Czym jest system wentylacji rozdzielaczowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czym jest system wentylacji rozdzielaczowej?

Rozdzielaczowy system wentylacji to jeden ze sposobów poprowadzenia systemu wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym. To układ, w którym powietrze nawiewane i wywiewane jest do pomieszczeń przez zawory wentylacyjne w skrzynkach rozprężnych.

Skrzynki rozprężne rozdzielaczowego systemu wentylacji łączy się elastycznymi przewodami polietylenowymi HDPE z rozdzielaczami nawiewnymi i wywiewnymi. W większości systemów montaż przewodu odbywa się poprzez jego włożenie w króciec i zagięcie przy użyciu odpowiednich narzędzi specjalnie do tego przygotowanych metalowych elementów. W systemach rozdzielaczowych od Lindab przewód elastyczny unieruchamia się poprzez wsunięcie gumowego o-ringu w specjalne szczeliny umiejscowione na króćcu. To rozwiązanie nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi i jest szybsze od standardowego sposobu montażu. Umożliwia również szybki demontaż.

Przewody w systemie wentylacji rozdzielaczowej prowadzone są zazwyczaj w warstwie izolacji na stropie nad pomieszczeniami, które układ obsługuje lub w warstwie sufitu podwieszanego. Niezwykle istotna dla wysokiej wydajności działania rekurepacji jest szczelność systemu wentylacyjnego. Warto zwracać uwagę na takie parametry jak klasa szczelności. Najlepsze parametry zapewniają systemy o klasie szczelności D. Takie są m.in. systemy wentylacji rozdzielaczowej od Lindab. Zarówno w skrzynce rozprężnej, jak i w rozdzielaczach zastosowano dodatkowe uszczelki, które zamontowano na łączeniach z króćcami oraz przyłączem wylotowym/wlotowym. Dodatkowo, przyłącza rozdzielaczy jedno- i dwurzędowych wyposażone są w uszczelki EPDM. Nie bez znaczenie jest również sposób łączenia blachy w skrzynkach. Maksymalną szczelność zapewnia zastosowanie specjalnych zamków blacharskich, które podczas łączenia nie uszkadzają warstwy ocynku na blasze.

Podłączenie skrzynek rozprężnych do rozdzielacza przewodami HDPE prowadzonymi na stropie
Podłączenie skrzynek rozprężnych do rozdzielacza przewodami HDPE prowadzonymi na stropie.

Podłączenie centrali wentylacyjnej do rozdzielaczy można wykonać na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy zakłada wykorzystanie rozdzielaczy płaskich jednorzędowych i zamontowanie ich podobnie jak przewodów w warstwie izolacji stropu i pionami z rur stalowych SPIRO doprowadzenie do centrali wentylacyjnej znajdującej się w pomieszczeniu technicznym np. w garażu lub na poddaszu. Drugi polega na zastosowaniu rozdzielaczy dwurzędowych i podłączeniu ich bezpośrednio przy centrali wentylacyjnej, a przewodami HDPE poprowadzić układ wentylacji nie tylko na poziomie piętra, ale też przechodzić na pozostałe kondygnacje, bez konieczności wykonywania pionów z rur stalowych.

Pomieszczenie techniczne z centralą wentylacyjną oraz pionami wyprowadzonymi na poddasze w budynku parterowym
Pomieszczenie techniczne z centralą wentylacyjną oraz pionami wyprowadzonymi na poddasze w budynku parterowym.

Podstawową zaletą rozdzielaczowego systemu wentylacji jest możliwość jego ukrycia w warstwach izolacji. Dzięki jego przemyślanemu zaplanowaniu i wykonaniu mamy gwarancję komfortu akustycznego i braku przenoszenia hałasu pomiędzy pomieszczeniami. Koszt zakupu takiego systemu jest zazwyczaj niższy niż w przypadku systemu opartego o stalowe kanały typu SPIRO. Zaletą jest również zdecydowanie krótszy czas montażu.

Na zdjęciu otwierającym: Prowadzenie przewodów HDPE w warstwie sufitu podwieszanego.

Tomasz Czamara
Kierownik Projektu "Dom w ekoklimacie"
Lindab Polska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!