Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?

Nowo powstające obiekty są coraz szczelniejsze. Minimalizowane są straty ciepła przez przegrody, przez nieszczelności, itp. Między innymi z tego powodu tradycyjna wentylacja grawitacyjna, której zasada działania opiera się między innymi na napływie powietrza do budynku właśnie przez wspomniane nieszczelności, nie może działać. Nie realizuje ona swojej jedynej funkcji - dostarczaniu powietrza świeżego, zewnętrznego.

aktualizacja: 2018-10-10 07:29:02

Pamiętajmy, że przeciętnie człowiek w ciągu doby pobiera aż ponad 25 kg powietrza. Dodajmy, że obecnie ponad 25% populacji Europy to alergicy oraz to, że mamy co raz większy problem z jakością powietrza zewnętrznego. Dlatego skuteczna wentylacja budynków jest sprawą niezwykle ważną.

Skutki złej jakości powietrza

Każdy budynek jest źródłem emisji zanieczyszczeń. Są to między innymi dwutlenek węgla, para wodna, lotne związki organiczne (LZO), kurz, pył, chemia budowlana czy wyziewy z wyposażenia wnętrz. Większość z lotnych związków organicznych znajduje się na liście związków rakotwórczych.

Dwutlenek węgla jest również jednym z wiodących zanieczyszczeń powietrza. Wysokie stężenie tego gazu wpływa niekorzystnie na zdolności koncentracji oraz samopoczucie. Stężenie powyżej 0,5% działa szkodliwie na organizm ludzki. Z kolei zbyt duża wilgotność w budynku może prowadzić do jej wykroplenia co z kolei prowadzi do rozmowy bakterii, pleśni i grzybów. Szacuje się, że około 30% zagrożeń zdrowotnych w budynkach mieszkalnych jest związanych z zagrzybieniem.

Wentylacja mechaniczna jest niezbędna w nowych i modernizowanych budynkach

Wymusza ona obieg powietrza w budynku, dostarczając świeże powietrze zewnętrzne i usuwając powietrze zanieczyszczone.

Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). Takie rozwiązanie daje szereg korzyści jak na przykład: minimalizacja strat ciepła przez wentylację, świeże powietrze dostarczane w sposób ciągły, możliwość regulacji ilości powietrza wentylacyjnego, przepływ powietrza zorganizowany jest w całym budynku, usuwany jest nadmiar wilgoci znacznie utrudniając rozwój pleśni, zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń brudnych (łazienka, kuchnia, toaleta, garderoba) dzięki czemu znika problem rozchodzenia się zapachów.

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają ponadto ustawienie programów dobowych, w których to użytkownik decyduje w jakich godzinach wentylacja ma pracować z większą wydajnością, a w jakich z mniejszą. Niektórzy producenci również pomyśleli o możliwości współpracy centrali wentylacyjnej z Domem Inteligentnym czy całym systemem zarządzania budynkiem.

Dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze

Obecnie dodatkową korzyścią jest możliwość wsparcia finansowego na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z rządowego programu Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania zależna jest od dochodów na członka rodziny i wynosi do 9000 złotych.

Magdalena Skórska
Projektant Instalacji Sanitarnych
Pro-Vent

Zdaniem naszych Czytelników

Kontrolowana wymiana powietrza to podstawa ograniczenia strat ciepła.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Forvent Reku - system dystrybucji powietrza DLA DOMU 2021
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje