Centrala z rekuperatorem - na co zwrócić uwagę?

Centrala z rekuperatorem - na co zwrócić uwagę?

Większą część życia spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu. W tym kontekście ważne jest, aby przestrzeń, w której przebywamy, była pełna zdrowego i świeżego powietrza. Decydujące znaczenie dla jakości powietrza ma odpowiednio dobrany system wentylacji. Świeże powietrze powinniśmy doprowadzać do pomieszczeń często użytkowanych, takich jak sypialnia, natomiast odprowadzać z kuchni czy łazienki.

Efektywnym energetycznie rozwiązaniem staje się system z centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Działa ona na zasadzie wyłapywania ciepła z powietrza odprowadzanego z domu i wykorzystania go ponownie do nagrzania powietrza wprowadzanego. Zastosowanie takiego urządzenia pozwala obniżyć koszty ogrzewania i nie martwić się o jakość powietrza. Stosując rekuperator z obrotowym wymiennikiem ciepła, w przeciwieństwie do wymiennika przeciwprądowego, eliminujemy ryzyko zamarzania wymiennika w okresie zimowym oraz możemy się cieszyć najwyższym rocznym odzyskiem ciepła, co przekłada się na większą oszczędność. Dodatkowo urządzenie to nie osusza powietrza, wykorzystując w większym zakresie wilgoć i zapobiega dodatkowo kondensacji skroplin.

Stosowany w rekuperatorach system monitoringu temperatury powietrza poprzez czujniki pozwala na podgląd i dopasowanie temperatury do własnych potrzeb. W przypadku gdy czujniki wykryją spadek temperatury, szczególnie w zimie, włącza się grzałka, która automatycznie dogrzewa powietrze trafiające do pomieszczeń. Możliwe jest także zamontowanie czujników stężenia dwutlenku węgla, jak i poziomu wilgotności.

W centralach stosowane są spełniające rygorystyczne normy filtry powietrza, które wyłapują pyły, alergeny i inne lotne zanieczyszczenia powietrza, sprawiając, że nawiewane powietrze jest świeże i czyste. Rozwiązanie to jest idealne dla alergików. Wymiana filtrów w takich urządzeniach jest bardzo prosta.

Centrala ma różne funkcje. Odpowiada za swobodną regulację mocy wentylatorów, które się w niej znajdują, umożliwiając dowolne obniżanie lub podwyższanie wydajności wymiany powietrza w przypadku dużej liczby gości. Możliwe jest także obniżenie jej parametrów do minimum, gdy przebywamy poza domem.

Hubert Zduńczyk
NEOVENT
Na schemacie otwierającym: Schemat wentylacji mechanicznej z rekuperacją. (fot. Neovent)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz