Jak często zmieniać filtry?
Włókninowe (mechaniczne) filtry powietrza znajdują się w rekuperatorze od strony powietrza świeżego (czerpni) oraz powietrza zużytego (wywiew). Standardowo stosuje się filtry zgrubne klasy ISO Coarse 90% (G4), jednak dla dokładniejszej filtracji można stosować filtry ePM1 65% (F7).
W rekuperatorach PRO-VENT MISTRAL stosuje się jedną z dwóch metod kontroli stopnia zabrudzenia filtrów:
- licznik przydatności filtrów
- presostaty filtrów
W przypadku pierwszego rozwiązania filtry zgrubne należy wymieniać co około 3 miesiące. W przypadku stosowania filtrów dokładnych klasy F7 czas może być krótszy i zależny od czystości powietrza zewnętrznego.
Liczba dni do wymiany filtrów jest odliczana przez sterownik, a następnie sygnalizowana na wyświetlaczu manipulatora.
Jak często czyścić wymiennik ciepła?
Zaleca się skontrolować stan wymiennika ciepła raz w roku. Jeżeli do wymiennika przedostały się niewielkie ilości zabrudzeń pomimo zastosowanych filtrów włókninowych, należy wymiennik umyć. Mycie wymiennika nie jest skomplikowane i polega na kilkukrotnym zanurzeniu go w wodzie z detergentem (np. płyn do zmywarek), wypłukaniu w czystej wodzie i pozostawieniu do wyschnięcia.
Jak często robić przegląd rekuperatora i na czym powinien polegać?
Aby była zapewniona prawidłowa eksploatacja i warunki pracy urządzenia zaleca się dokonać przeglądu przynajmniej raz w roku. W przypadku zabrudzenia poszczególnych elementów należy je odpowiednio przeczyścić, sprawdzić stan uszczelek oraz elementów automatyki oraz skontrolować drożność odpływu skroplin.
Poza samym przeglądem rekuperatora warto również sprawdzić elementy instalacji wentylacyjnej. Czyli na przykład stan zabrudzenia czerpni i wyrzutni, elementów nawiewnych i wywiewnych oraz szczelność przewodów wentylacyjnych.
Eksploatacja rekuperatora w okresie zimowym
Zadaniem rekuperatora w okresie grzewczym jest odzysk ciepła z powietrza zużytego i podgrzanie powietrza świeżego, nawiewanego, a także ewentualne dowilżenie.
- Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych (wewnątrzściennych)?
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
W związku z tym, aby zapewnić optymalne warunki pracy zaleca się załączyć na stałe odzysk ciepła. Można również ustawić zadaną temperaturę nawiewu w trybie pracy manualnej lub w programie automatycznym na poziomie zapewniającym komfort przebywania w pomieszczeniu. Oczywiście, ta funkcjonalność dotyczy urządzenia z wbudowaną wtórną nagrzewnicą elektryczną lub kanałowymi nagrzewnicami wodną lub elektryczną.
Eksploatacja rekuperatora w okresie letnim
W okresie letnim zadaniem rekuperatora jest dostarczanie do pomieszczeń powietrza świeżego, możliwie najchłodniejszego i ewentualne osuszenie powietrza. W związku z tym, aby zapewnić optymalne warunki pracy zaleca się ustawić tryb pracy przepustnicy odzysku ciepła (bypassu) na automatyczny według temperatury. Automatyka centrali, na podstawie wskazań temperatur oraz wewnętrznych ustawień steruje pracą bypassu, w ten sposób aby z jednej strony możliwie w maksymalnym stopniu wykorzystać chłodniejsze noce, a z drugiej w okresach upałów przekazać część ciepła do powietrza usuwanego.