Centrala z rekuperatorem - na co zwrócić uwagę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Centrala z rekuperatorem - na co zwrócić uwagę?

Większą część życia spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu. W tym kontekście ważne jest, aby przestrzeń, w której przebywamy, była pełna zdrowego i świeżego powietrza. Decydujące znaczenie dla jakości powietrza ma odpowiednio dobrany system wentylacji. Świeże powietrze powinniśmy doprowadzać do pomieszczeń często użytkowanych, takich jak sypialnia, natomiast odprowadzać z kuchni czy łazienki.

Efektywnym energetycznie rozwiązaniem staje się system z centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Działa ona na zasadzie wyłapywania ciepła z powietrza odprowadzanego z domu i wykorzystania go ponownie do nagrzania powietrza wprowadzanego. Zastosowanie takiego urządzenia pozwala obniżyć koszty ogrzewania i nie martwić się o jakość powietrza. Stosując rekuperator z obrotowym wymiennikiem ciepła, w przeciwieństwie do wymiennika przeciwprądowego, eliminujemy ryzyko zamarzania wymiennika w okresie zimowym oraz możemy się cieszyć najwyższym rocznym odzyskiem ciepła, co przekłada się na większą oszczędność. Dodatkowo urządzenie to nie osusza powietrza, wykorzystując w większym zakresie wilgoć i zapobiega dodatkowo kondensacji skroplin.

Stosowany w rekuperatorach system monitoringu temperatury powietrza poprzez czujniki pozwala na podgląd i dopasowanie temperatury do własnych potrzeb. W przypadku gdy czujniki wykryją spadek temperatury, szczególnie w zimie, włącza się grzałka, która automatycznie dogrzewa powietrze trafiające do pomieszczeń. Możliwe jest także zamontowanie czujników stężenia dwutlenku węgla, jak i poziomu wilgotności.

W centralach stosowane są spełniające rygorystyczne normy filtry powietrza, które wyłapują pyły, alergeny i inne lotne zanieczyszczenia powietrza, sprawiając, że nawiewane powietrze jest świeże i czyste. Rozwiązanie to jest idealne dla alergików. Wymiana filtrów w takich urządzeniach jest bardzo prosta.

Centrala ma różne funkcje. Odpowiada za swobodną regulację mocy wentylatorów, które się w niej znajdują, umożliwiając dowolne obniżanie lub podwyższanie wydajności wymiany powietrza w przypadku dużej liczby gości. Możliwe jest także obniżenie jej parametrów do minimum, gdy przebywamy poza domem.

Hubert Zduńczyk
NEOVENT
Na schemacie otwierającym: Schemat wentylacji mechanicznej z rekuperacją. (fot. Neovent)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!