Jak optymalnie eksploatować rekuperator?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak optymalnie eksploatować rekuperator?

Wyjaśnimy jak optymalnie ustawić, odpowiedzialnie konserwować, a także prawidłowo eksploatować rekuperator.

aktualizacja: 2021-09-20 10:52:38

Jak często zmieniać filtry?

Włókninowe (mechaniczne) filtry powietrza znajdują się w rekuperatorze od strony powietrza świeżego (czerpni) oraz powietrza zużytego (wywiew). Standardowo stosuje się filtry zgrubne klasy ISO Coarse 90% (G4), jednak dla dokładniejszej filtracji można stosować filtry ePM1 65% (F7).

W rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL stosuje się jedną z dwóch metod kontroli stopnia zabrudzenia filtrów:

  1. licznik przydatności filtrów
  2. presostaty filtrów

W przypadku pierwszego rozwiązania filtry zgrubne należy wymieniać co około 3 miesiące. W przypadku stosowania filtrów dokładnych klasy F7 czas może być krótszy i zależny od czystości powietrza zewnętrznego.

Liczba dni do wymiany filtrów jest odliczana przez sterownik, a następnie sygnalizowana na wyświetlaczu manipulatora.

Jak często czyścić wymiennik ciepła?

Zaleca się skontrolować stan wymiennika ciepła raz w roku. Jeżeli do wymiennika przedostały się niewielkie ilości zabrudzeń pomimo zastosowanych filtrów włókninowych, należy wymiennik umyć. Mycie wymiennika nie jest skomplikowane i polega na kilkukrotnym zanurzeniu go w wodzie z detergentem (np. płyn do zmywarek), wypłukaniu w czystej wodzie i pozostawieniu do wyschnięcia.

Czyszczenie wymiennika ciepła
Czyszczenie wymiennika ciepła, fot. Pro-Vent

Jak często robić przegląd rekuperatora i na czym powinien polegać?

Aby była zapewniona prawidłowa eksploatacja i warunki pracy urządzenia zaleca się dokonać przeglądu przynajmniej raz w roku. W przypadku zabrudzenia poszczególnych elementów należy je odpowiednio przeczyścić, sprawdzić stan uszczelek oraz elementów automatyki oraz skontrolować drożność odpływu skroplin.

Poza samym przeglądem rekuperatora warto również sprawdzić elementy instalacji wentylacyjnej. Czyli na przykład stan zabrudzenia czerpni i wyrzutni, elementów nawiewnych i wywiewnych oraz szczelność przewodów wentylacyjnych.

Eksploatacja rekuperatora w okresie zimowym

Zadaniem rekuperatora w okresie grzewczym jest odzysk ciepła z powietrza zużytego i podgrzanie powietrza świeżego, nawiewanego, a także ewentualne dowilżenie.

W związku z tym, aby zapewnić optymalne warunki pracy zaleca się załączyć na stałe odzysk ciepła. Można również ustawić zadaną temperaturę nawiewu w trybie pracy manualnej lub w programie automatycznym na poziomie zapewniającym komfort przebywania w pomieszczeniu. Oczywiście, ta funkcjonalność dotyczy urządzenia z wbudowaną wtórną nagrzewnicą elektryczną lub kanałowymi nagrzewnicami wodną lub elektryczną.

Eksploatacja rekuperatora w okresie letnim

W okresie letnim zadaniem rekuperatora jest dostarczanie do pomieszczeń powietrza świeżego, możliwie najchłodniejszego i ewentualne osuszenie powietrza. W związku z tym, aby zapewnić optymalne warunki pracy zaleca się ustawić tryb pracy przepustnicy odzysku ciepła (bypassu) na automatyczny według temperatury. Automatyka centrali, na podstawie wskazań temperatur oraz wewnętrznych ustawień steruje pracą bypassu, w ten sposób aby z jednej strony możliwie w maksymalnym stopniu wykorzystać chłodniejsze noce, a z drugiej w okresach upałów przekazać część ciepła do powietrza usuwanego.

Pro-Vent: 20 lat rekuperacji

Dodaj komentarz

time image
time image
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje