Czy wykorzystanie piwnicy jako rodzaju "gruntowego" wymiennika ciepła jest dopuszczalne?

Czy wykorzystanie piwnicy jako rodzaju "gruntowego" wymiennika ciepła jest dopuszczalne?

Czy wykorzystanie piwnicy jako rodzaju "gruntowego" wymiennika ciepła jest dopuszczalne? Zastanawiam się nad tym ale mój znajomy budowlaniec twierdzi, że ciepło będzie pochodzić raczej z budynku niż z gruntu, a przy dużych mrozach jeszcze przemarzną mi ściany piwnicy od środka.

Streszczenie artykułu
Wykorzystanie piwnicy jako gruntowego wymiennika ciepła jest możliwe, ale mało efektywne i kłopotliwe, m.in. z powodu ryzyka przenikania zapachów oraz trudności z utrzymaniem odpowiedniej termoizolacji i wentylacji. Zbyt intensywne użytkowanie może prowadzić do wychłodzenia piwnicy i przemarznięcia jej ścian, a typowy gruntowy wymiennik ciepła jest bardziej wydajnym rozwiązaniem.

Nie ma formalnego zakazu wykorzystywania ciepła z pomieszczeń piwnicznych do potraktowania ich jako gruntowy wymiennik ciepła. Jednak praktyczne wykorzystanie takiego rozwiązania jest dość wątpliwe, choćby ze względu na przemieszczanie zapachów "piwnicznych" do pomieszczeń mieszkalnych.

Natomiast efektywność funkcjonowania zależeć będzie w znacznym stopniu od skuteczności termoizolacji między piwnicą i pomieszczeniami mieszkalnymi (ocieplony strop nad piwnicą) oraz głębokości jej posadowienia. Na w miarę wydajne działanie takiego wymiennika można liczyć, wtedy gdy strop piwnicy znajduje się nisko nad poziomem gruntu, a zewnętrzne ściany piwnicy zostały ocieplone na głębokość 1 m - z kolei głębsze ich izolowanie będzie niecelowe, bo uniemożliwi przejmowanie ciepła z gruntu.

Oczywiście istotna jest też wydajność wentylacji wspomaganej przez wymiennik gruntowy - zbyt intensywna może doprowadzić do znacznego wychłodzenia piwnicy i przemarznięcia jej ścian.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Piwnica jako "gruntowy wymiennik ciepła" to mniej efektywne i dość kłopotliwe rozwiązanie w porównaniu z typowym GWC (fot. www.rekuperatory.pl)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy można wykorzystać piwnicę jako gruntowy wymiennik ciepła?

    Tak, nie ma formalnego zakazu, ale praktyczne zastosowanie jest wątpliwe ze względu na możliwe problemy, takie jak przenikanie zapachów piwnicznych do pomieszczeń mieszkalnych.
  • Od czego zależy efektywność takiego rozwiązania?

    Efektywność zależy od termoizolacji między piwnicą a pomieszczeniami mieszkalnymi oraz głębokości posadowienia piwnicy, szczególnie ocieplenia jej ścian do głębokości 1 m.
  • Jakie problemy może powodować intensywne wykorzystanie piwnicy jako wymiennika?

    Zbyt intensywna wentylacja może prowadzić do znacznego wychłodzenia piwnicy i przemarznięcia jej ścian.
  • Dlaczego głębsze ocieplenie ścian piwnicy jest niecelowe?

    Głębsze ocieplenie uniemożliwi przejmowanie ciepła z gruntu, co obniży efektywność wymiennika.
  • Czy piwnica jako gruntowy wymiennik ciepła jest bardziej efektywna niż typowy system GWC?

    Nie, takie rozwiązanie jest mniej efektywne i bardziej kłopotliwe w porównaniu z typowym gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC).
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz