Z kolei niektórzy eksperci wentylacji twierdzą, że tego typu rekuperatory zaprzeczają całej idei wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ponieważ zamiast usuwać nadmiar wilgoci z powietrza, odzyskują ją. Dlatego jak najbardziej rozumiem niepewność potencjalnych klientów którzy stają przed wyborem rekuperatora z tradycyjnym wymiennikiem a wymiennikiem entalpicznym.
Ale, zacznijmy od definicji: Czym jest wymiennik entalpiczny? Wymiennik entalpiczny w wentylacji to wymiennik ciepła powietrze-powietrze który dodatkowo transferuje wilgoć z jednego strumienia do drugiego. Razem z wilgocią transferowana jest tzw. energia utajona, co wpływa na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne przy chłodzeniu powietrza.
Wymienniki entalpiczne płytowe są zbudowane ze specjalnej membrany, która transferuje wilgoć między strumieniami (od wyższego stężenia do niższego stężenia). Membrana może być polimerowa lub celulozowa.
Wracając do pytania czy warto zainwestować w rekuperator z odzyskiem ciepła i wilgoci, poniżej przedstawię zalety oraz wady rekuperatora entalpicznego aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Ponieważ jeśli musiałbym jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie Czy warto wybrać właśnie rekuperator z odzyskiem wilgoci? musiałbym odpowiedzieć: to zależy, od wielu czynników łącznie z preferencjami klienta, czy budżetem na instalację wentylacyjną.
Zalety rekuperatorów z wymiennikiem entalpicznym:
- w okresie zimowym (gdy powietrze zewnętrze jest suche) pomogą utrzymać wilgoć wewnątrz na komfortowy poziomie (40-60%). W okresie letnim z kolei obniży wilgotność względną powietrza nawiewanego.
- transfer energii utajonej - wyższy odzysk energii całkowitej
- mniej kondensatu na wymienniku
- mniejsza szansa na oblodzenie wymiennika płytowego
- niższa temperatura uruchomienia defrostu, co przekłada się na oszczędność energii zużywanej przez nagrzewnicę wstępną
Wady rekuperatorów z wymiennikiem ciepła:
- znacznie większy koszt zakupu wymienników przeciwprądowych entalpicznych, co przekłada się na całościowy koszt rekuperatora z wymiennikiem entalpicznym
- materiały absorbujące wilgoć mogą mimo wszystko transferować także niepożądane związki lotne
- niższa sprawność odzysku ciepła (energii jawnej) w porównaniu do klasycznego (obecne normy badawcze nie uwzględniają bonusu za odzysk energii utajonej).
Z reguły rekuperatory z odzyskiem ciepła i wilgoci zalecane są do klimatu zimnego i ciepłego. W klimacie umiarkowanym inwestor może wybrać miedzy klasycznym a entalpicznym uwzględniając wymienione wyżej zalety. Na etapie projektu wentylacji mechanicznej trudno jednak określić czy wystąpi problem ze zbyt suchym powietrzem w domu. Dlatego często decyzja o zakupie wymiennika entalpicznego może zapaść po 1-2 latach eksploatacji systemu rekuperacji.
Kierownik Produktu Artur Kołacz
ALNOR Systemy Wentylacji Sp. z o.o.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej