Wymiennik ciepła - serce rekuperatora

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiennik ciepła - serce rekuperatora

Dowiedz się, dlaczego Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym to najlepszy wybór do domu jednorodzinnego.

aktualizacja: 2021-07-27 10:42:37

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli popularna rekuperacja, zyskuje coraz większą popularność w budownictwie jednorodzinnym. Szeroki wachlarz urządzeń dostępnych na rynku, ogrom możliwości oraz dodatkowych funkcji powodują, że wybór jest bardzo trudny. W niniejszym artykule skupimy się na wymiennikach ciepła, jako sercu każdego rekuperatora i podpowiemy czym należy się kierować przy jego wyborze i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Wymiennik ciepła - serce rekuperatora

Podstawowym i najczęściej zadawanym pytaniem, które równocześnie wywołuje najwięcej emocji, jest kwestia rodzaju wymiennika ciepła. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosowane są dwa rodzaje odzysku energii tj. wymiennik obrotowy oraz przeciwprądowy. Pojawia się pytanie, który z nich jest lepszy i dlaczego? Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, należy zadać inne poboczne - w jakich warunkach klimatycznych żyjemy?

Ostatnia zima dobrze pokazała, że bliżej nam w tym okresie jednak do Skandynawii niż do krajów śródziemnomorskich i należy zawsze brać to pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji. Najpopularniejszym rozwiązaniem w klimacie chłodnym i umiarkowanym są wymienniki obrotowe - dokładnie takie, jakie znajdziemy w rekuperatorach Komfovent Domekt R. Alternatywne wymienniki przeciwprądowe są idealnym rozwiązaniem, ale dla klimatu ciepłego czy śródziemnomorskiego, w których temperatury ujemne są czymś nadzwyczajnym.

Przeciwprądowy płytowy wymiennik ciepła
Przeciwprądowy płytowy wymiennik ciepła

Stały, całosezonowy odzysk energii cieplnej

Słowo klucz to "stały". Stały odzysk energii, w przypadku rekuperatorów Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym, oznacza, że podane w kartach katalogowych sprawności wymiennika są realne i całosezonowe. Wartości te - w przeciwieństwie do urządzeń z wymiennikami przeciwprądowymi - w żaden sposób nie są uzależnione od temperatury zewnętrznej. W praktyce oznacza to, że każdy użytkownik rekuperatora Komfovent Domekt R, uzyska u siebie w domu na co dzień przez cały sezon takie parametry odzysku ciepła, jakie deklaruje producent. To ważne ponieważ podawane sprawności dla urządzeń opartych o wymienniki przeciwprądowe odnoszą się wyłącznie do wyidealizowanych, laboratoryjnych warunków pracy.

Obrotowy wymiennik ciepła
Obrotowy wymiennik ciepła

Komfortowy poziom wilgoci w domu przez cały rok

Kolejną zaletą rekuperatorów Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym jest odzysk wilgoci zimą. Oznacza to, że niezależnie od warunków zewnętrznych, rekuperator utrzyma w pomieszczeniach wilgotność względną na poziomie 40-60%. Dzięki opatentowanej konstrukcji oraz zaawansowanej automatyce, umożliwiającej zmianę prędkości obrotowej wymiennika, proces kondensacji wilgoci jest w całości kontrolowany. W praktyce oznacza to, że w okresie zimowym odzyskujemy część wilgoci z powietrza wywiewanego, dzięki czemu mamy stale nawilżone świeże powietrze zewnętrzne i utrzymany komfortowy poziom wilgotności w domu. Co ważne, latem - ponieważ nie mamy takiej różnicy temperatur - odzysk wilgoci nie występuje, tak jak to ma miejsce w przypadku również odzyskujących wilgoć wymienników entalpicznych.

Infografika: Wymiennik obrotowy odzyskuje nawet do 34°C!
Infografika: Wymiennik obrotowy odzyskuje nawet do 34°C!

Nie zamarza zimą i nie wymaga odprowadzenia skroplin

Wymiennik obrotowy w Komfovent Domekt R nie zamarza nawet do temperatury -30°C. Ostatnia zima w sposób praktyczny udowodniła, że to fakt, a nie tylko deklaracja producenta. Co ważne rekuperator Komfovent Domekt z tym wymiennikiem, nie musi być zabezpieczony żadnym dodatkowym elementem, w postaci komory by-pass’u, czy zużywającej nawet 1-1,5 kW/h energii elektrycznej nagrzewnicy wstępnej. Nie występuje w nim również proces rozbilansowania strumieni powietrza na potrzeby rozmrażania, co stosują jako zabezpieczenie antyzamrożeniowe niektórzy producenci.

Rekuperatory Komfovent Domekt R nie potrzebują instalacji odprowadzenia skroplin, dzięki czemu bez żadnych obaw mogą być montowane w dowolnej pozycji oraz w dowolnym otoczeniu, czy to przestrzeni ogrzewanej czy nieogrzewanej!

Infografika: Zalety rekuperatora Komfovent Domekt R
Infografika: Zalety rekuperatora Komfovent Domekt R

PS - KLIKNIJ! Zobacz film i poznaj kolejne asy w naszej talii - NOWE wersje rekuperatorów Komfovent DOMEKT R 400 F, R 600 H oraz R 700 H!


www.ventia.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje