Jakie urządzenia klimatyzacyjne można zastosować w wykończonym domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Jakie urządzenia klimatyzacyjne można zastosować w wykończonym domu?

Odpowiedź eksperta: Wyznaczenie mocy urządzeń klimatyzacyjnych jest znacznie bardziej skomplikowane, niż przy doborze urządzeń grzewczych. Na zapotrzebowanie mocy wpływa nie tylko konstrukcja samego budynku (izolacyjność i akumulacja ciepła przez ściany, wielkość i rodzaj okien), ale również usytuowanie względem stron świata, nasłonecznienie lub zacienienie domu.

Urządzenie klimatyzacyjne
(fot. Maromar)

Trzeba także uwzględnić ciepło wytwarzane przez mieszkańców, oświetlenie, pracujące urządzenia domowe np. telewizor, komputer, lodówka, kuchenka. Można przyjąć, że w pomieszczeniach mieszkalnych moc zainstalowanych urządzeń chłodniczych powinna wynosić 60-100 W/m².

 

Dostępne urządzenia klimatyzacyjne można podzielić na dwie grupy: przenośne i instalowane na stałe.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne wykorzystuje się najczęściej w domach letniskowych, mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych lub jako doraźne źródło chłodu przenoszone do różnych pomieszczeń.

 

Mogą mieć budowę kompaktową, w których w jednej obudowie mieszczą się wszystkie zespoły niezbędne do jego funkcjonowania, albo składać się z dwóch urządzeń – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Te drugie nazywane są popularnie „przenośnym splitem”. Przenośne klimatyzatory kompaktowe można ustawić w dowolnym miejscu, bez konieczności wykonywania dodatkowych otworów w ścianie i prowadzenia przewodów.

 

Musimy jedynie wyprowadzić na zewnątrz końcówkę rury (np. przez uchylone okno), którą odprowadzane będzie ciepłe powietrze. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo niska wydajność chłodzenia spowodowana niekontrolowanym napływem powietrza zewnętrznego oraz hałas wytwarzany przez sprężarkę agregatu. Do zamontowania klimatyzatora typu „split” niezbędne jest wykonanie w ścianie zewnętrznej dwóch kilkucentymetrowych otworów, przez które przechodzić będą rurki łączące obie jednostki.

 

Można również przeprowadzić je przez uchylone okno, ale zmniejszy to efektywność chłodzenia. Dzięki szybkozłączkom z kulowymi zaworami blokującymi odłączenie rurek nie wymaga każdorazowego napełniania ich czynnikiem chłodniczym. Klimatyzatory przenośne wyposażone są w zbiorniki na wykraplającą się z ochłodzonego powietrza parę wodną, które okresowo trzeba opróżniać. Niektóre modele są jednak wyposażane w układ odparowania tych skroplin, co upraszcza obsługę i zwiększa skuteczność chłodzenia.

Klimatyzatory instalowane na stałe

Są również dwa typy urządzeń klimatyzacyjnych instalowanych na stałe (kompakt i split) różniące się od wersji przenośnej wielkością i sposobem montażu. Urządzenia kompaktowe nazywane również klimatyzatorami okiennymi montowane są na parapetach okien (trzeba odpowiednio dopasować nowe okno) lub w dużym otworze w ścianie zewnętrznej.

 

Klimatyzatory te mogą również pracować jako pompy ciepła wykorzystywane w chłodniejsze dni do ogrzewania pomieszczeń, a niekiedy mają dodatkowo zamontowane grzałki elektryczne zwiększające efektywność ogrzewania. Są dość głośne podczas pracy i nie powinno się ich montować w sypialni.

 

Wszystkie opisane powyżej klimatyzatory przeznaczone są do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń. Centralne chłodzenie całego domu umożliwiają natomiast klimatyzatory typu split wyposażone w kilka jednostek wewnętrznych.

 

Centralny agregat, w którym znajduje się hałaśliwa pompa oraz skraplacz z dużym wentylatorem umieszczany jest na zewnątrz domu. Do tej jednostki podłączanych jest cienkimi, izolowanymi cieplnie rurkami kilka zespołów wewnętrznych zawierających parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący.

 

Jednostka wewnętrzna może być przystosowana do zawieszenia na ścianie, pod sufitem lub do wbudowania w sufit podwieszany. Ponieważ jednostki te instalowane są wysoko nad podłogą, do sterowania ich pracą wykorzystuje się elektroniczne piloty na podczerwień.

 

Można w ten sposób ustawić temperaturę i wilgotność powietrza, zaprogramować czas pracy, sterować kierunkiem nawiewu powietrza. System ten może również funkcjonować jako pompa ciepła i dogrzewać tanim kosztem dom w okresie wiosny i jesieni.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny