Jak montować klimatyzator? - wybór miejsca
Przed rozpoczęciem montażu klimatyzatorów typu split, należy w sposób przemyślany wybrać miejsce montażu obu jednostek. Warto się przy tym kierować takimi czynnikami, jak odległość obu jednostek od siebie (powinna być jak najmniejsza) czy dostęp serwisowy do urządzenia.
Jeśli zapadnie decyzja, aby klimatyzator zamontować pod parapetem lub szafką należy to zrobić w taki sposób, aby nie przesłaniały wylotu powietrza. Klimatyzator wewnątrz pomieszczenia powinien być zamontowany na wsporniku typu L, na wysokości co najmniej 5 cm nad podłogą. Znacznie wyżej, po ok. 30-50 cm nad gruntem, należy zamontować jednostkę zewnętrzną z pompą ciepła. Umożliwi to odpływ i gromadzenie kondensatu powstałego w trakcie odszraniania zewnętrznej sprężarki.
Montaż instalacji klimatyzatora
Aby przeprowadzić przewody instalacji freonowej, elektrycznej i odprowadzania skroplin przez ścianę, należy wykonać w niej otwór o średnicy 65 mm. Przebijając się przez ścianę należy pamiętać, aby wcześniej zidentyfikować wszelkie przewody, które się w niej znajdują. Otwór powinien mieć lekki spadek na zewnątrz, a jego wylot powinien być zakryty przez jednostkę wewnętrzną. Dobrą praktyką jest montaż tulei ochronnej w otworze, a na zewnętrznej ścianie - rozety. Dzięki temu uzyskana zostanie większa estetyka instalacji.
Następnie mocujemy przewód zasilający. Należy pamiętać o tym, że nie może być zbyt cienki. Proponowany przekrój dla urządzenia o mocy 2,5 kW to 3 x 2,5.
Instalację chłodniczą do jednostki wewnętrznej podłączamy przed jej powieszeniem. Preferowane jest łączenie kielichowe skręcane.
Rury chłodnicze
W montażu klimatyzacji zastosowanie znajdują rury chłodnicze. Najczęściej są to rury 1/4” oraz 3/8”. Przez cieńszą z rur tłoczona jest ciecz. Grubszą rurą klimatyzator zasysa parę czynnika chłodzącego. Konieczne jest zapewnienie czystości instalacji, dlatego w trakcie przeprowadzania instalacji przez przegrody budowlane koniecznie trzeba zaślepić rurociągi chłodnicze. Rury należy docinać profesjonalnymi obcinarkami lub nożykami. Może to zapobiec przedostaniu się do instalacji opiłków, które mogłyby uszkodzić kompresor. Do rur nie może się dostać żaden pył budowlany, ani też wilgoć czy powietrze.
Do tej pory najczęściej stosowane były miedziane przewody chłodnicze, które izolowano kauczukiem o grubości 10 mm. Izolacja tego typu zabezpiecza rury przed szronieniem. Jest odpowiedzialna także za to, by jak największą część ciepłego powietrza przetransportować do pomieszczenia.
Alternatywą dla tradycyjnych rur chłodniczych izolowanych kauczukiem, są innowacyjne preizolacyjne rury miedziane Tubolit Split & DuoSplit firmy armacell. W tym przypadku gotowa warstwa izolacyjna oznacza ograniczenie prac montażowych do minimum. System składa się z rur miedzianych, materiału izolacyjnego, okładziny odpornej na promieniowanie UV i dopasowanych akcesoriów zapewniających funkcjonalne i estetyczne wykończenie. Powłokę ochronną stanowi tu tekstura poliolefiny i kopolimeru, zapewniająca doskonałą odporność na obciążenia mechaniczne.
Warto przy tym zauważyć, że rury z fabrycznie nałożoną otuliną montuje się szybko i wygodnie. Producent ułatwia to zadanie wyposażając system w opatentowaną warstwę klejącą, dzięki której możliwe jest łatwe łączenie i rozłączenie przewodów ssawnych i tłocznych bez użycia dodatkowych spinek i kleju.
Dzięki preizolacji łatwiej jest uniknąć ewentualnych nieszczelności, a co za tym idzie - przedostawania się do wnętrza wilgoci, korozji systemu i rozwoju pleśni.
Montaż instalacji - kolejne kroki
Kolejnym krokiem jest przygotowanie przewodu zasilająco-sterującego, za pośrednictwem którego płyta główna jednostki wewnętrznej będzie się komunikowała z jednostką zewnętrzną. Tym przewodem przekazywane będą wszystkie informacje dotyczące temperatur, otwarcia zaworu, prędkości wentylatorów.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Otworem w ścianie przeprowadzana jest także rurka odprowadzania kondensatu. Należy przy tym pamiętać, że w jej przypadku musi być zastosowany przynajmniej 5% spad na zewnątrz, co pozwoli zachować grawitacyjny przepływ wody.
Po zamontowaniu układu należy wykonać próbę szczelności, a gdy da pozytywny wynik - wykonać próżnię w układzie chłodniczym. Po zakończeniu tego zadania, można przystąpić do napełnienia instalacji czynnikiem chłodniczym, przy czym w klimatyzatorach typu split jednostki zewnętrzne fabrycznie napełnione są czynnikiem w ilości odpowiedniej dla określonej przez producenta długości rurociągu cieczowego. Po uzupełnieniu czynnika można już całkowicie otworzyć zawory odcinające w jednostce zewnętrznej i uruchomić klimatyzator.
Damian Żabicki
Zdjęcie otwierające: rury miedziane Tubolit Split & DuoSplit firmy armacell