Rekuperator entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci - czy warto?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rekuperator entalpiczny z odzyskiem ciepła i wilgoci - czy warto?

Centrale rekuperacyjne z wymiennikiem entalpicznym (ERV) czyli z odzyskiem ciepła oraz wilgoci są trochę kontrowersyjną kwestią na rynku HVAC. Z jednej strony pojawiają się głosy osób u których działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu, które nierzadko skarżą się na zbyt suche powietrze, za niski poziom wilgotności w domu.

aktualizacja: 2021-07-28 12:08:32

Z kolei niektórzy eksperci wentylacji twierdzą, że tego typu rekuperatory zaprzeczają całej idei wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ponieważ zamiast usuwać nadmiar wilgoci z powietrza, odzyskują ją. Dlatego jak najbardziej rozumiem niepewność potencjalnych klientów którzy stają przed wyborem rekuperatora z tradycyjnym wymiennikiem a wymiennikiem entalpicznym.

Ale, zacznijmy od definicji: Czym jest wymiennik entalpiczny? Wymiennik entalpiczny w wentylacji to wymiennik ciepła powietrze-powietrze który dodatkowo transferuje wilgoć z jednego strumienia do drugiego. Razem z wilgocią transferowana jest tzw. energia utajona, co wpływa na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne przy chłodzeniu powietrza.

Wymienniki entalpiczne płytowe są zbudowane ze specjalnej membrany, która transferuje wilgoć między strumieniami (od wyższego stężenia do niższego stężenia). Membrana może być polimerowa lub celulozowa.

Wracając do pytania czy warto zainwestować w rekuperator z odzyskiem ciepła i wilgoci, poniżej przedstawię zalety oraz wady rekuperatora entalpicznego aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Ponieważ jeśli musiałbym jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie Czy warto wybrać właśnie rekuperator z odzyskiem wilgoci? musiałbym odpowiedzieć: to zależy, od wielu czynników łącznie z preferencjami klienta, czy budżetem na instalację wentylacyjną.

Zalety rekuperatorów z wymiennikiem entalpicznym:

  • w okresie zimowym (gdy powietrze zewnętrze jest suche) pomogą utrzymać wilgoć wewnątrz na komfortowy poziomie (40-60%). W okresie letnim z kolei obniży wilgotność względną powietrza nawiewanego.
  • transfer energii utajonej - wyższy odzysk energii całkowitej
  • mniej kondensatu na wymienniku
  • mniejsza szansa na oblodzenie wymiennika płytowego
  • niższa temperatura uruchomienia defrostu, co przekłada się na oszczędność energii zużywanej przez nagrzewnicę wstępną

Wady rekuperatorów z wymiennikiem ciepła:

  • znacznie większy koszt zakupu wymienników przeciwprądowych entalpicznych, co przekłada się na całościowy koszt rekuperatora z wymiennikiem entalpicznym
  • materiały absorbujące wilgoć mogą mimo wszystko transferować także niepożądane związki lotne
  • niższa sprawność odzysku ciepła (energii jawnej) w porównaniu do klasycznego (obecne normy badawcze nie uwzględniają bonusu za odzysk energii utajonej).

Z reguły rekuperatory z odzyskiem ciepła i wilgoci zalecane są do klimatu zimnego i ciepłego. W klimacie umiarkowanym inwestor może wybrać miedzy klasycznym a entalpicznym uwzględniając wymienione wyżej zalety. Na etapie projektu wentylacji mechanicznej trudno jednak określić czy wystąpi problem ze zbyt suchym powietrzem w domu. Dlatego często decyzja o zakupie wymiennika entalpicznego może zapaść po 1-2 latach eksploatacji systemu rekuperacji.

Kierownik Produktu Artur Kołacz
ALNOR Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA