Jak zbudować gruntowy wymiennik ciepła podczas wykonywania fundamentów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zbudować gruntowy wymiennik ciepła podczas wykonywania fundamentów?

Budując dom warto zadbać o to, by był energooszczędny, czyli zużywał możliwie mało energii (gazu, prądu, oleju itd.) na potrzeby ogrzewania zimą oraz chłodzenia latem. Docelowo chodzi o to, aby ograniczyć wpływ stale rosnących cen źródeł energii na domowy budżet. Jednym ze środków do tego celu jest zminimalizowanie prawie do zera strat ciepła przez wentylację. Dlatego na etapie wczesnych robót budowlanych warto zamontować gruntowy wymiennik ciepła (GWC).

aktualizacja: 2022-04-14 05:34:51

Instalację można umieścić zarówno pod tradycyjnymi fundamentami, jak i pod płytą fundamentową. W pierwszym przypadku GWC umieszczamy w obrysie fundamentowym, zawsze powyżej spodu ławy fundamentowej. Gruntowe wymienniki ciepła mają zwartą konstrukcję i w zdecydowanej większości przypadków mieszczą się w obrysie fundamentowym jednego pomieszczenia. GWC można też bez przeszkód "dzielić" między fundamentami.

Jeśli budynek będzie stał na płycie fundamentowej, wówczas GWC montujemy na rzędnej około 50 cm pod płytą. Gruntowe wymienniki ciepła zasypuje się gruntem niewysadzinowym i odpowiednio zagęszcza. Ważne, aby pamiętać o dobrej, minimum 15-cm warstwie termoizolacji podłogi na gruncie (płyty fundamentowej). Gruntowe wymienniki ciepła to inwestycja na lata, która od pierwszych dni przyczynia się do ograniczenia kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku.

Magdalena Skórska
Projektant instalacji sanitarnych PRO-VENT SYSTEMY WENTYLACYJNE
Na zdjęciu otwierającym: Zadaniem GWC jest wstępne ogrzewanie (zimą) lub schładzanie powietrza (latem), zanim trafi ono do rekuperatora. Dzięki temu można zwiększyć efektywność energetyczną systemu rekuperacji. (fot. Pro-Vent)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!