Jak przygotować dom do rekuperacji?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
Jak przygotować dom do rekuperacji?

Decyzję o wyborze takiej wentylacji najlepiej podjąć już na etapie projektowania budynku, bo większość projektantów proponuje swoim klientom wentylację w wariancie standardowym – a więc grawitacyjną. W systemach wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej wywiewnej niezbędne są kominy wentylacyjne. Jeśli zdecydujemy się na wentylację z rekuperacją, kominy nie będą potrzebne.

aktualizacja: 2017-12-20 08:52:55

Jeśli w domu zaplanowane były dwa takie kominy, zaoszczędzimy na tym sporo, bo dwa razy po 3-4 tys. zł, bo tyle kosztuje wymurowanie komina i obróbki dekarskie (materiały + wykonanie). Następnie uradzimy z projektantem, że ze względu na naszą decyzję co do systemu wentylacyjnego, w domu wystarczą okna bez mikrowentylacji (tańsze!), oraz o 20% tańszy system grzewczy, bo do domu z rekuperatorem wystarczy mniejszy kocioł i mniejsze grzejniki.

 

Koszt wykonania dobrej klasy systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem w domu o powierzchni ok. 160 m² wynosi 20-30 tys. zł. Kiedy projektant sporządzi kosztorys z uwzględnieniem wszystkich oszczędności na oknach i systemie grzewczym oraz w kalkulacjach uwzględni znaczne coroczne oszczędności na ogrzewaniu, to okaże się, że wentylacja grawitacyjna nie jest wcale najtańsza – choć powszechne jest takie przekonanie!

Redakcja BD
fot. Alnor

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!