Pleśń, woda na oknach, pranie nie wysycha? Porady dotyczące osuszania domu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Pleśń, woda na oknach, pranie nie wysycha? Porady dotyczące osuszania domu

W chłodnych okresach często pojawiają się problemy z nadmiarem wilgoci w powietrzu. Krople wody pojawiają się na oknach, pranie nie chce wyschnąć, kropki pleśni zaczynają się pojawiać w rogach, a zapach wilgotnego powietrza nie znika.

aktualizacja: 2021-10-12 04:32:03
OROLE

Przyczyny zawilgocenia

Zbyt wysoka wilgotność może powstawać w wyniku codziennego, normalnego korzystania z pomieszczeń: suszenia prania, kąpieli pod prysznicem lub w wannie, gotowanie, a nawet wydychanie wilgoci. Przeciętna czteroosobowa rodzina odparowuje mniej więcej 12 litrów wody dziennie. Woda w domu może również być przyciągnięta z zewnątrz w trakcie deszczowych dni.

Skutkiem tego jest pojawienie się wody na oknach oraz pleśń

W zimne dni wewnętrzne powierzchnie okien i ścian są ochłodzone, a kondensat powstaje przy kontakcie ciepłego, mokrego powietrza z zimnymi powierzchniami. Ze względu na niskie temperatury mieszkańcy utrzymują okna zamknięte, a nadmiar wilgoci w domu nie może być usunięty z pomieszczeń - poziom wilgotności wewnątrz znacznie wzrasta. Jeżeli wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu przekracza 60 procent, to mamy do czynienia z idealnymi warunkami do rozwoju pleśni. Najpierw pojawia się zapach, a następnie, jeśli niczego nie zmienimy - pojawiają się widoczne oznaki pleśni.

Brak wentylacji w domu?

Otwierając okna lub stosując system wentylacyjny dostarcza się do domu świeże powietrze nasycone tlenem. Często nie pomaga to w obniżeniu poziomu wilgotności, ponieważ powietrze dostające się do domu z zewnątrz również jest mokre. Wietrzenie pomaga tylko wtedy, gdy powietrze na zewnątrz jest suche. W miesiącach zimowych wilgotność względna powietrza na zewnątrz waha się od 80% do 90%. Napływające zimne powietrze znacznie schładza pomieszczenie, zabiera dużo energii i pieniędzy na ponowne ogrzanie pomieszczenia. Zdarza się, że istniejący system ogrzewania domu nie wystarcza do szybkiego ponownego ogrzania napływającego powietrza i temperatura wewnątrz jest stale poniżej poziomu komfortu. Kolejnym negatywnym aspektem pozostawienia otwartych okien w pomieszczeniu jest napływ hałasu i pyłów.

Jak wybrać osuszacz powietrza? Profesjonalne porady

Nadmiar wilgoci jest zbierany przez osuszacz

Osuszacze powietrza to najlepsze zabezpieczenie i ochrona przed pleśnią. Większość osuszaczy zasysa do urządzenia powietrze, wewnątrz tworzy się szron na zimnych powierzchniach, a następnie osuszone powietrze jest wdmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Inne modele osuszaczy gromadzą powietrze i ogrzewają je, a na skutek różnic temperatur wewnątrz urządzenia pojawia się wilgoć. Woda z powietrza zbierana jest w pojemniku lub odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji za pomocą rurki.

Przy wyborze osuszacza należy zwrócić uwagę na jego wydajność i maksymalną powierzchnię pomieszczenia zalecaną przez producenta. Zawsze lepiej jest wybrać mocniejsze, bardziej wydajne urządzenie, które szybciej osuszy powietrze, niż kupić zbyt słabe urządzenie. Zbyt słaby osuszacz, nawet przy pracy w trybie ciągłym, nie obniży trwale poziomu wilgotności do 50%, która jest najlepsza dla ludzi i ich otoczenia. Przykład: na powierzchni 60-70 metrów kwadratowych, osuszacz, który jest sugerowany dla powierzchni 40-50 metrów kwadratowych, nie jest wystarczający. Będzie pracował znacznie dłużej, zwiększy koszty energii elektrycznej i nie zawsze zmniejszy wilgotność do komfortowego poziomu. Dodatkowo w pracy ciągłej jest ryzyko, że urządzenie szybciej się zużyje. W przypadku pomieszczeń o powierzchni 70 metrów kwadratowych, osuszacz musi móc zebrać 8-10 litrów wody dziennie w temperaturze pokojowej (większość producentów podaje wydajność zbierania wilgoci w warunkach laboratoryjnych tj. +35 stopni Celsjusza i 90% wilgotności).

Istnieją również urządzenia, które są w stanie zebrać zaledwie 200 ml wody dziennie lub takie, które zbierają tylko 500 ml wody. Takie urządzenia przeznaczone są do zastosowania w małych szafach, komodach lub szufladach. Nie są one wystarczające do osuszania pomieszczeń, czy też całego mieszkania lub domu.

Przy wyborze osuszacza należy również wziąć pod uwagę poziom hałasu danego modelu - osuszacze najczęściej pracują nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy, gdy poziom wilgoci w pomieszczeniach jest wyższy.

Osuszacze Wood's - szwedzka jakość w domu

OROLE, z międzynarodowej grupy ORO to specjalistyczna firma z wieloletnim doświadczeniem i szerokim asortymentem osuszaczy poleca zakup sprawdzonych, niezawodnych i trwałych szwedzkich osuszaczy Wood's. Urządzenia tej firmy są jednymi z najpopularniejszych w Europie, połowa sprzedawanych w Szwecji osuszaczy jest produkowana przez Wood's. Osuszacze Wood's zajmują pierwsze miejsca w konkursie Best In Test w Szwecji.

W salonie lub w domku letniskowym - model WDD80

WDD80 Wood's to najpopularniejszy osuszacz w krajach bałtyckich ze względu na bardzo cichą pracę, kompaktowe rozmiary i zdolność do zapewnienia wymaganego poziomu wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych o powierzchni do 60-70 metrów kwadratowych. WDD80 Wood's, może zebrać aż do 8 litrów wody dziennie, co wystarcza na 3-4 pokojowe mieszkanie. Będzie on skutecznie wyciągał wilgoć z pomieszczenia niezależnie od temperatury, dodatkowo wydmuchuje ciepłe powietrze, przez co doskonale sprawdza się w mniej chłodniejszych pomieszczeniach (domki letniskowe, przyczepy kempingowe). Osuszacz Wood's usunie wodę z okien, zatrzyma rozwój pleśni, sprawi, że Twój dom będzie cieplejszy i wygodniejszy. Dodatkową zaletą osuszacza WDD80 Wood's w porównaniu z osuszaczami kompresorowymi posiadany jonizator, który dodatkowo redukuje prawdopodobieństwo rozwoju pleśni i grzybów. Może być opcjonalnie włączony lub wyłączony. Model ten jest obecnie objęty 3-letnią gwarancją.

Osuszacz WDD80
Osuszacz WDD80 - charakterystyka produktu

Nowe osuszacze powietrza serii MDK do pomieszczeń o różnej wielkości

W 2019 r. firma Wood's wprowadziła na rynek nową serię MDK - sprężarkowe osuszacze powietrza nowej generacji, które wykorzystują organiczny czynnik chłodniczy nowej generacji, R290 propan, w zamian konwencjonalnego i niedozwolonego już freonu. Zastosowanie gazu R290 nie tylko chroni środowisko, ale również znacznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej w porównaniu z wcześniej używanymi gazami.

Najmniejszy model z tej serii, MDK11, ze względu na swoją kompaktową budowę i niską wagę, jest idealny do mniejszych pomieszczeń, takich jak kuchnia lub łazienka, jest też wystarczająco mocny, aby osuszyć większe pomieszczenia do 50 m². Większe modele z tej serii, MDK13 (do 60 m²), MDK21 (do 70 m²) i MDK26 (do 120 m²) są wydajne, mogą być wykorzystywane w różnych pomieszczeniach. Zamontowane kółka ułatwiają przestawianie osuszaczy między pokojami. Wszystkie osuszacze serii MDK są objęte 3-letnią gwarancją, posiadają nowoczesny design i ekran LCD, który pokazuje aktualną wilgotność i ustawić żądaną.

Osuszanie wraz z oczyszczaniem powietrza - wygodne rozwiązanie do miasta

AD20 to najnowszy zaawansowany technologicznie domowy osuszacz powietrza Wood's. Osuszacz ten skutecznie usuwa wilgoć, zanieczyszczenia powietrza oraz nieprzyjemne zapachy wykorzystując opatentowany filtr Active ION HEPA. Specjalnie jonizowane filtry są wykonane z wielowarstwowego elastycznego materiału filtracyjnego. Dzięki opatentowanej technologii filtry Active ION HEPA odznaczają się znacznie niższą gęstością niż tradycyjne filtry HEPA i jednocześnie osiągają takie same lub nawet lepsze poziomy oczyszczania powietrza. AD20 Wood's jest wystarczająco wydajny do większości pomieszczeń mieszkalnych i dobrze się w nich prezentuje. Urządzenie to jest łatwe w transporcie, a dzięki inteligentnym funkcjom sterowania nie musisz martwic się o jakość osuszania i oczyszczania.

Do piwnic, garaży i innych pomieszczeń niemieszkalnych - osuszacze serii SW

Wszystkie osuszacze serii SW są montowane wyłącznie w szwedzkiej fabryce, posiadają metalową obudowę, duży 10-litrowy zbiornik (lub możliwość bezpośredniego odprowadzania wody) i są w stanie automatycznie utrzymywać pożądany poziom wilgotności. Są również bardzo wydajne i zaskakująco energooszczędne. Najmniejszy model SW22F jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 60 m². Najpotężniejszy SW59F może obsługiwać pomieszczenia o powierzchni do 160 m². i zbierać do 41 litrów wody dziennie. Osuszacze serii SW zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać wysoki poziom zapylenia i bardzo wysoką wilgotność. Nadają się do usuwania wilgoci w piwnicach, magazynach lub garażach, a jednocześnie oczyszczają powietrze za pomocą dołączonego filtra antypleśniowego SMF. W przypadku wymiany filtrów powietrza SMF co najmniej raz w roku - gwarancja na osuszacze serii SW może zostać przedłużona do 6 lat.

Osuszacz SW22F
Osuszacz SW22F - charakterystyka produktu

WCD-pro - z dużymi kółkami i uchwytem - dla łatwiejszego transportu

Ta sama szwedzka fabryka montuje również osuszacze WCD3pro, WCD4pro, które, podobnie jak seria SW, są przeznaczone do stosowania w przemyśle, budownictwie i innych agresywnych środowiskach. Ponadto, osuszacze serii WCD-pro posiadają wytrzymałe koła i składany uchwyt, które po prostu ułatwiają ich transport.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły