego, w którego skład wchodzą m. in. dwutlenki siarki, tlenki węgla, sadza i inne trudno opadające pyły. Drugi rodzaj to smog typu Los Angeles. Charakterystyczny dla okresu letniego składa się głównie z  tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów.

Wiemy już co to jest smog, ale jeszcze wielu ludzi nie jest świadoma jaki wpływ ma on na organizm człowieka. Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może powodować bóle głowy, rozdrażnienie czy stany zapalne, a nawet problemy z oddychaniem. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe mogą odczuwać nasilone objawy, a wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może prowadzić nawet do chorób nowotworowych. Smog ma największy wpływ na dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

CZY WENTYLACJA MECHANICZNA W DOMU POMAGA W WALCE ZE SMOGIEM?

Najlepszym rozwiązaniem na ochronienie się od smogu w domowym zaciszu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która stała się już standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych. Rekuperacja w pomieszczeniu sprawia, że nie trzeba otwierać okien, które wychładzają pomieszczenie w okresie zimowym, a podczas upałów – dodatkowo podnoszą temperaturę wewnątrz pogarszającą samopoczucie przebywających w nim osób. Budynek jest przewietrzany niezależnie od temperatury oraz siły wiatru na zewnątrz.

Rekuperacja domowa zabezpiecza mieszkanie przed nadmiarem wilgoci, przed rozwojem grzybów oraz pleśni, a dodatkowo chroni przed napływem zanieczyszczeń, drobinek kurzu i insektów. Cykliczna praca urządzenia zapewnia stałą wymianę powietrza bez efektu wychładzania pomieszczenia. Zamontowana centrala wentylacyjna w domu, zdecydowanie poprawia jakość powietrza w budynku co wiąże się z pozytywnymi skutkami poprawy komfortu życia - efektywniejszego snu, wydajniejszej pracy czy lepszego samopoczucia.

Do rekuperacji mieszkań i domów najczęściej stosuje się tzw. system wylewkowy. To sieć kanałów, które na etapie budowy układane są w izolacji na stropie. Serce systemu, czyli centrala wentylacyjna jest najczęściej umieszczana w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym.

CENTRALE WENTYLACYJNE VENTS GROUP

Firma Vents Group proponuje centrale wentylacyjne np. z serii VUT VB EC, VUTR V/VE EC oraz VUT HB/HBE EC z automatyką A21. System sterowania A21 umożliwia zarówno sterowanie nagrzewnicą czy chłodnicą, jak i podłączenia nawet kilkunastu czujników tj.PM2,5, CO2, lotnych związków organicznych czy wilgotności. Centrale można obsługiwać zarówno tradycyjnym panelem ściennym jak i dowolnym urządzeniem mobilnym.

Centrale wentylacyjne Vents Group

Dodatkowo, aby dobrze oczyścić z zanieczyszczeń powietrze napływające do budynku, warto zamontować antysmogowy moduł filtracyjny. Moduł ten może składać się, w zależności od konfiguracji, z zestawu 2 lub 3 filtrów. Pierwszy z nich to filtr wstępny, zawsze o klasie G4, który ma za zadanie zatrzymać "największy" brud.

Jako filtr wtórny mamy do wyboru możliwość zastosowania filtra o klasie F8 lub filtra HEPA klasy H13, których skuteczność filtracji PM2,5 wynosi ok. 99%, czyli zatrzymają do 99% cząstek o średnicy 2,5 µm. Dodatkowo filtr H13 zatrzymuje także cząsteczki puchu i bakterie. Ponadto jest możliwość dołożenia trzeciego filtra - węglowego. Zawarte w nim cząsteczki węgla aktywnego wychwytują cząsteczki niepożądanych zapachów i gazów. Moduł filtracyjny montuje się na kanale powietrza nawiewanego z centrali do pomieszczeń, a panel inspekcyjny w obudowie umożliwia łatwy dostęp do filtrów.

Świadomość społeczeństwa na temat smogu jest coraz większa, jednak ludzie nie mają przekonania do metod ochrony przed nim. Firma Vents Group proponuję kompleksowe rozwiązanie tego problemu, które ochroni nasz dom przed niepożądanym zanieczyszczonym powietrzem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

mgr inż. Olga Pękala
Specjalista ds. Technicznych Vents Group

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!