Instalacja rekuperacji. Jak wybrać najlepszą ofertę montażu rekuperacji i nie przepłacić? Wyjaśniamy!
Instalacja rekuperacji. Jak wybrać najlepszą ofertę montażu rekuperacji i nie przepłacić? Wyjaśniamy!
Jak wybrać dobrego wykonawcę instalacji rekuperacji? Jak porównać oferty montażu rekuperacji i koszt? Analizujemy oferty i wyceny! Przeczytaj, zanim zlecisz instalację. Niestety nie ma czegoś takiego jak standardowa oferta. Każdy instalator rekuperacji przygotowuje ją po swojemu i zawiera w niej takiej informacje, jakie akurat jemu wydają się istotne. W tym artykule opisujemy elementy, jakie powinna zawierać bardzo dobra oferta montażu rekuperacji z wyceną. Pomoże Ci to w zleceniu instalacji rekuperacji dobrej firmie.
Wybór oferty, a w zasadzie człowieka, który będzie potem wykonywał instalację rekuperacji w naszym domu, to moment decydujący o tym, czy będziemy z niej zadowoleni czy nie. Czy na pytania znajomych i rodziny o rekuperację będziemy z entuzjazmem odpowiadali, że warto ją mieć lub będziemy reagowali niechęcią i poczuciem zmarnowanych pieniędzy. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się do etapu związanego z wyborem oferty montażu rekuperacji i zleceniem instalacji dobrej firmie.
Jak porównać oferty instalacji rekuperacji?
Decyzja podjęta, chcesz mieć w domu rekuperację. Szukasz w Internecie informacji, przeglądasz grupy tematyczne w social mediach, pytasz znajomych. Wybierasz instalatorów oferujących szybkie, bezpłatne wyceny instalacji rekuperacji i wysyłasz do nich zapytanie ofertowe. Po paru dniach na twojego maila zaczynają spływać oferty na wykonanie rekuperacji. Największym wyzwaniem, z jakim będziemy musieli się zmierzyć, mając kilka ofert od wykonawców rekuperacji jest ich porównanie. Jest to też wstęp do dokonania wyboru osoby - człowieka, któremu zapłacimy duże pieniądze za montaż rekuperacji w naszym domu. Według mnie wstęp istotny o tyle, że sama analiza oferty może nam bardzo dużo powiedzieć o wykonawcy instalacji rekuperacji!
Dobra oferta instalacji rekuperacji to taka, która dokładnie opisuje:
co będzie wykonywane;
z jakich materiałów;
z jakim rekuperatorem;
jaki jest zakres odpowiedzialności instalatora;
ile i za co będzie musiał zapłacić inwestor, czy będą jakieś dodatkowe koszty montażu rekuperacji.
Jak sprawdzić firmy oferujące montaż rekuperacji? Zrób test na projekt
Zanim otrzymasz ofertę z wyceną rekuperacji pierwszym sygnałem, z jakim instalatorem masz do czynienia, będzie jego podejście do kwestii projektu rekuperacji. Jest to absolutna baza, na podstawie której instalator może i powinien dokonać wyceny instalacji rekuperacji. To właśnie projekt dostarczy mu niezbędnych do stworzenia oferty instalacji rekuperacji informacji:
rozmieszczenie na planie domu miejsca montażu czerpni i wyrzutni powietrza;
rozmieszczenie w pomieszczeniach anemostatów nawiewnych i wywiewnych;
informację o rodzaju skrzynek rozdzielaczowych i rozprężnych;
długość kanałów głównych i systemu rodzielaczowego;
wskazanie gdzie będzie się znajdował rekuperator;
dokładny bilans ilości powietrza nawiewanego i usuwanego ze wszystkich pomieszczeń.
Dopiero mając te dane można bowiem określić, ile i jakich kanałów trzeba będzie ułożyć, ile i jakich będzie potrzeba skrzynek i anemostatów - a co za tym idzie ile zostanie wykorzystanych materiałów montażowych. Bez projektu nie da się również dobrze dobrać rekuperatora. Przede wszystkim określić jego wydajność (ile powietrza ma przetłaczać) oraz tzw. spręż (jakie opory przepływu musi pokonać).
W praktyce firmy oferujące usługi instalacji rekuperacji i ich wyceny dzielą się na trzy grupy:
Przed wykonaniem oferty instalator poprosi Cię o projekt rekuperacji. Jeśli go nie masz zaproponuje, że sam go wykona albo wskaże gdzie to zrobić.
Nie będzie pytał o projekt rekuperacji, zaproponuje od razu że sam go wykona.
Nie będzie pytał o projekt rekuperacji, a ofertę przygotuje na bazie „swojego doświadczenia”.
Oferty montażu rekuperacji przez 3. grupę instalatorów od razu odrzuć. Chociaż pokusa będzie silna, ponieważ na 99% te wyceny rekuperacji będą najtańsze. Niestety w tym wypadku ryzyko, że instalacja rekuperacji będzie źle zrobiona jest bardzo wysokie.
Elementem, który powinna zawierać każda dobra oferta instalacji rekuperacji wraz z wyceną, jest zestawienie materiałowe. Należy od razu rozróżnić opis zastosowanych materiałów czy rozwiązań od zestawienia materiałowego. Zestawienie najczęściej jest to po prostu tabela z wyszczególnionymi w punktach materiałami, z których wykonywana będzie nasza instalacja rekuperacji. Punkt po punkcie. Każdy z nas lubi wiedzieć konkretnie, za co płaci, dlatego warto, abyśmy mieli w zestawieniu materiałowym jasno ujęte np. przewidywaną długość kanałów wentylacyjnych, ilość izolacji, liczbę i rodzaj skrzynek rozprężnych, liczbę kolan, redukcji itd. Oferta montażu rekuperacji powinna to wszystko precyzyjnie określać, aby potem nie było niedomówień. Jest to również zabezpieczenie dla wykonawcy - jeśli dokonamy zmian w trakcie realizacji, może on zażądać dopłaty wskazując, że były przez niego policzone takie, a nie inne ilości materiału. Niestety z praktycznego doświadczenia wynika, że bardzo niewiele firm oferujących montaż rekuperacji przygotowuje takie zestawienie.
Nawet jeżeli zostaną użyte najwyższej jakości elementy, to ostatecznie działanie systemu rekuperacji zależy w nie mniejszym stopniu od kompetencji projektanta i wykonawcy, fot. SANTECH (AEROVENT)
Cena montażu rekuperacji jest podana ryczałtowo za „materiały”. Pojawia się pytanie - dlaczego nie jest to standardem? Odpowiedź jest prosta - po pierwsze zajmuje to dodatkowy czas potrzebny na przygotowanie takiej oferty wyceny rekuperacji, po drugie instalatorzy boją się, że inwestor będzie sprawdzał każdą pozycję z osobna i dyskutował na temat jej ceny, oraz po trzecie brak konkretnych informacji o stosowanych materiałach daje firmie instalacyjnej dużą swobodę działania na dalszym etapie realizacji. Niestety, część wykonawców rekuperacji wykorzystuje to, aby móc zwiększyć swoje zyski np. poprzez zastosowanie tańszych rozwiązań bez wiedzy inwestora. Pamiętaj, że wszelkie niedopowiedzenia w ofercie instalacji rekuperacji potem każda ze stron będzie interpretować na swój sposób - lepiej mieć więc jasno wyszczególnione elementy w wycenie rekuperacji.
Warto więc przeprowadzić pierwszą selekcję otrzymanych ofert instalacji rekuperacji poprzez poproszenie firm o dołączenie (jeśli nie ma) zestawienia materiałowego. Jeżeli na naszą prośbę odpowiedź będzie negatywna lub zacznie się kluczenie i tłumaczenie, dlaczego nie jest to do niczego potrzebne, powinno dać to nam do myślenia. Oczywiście, nie należy popadać w skrajność. Nie wymagaj od firmy instalacyjnej rekuperacji określenia co do sztuki liczby śrubek czy metrów taśmy izolacyjnej. Chodzi o otrzymanie zestawienia elementów instalacji, mających istotny wpływ na cenę montażu! Niezbyt dokładną wstępną, często reklamowaną jako szybką wycenę rekuperacji warto uszczegółowić przed podpisaniem umowy. Jakie elementy są więc najważniejsze? Warto, abyś coś więcej wiedział na ich temat już na etapie analizy oferty montażu rekuperacji.
Jaki rekuperator wybrać? Kluczowy element oferty instalacji rekuperacji
Rekuperator czylicentrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to bardzo ważny - często kluczowy element oferty na wykonanie instalacji. W większości przypadków dostaniesz od instalatora propozycje kilku urządzeń do wyboru. Na rynku dostępnych jest obecnie kilkadziesiąt marek rekuperatorów. Są wśród nich te z górnej półki cechujące się wysoką jakością wykonania, bezawaryjnością, bardzo dobrymi podzespołami i świetnie opracowaną, intuicyjną automatyką sterowania. Jak również rekuperatory klasy czysto budżetowej, gdzie liczy się wyłącznie jak najniższa cena. Z punktu widzenia porównującego je na papierze inwestora potrafią one bardzo niewiele się różnić. Dlatego naprawdę warto poczytać i popytać co reprezentuje sobą dana marka. Jakie parametry i elementy wyposażenia rekuperatora powinny znaleźć się w naszej ofercie wyceny rekuperacji?
Wydajność rekuperatora - ważny parametr w ofercie montażu rekuperacji
Klasycznym zagraniem instalatorów rekuperacji jest przedstawianie w ofercie urządzeń o różnym wydatku powietrza tak, aby w lepszym świetle przedstawić to które preferują w montażu. Jeśli zgodnie z projektem bilans powietrza wynosi np. 200 m3/h, wówczas rekuperator powinno mieć wydatek maksymalny w granicach 400 m3/h. Trzeba zaznaczyć, że wydajność nie jest stałym parametrem i zależy również od tego, jak duże opory musi pokonać przepływające w instalacji powietrze. Im większe opory, tym niższa jest faktycznie osiągana wydajność (wydatek powietrza). Dlatego maksymalna wydajność rekuperatora, podawana w danych katalogowych, może się nieznacznie różnić od wartości realnie osiąganej w konkretnej instalacji. Powietrze trzeba przecież przetłoczyć przez mniej lub bardziej rozbudowaną sieć kanałów o różnym układzie i przekroju.
Jeśli w ofercie wyceny rekuperacji zobaczymy więc, że jeden rekuperator ma wydajność 400 m3/h, a drugi np. 300 m3/h i jest polecany przez wykonawcę, jako lepszy, znowu powinno zapalić nam się światło ostrzegawcze. Efektem na co dzień będzie jego praca blisko górnej granicy możliwości, gdy pobiera więcej prądu i jest głośniejszy. Może być nawet tak, że okaże się niewydolny i będzie dostarczał za mało powietrza, czego efektem będzie zaduch w domu i nasze gorsze samopoczucie. Jednak pamiętaj, że wydajność to tylko jedno z kryteriów wyboru. Centrala o największej wydajności faktycznie nie musi być najlepsza.
Jaki rodzaj wymiennika ciepła jest w ofercie instalacji rekuperacji?
Główną różnicą jest jego wpływ na poziom wilgotności względnej w domu lub jego brak. Widząc w ofercie wyceny rekuperacji zestawienie urządzeń w którym jedno z nich ma wymiennik przeciwprądowy, drugie wymiennik obrotowy, a trzecie wymiennik obrotowy II generacji sorpcyjny-entalpiczny lub przeciwprądowy entalpiczny, zdaj sobie sprawę z faktu, że będą one potem działały w różny sposób.
Pierwszy (wymiennik przeciwprądowy) nie będzie odzyskiwał wilgoci, więc nie będzie miał żadnego wpływu na wilgotność w domu (zimą będzie duże ryzyko, że powietrze będzie zbyt suche), drugi (wymiennik obrotowy) będzie pasywnie nawilżał powietrze zimą, a trzeci - wymiennik obrotowy II generacji lub przeciwprądowy entalpiczny będą zarówno pasywnie nawilżały powietrze zimą jak i osuszały je latem, przy okazji redukując koszty użytkowania klimatyzacji nawet o 30%.
Zdecydowanie wystrzegaj się urządzeń z celulozowym wymiennikiem ciepła. Z reguły są one stosowane w najtańszych urządzeniach. Uwaga! Jeśli w tanim na tle konkurencji urządzeniu będzie zapis „wymiennik entalpiczny” sprawdźmy czy nie jest właśnie celulozowy. To częsty zabieg stosowany przez producentów, aby nas zmylić.
W zależności od tego jaki wymiennik ciepła będzie w naszej centrali możemy być również narażeni na dodatkowe prace nie związane wprost z wykonaniem wentylacji. Jeśli w ofertach instalacji rekuperacji są rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi lub przeciwprądowymi entalpicznymi, oznacza to konieczność wykonania dodatkowej instalacji odprowadzenia skroplin do kanalizacji oraz montażu syfonu. Rekuperatory z wymiennikami obrotowymi (I i II generacji) tego nie potrzebują. Dodatkowo, jeżeli urządzenie będzie stało na nieogrzewanym i być może nieocieplonym poddaszu, odprowadzenie skroplin musi być zabezpieczone przed zamarzaniem. To nie jest błaha sprawa. W przypadku zamarznięcia odpływu skroplin nawiew zimnego powietrza do domu i brak odzysku ciepła przez rekuperator może okazać się najmniejszym problemem. Ponadto grozi bowiem uszkodzenie wymiennika i całego rekuperatora oraz zalanie sufitu. Kto będzie odpowiedzialny za ewentualne szkody w takiej sytuacji? Tak więc naprawdę warto sprawdzić w ofercie instalacji rekuperacji, czy usługa montażu syfonu i odprowadzenia skroplin do instalacji kanalizacji jest w niej zawarta.
System przeciwzamrożeniowy - kiedy jest potrzebny?
Jeśli w umowie instalacji rekuperacji jest wymiennik obrotowy lub obrotowy II generacji sorpcyjny-entalpiczny nie potrzebujemy dodatkowego systemu przeciwzamrożeniowego. Sama praca rekuperatora z tym rodzajem odzysku ciepła powoduje, że w polskich warunkach on nie zamarza (w obrotowym realna temperatura szronienia wynosi -15°C, w obrotowym II generacji -25°C). Jeśli natomiast mamy zaproponowane urządzenie z wymiennikiem przeciwprądowym lub przeciwprądowym entalpicznym dowiedzmy się czy dany rekuperator wyposażono w nagrzewnicę wstępną. To bardzo ważne - jeśli nie to w trakcie mrozów albo będziemy mieli w domu niekorzystne dla naszego samopoczucia podciśnienie (okresowo będzie pracował jedynie wyciąg powietrza, żeby odszronić wymiennik) albo... po prostu rekuperator wyłączy się czego efektem będzie nadmuch zimnego powietrza i zbierająca się w kanałach wentylacyjnych woda.
Sterownik/kontroler - sprawdź, czy jest w wycenie rekuperacji
Część dostępnych na rynku urządzeń w standardzie nie jest w ogóle wyposażona w sterownik lub ma jego bardzo ubogą wersję. Przekłada się to na brak możliwości zmiany parametrów pracy albo ich kontrolę w bardzo ograniczonym zakresie. Upewnij się, jaki sterownik jest przewidziany dla danego rekuperatora w proponowanej wycenie rekuperacji i co można za jego pomocą regulować.
Wycena rekuperacji - kanały wentylacyjne
Powietrze, które będzie przepływać przez rekuperator musi przejść drogę głównymi kanałami na trasie:
dla czystego powietrza: czerpnia - rekuperator - skrzynka rozdzielaczowa nawiewna;
dla zużytego powietrza: skrzynka rozdzielaczowa wywiewna - rekuperator - wyrzutnia.
Ewentualnie również pionami pomiędzy kondygnacjami, jeśli jest taka potrzeba. Analizując oferty wyceny rekuperacji zwróć uwagę na typ kanałów. Mamy na rynku 3 ich rodzaje:
SPIRO - kanały sztywne okrągłe wykonywane ze stali ocynkowanej;
Kanały z tworzywa EPP - sztywne, preizolowane;
Typu FLEX - kanały aluminiowe, elastyczne izolowane.
Jeśli nie ma wyszczególnionego rodzaju kanałów głównych poproś o uzupełnienie o to oferty wykonania rekuperacji. Jeśli znajdą się w niej kanały typu Flex to powinno Ci się zapalić już nawet nie żółte, a czerwone światło. Jeśli dodatkowo instalator będzie tłumaczył, że kanały tego typu są świetnym zamiennikiem kanałów SPIRO z uwagi na ich akustykę, to ja bym taką ofertę od razu odrzucił, jako potencjalnie dla nas niebezpieczną na późniejszym etapie użytkowania rekuperacji. Kanały typu Flex można bezpiecznie zastosować w instalacjach domowych jedynie w miejscu połączenia rekuperatora ze skrzynkami rozdzielaczowymi. Ale pod warunkiem, że całość znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu i nie ma fizycznie możliwości wykonania tego za pomocą sztywnych kanałów SPIRO.
Kanały to zwykle bardzo niedoceniany element instalacji rekuperacji. Jednak to właśnie od ich właściwego doboru zależą sprawy zasadnicze - to czy do określonego pomieszczenia trafi właściwa ilość powietrza, czy system będzie pracował cicho itd., fot. HEATPEX
Ponadto w wycenie instalacji rekuperacji powinna być jeszcze określona konkretna grubość izolacji. To od tego parametru zależy brak problemów ze stratami ciepła oraz z wykraplaniem się kondensatu wewnątrz lub na zewnątrz kanałów. Izolacja kanałów głównych zawsze leży po stronie instalatora.
Warto wiedzieć! Często stosowanym zapisem w ofertach montażu rekuperacji jest podanie widełek grubości izolacji kanałów głównych np. 50-100 mm. Taki zapis daje potem instalatorowi możliwość wyboru niższej wartości. Tutaj oferta instalacji rekuperacji powinna zawierać konkretne wartości izolacji dla każdego kanału, aby uniknąć ewentualnych problemów.
Instalacja rekuperacji - co trzeba wiedzieć o systemie rozdzielaczowym?
To z wykorzystaniem kanałów systemu rozdzielaczowego odbywa się transport powietrza do i z anemostatów. To najważniejszy na tym etapie z punktu widzenia wykonania całej instalacji rekuperacji element. Rekuperator zawsze możemy kupić nowy, natomiast kanały, którymi powietrze jest nawiewane i wywiewane z pomieszczeń z reguły są zalewane w posadzce lub przykrywane warstwą izolacji i posadzką na poddaszu. Co powinno być w ofercie w kontekście tych kanałów? Wycena instalacji rekuperacji powinna określać producenta i konkretny model, przekrój kanałów oraz informację o warstwie przeciwbakteryjnej. Dodatkowo powinna zawierać informację, czy wykonanie ich izolacji jest obowiązkiem inwestora. A 99% firm instalacyjnych wykonujących rekuperację jej nie wykonuje, zostawiając to innym ekipom. Taka po prostu jest praktyka rynkowa - nie jest to dobrze, ani źle. Ważne jednak, aby o tym wiedzieć i każdy uczciwy instalator rekuperacji powinien o tym poinformować.
Galanteria wentylacyjna w wycenie montażu rekuperacji
Galanteria wentylacyjna to nic innego jak elementy, które widać. Czyli czerpnia i wyrzutnia oraz anemostaty nawiewne i wywiewne w pomieszczeniach. Tutaj oprócz technicznych parametrów zaczyna liczyć się też ich estetyka oraz wpływ na głośność. Dobrym przykładem są tzw. anemostaty skandynawskie - droższe, lecz ładniejsze od standardowych oraz wyposażone w element wygłuszający strumień powietrza. Rozmowa o ofercie wyceny rekuperacji to odpowiedni moment, aby instalator pokazał - choćby w postaci linków do stron producentów - różne opcje do wyboru. Niestety, zdarzają się nawet oferty, które nie obejmują montażu anemostatów przez instalatora. Pozostawia się to inwestorowi po wykończeniu domu.
W zdecydowanej większości instalacja korzysta z czerpni i wyrzutni ściennych. Warto sprawdzić, czy oferty montażu rekuperacji precyzują, że są one z daszkiem i okapnikiem lub w wersji trapezowej - oba rozwiązania sprawią, że potem nie będzie problemów z zaciekami na ścianach budynku. Natomiast w przypadku czerpni lub wyrzutni dachowej umowa montażu rekuperacji powinna precyzować, kto odpowiada za osadzenie jej w dachu.
Strumienie powietrza z przepływającego z oraz do centrali trzeba rozdzielić na wiele pomieszczeń, fot. HEATPEX
Montaż rekuperacji - sprawdź, czy w ofercie instalacji są przepustnice i tłumiki
Przepustnice z siłownikami i sprężynami powrotnymi chronią instalację i rekuperator przed zalaniem po jej długotrwałym wyłączeniu - celowym lub spowodowanym awarią zasilania. Po odcięciu zasilania, jeśli nie mamy przepustnic, powietrze zaczyna swobodnie krążyć w instalacji. W rekuperatorze zaczyna się z niego wykraplać woda. W momencie ponownego włączenia cała ta woda jest zasysana przez wentylatory. Może to doprowadzić do uszkodzenia centrali.
Nie będzie dla nikogo tajemnicą, że jednym z najważniejszych parametrów rekuperacji jest głośność jej pracy. Dlatego każda dobrze wykonana instalacja rekuperacji powinna być wyposażona w tłumiki akustyczne. Sprawdźmy czy oferty wyceny rekuperacji, które masz, je zawierają. Tłumiki ze względu na swoją budowę dzielimy na sztywne i elastyczne. Ja jestem zwolennikiem sztywnych, ze względu na znacznie lepsze tłumienie, ale tutaj bardzo wiele zależy od zaproponowanego rekuperatora. Są na rynku marki bardzo ciche same w sobie, do których spokojnie wystarczy, z reguły tańszy, tłumik elastyczny.
Koszt instalacji rekuperacji
Dlaczego do tej pory nie wspomniałem o koszcie instalacji rekuperacji i zostawiłem to na sam koniec mimo, że cena montażu rekuperacji jest bardzo ważna i dla większości inwestorów jest jednym z głównych czynników decydujących o wyborze konkretnej oferty na wykonanie rekuperacji? Dlatego, że moim zdaniem cena wynika z czegoś i jest możliwa do porównania dopiero na samym końcu. Wtedy, kiedy oferty które mamy są do siebie zbliżone zakresem, wiemy co konkretnie zawierają i jeśli się różnią, to jesteśmy świadomi co faktycznie kryje się za tymi różnicami oraz się na to zgadzamy. Może się bowiem okazać, że najtańsza wycena rekuperacji, po uzupełnieniu jej o brakujące, a potrzebne nam do codziennego komfortowego użytkowania rekuperacji elementy, nagle stanie się najdroższa. Lubię takie powiedzenie, aby nie porównywać jabłek do gruszek - i tej zasady, również przy wyborze wykonawcy instalacji rekuperacji bym się trzymał.
Z doświadczenia wiem, że umowy na instalację rekuperacji są z reguły bardzo ogólne i ich najważniejszym punktem jest zapis „Wykonanie zgodnie z załączoną ofertą”. Tak więc, myślę że warto zadbać o to, aby ta oferta była jak najbardziej szczegółowa, jasno określała, kto, co, za ile i kiedy, tak abyśmy cały proces wyboru, montażu i potem użytkowania rekuperacji miło wspominali, a nie denerwowali się na samą tylko o tym myśl.
Autor: Tomasz Osuchowski
Fot. otwierająca: Porównując oferty montażu i wyceny rekuperacji nie należy koncentrować się na samym rekuperatorze. Jest on ważnym, ale tylko jednym, elementem większej całości, fot. VENTIA/KOMFOVENT
FAQ Pytania i odpowiedzi
Co powinna zawierać dobra oferta na instalację rekuperacji?
Dobra oferta na instalację rekuperacji powinna zawierać szczegółowy opis planowanych prac, wykorzystywanych materiałów, specyfikację rekuperatora oraz pełny zakres odpowiedzialności instalatora. Ważne jest również dokładne zestawienie kosztów, aby uniknąć ukrytych opłat.
Dlaczego projekt rekuperacji jest niezbędny przed wykonaniem wyceny?
Projekt rekuperacji jest kluczowy, ponieważ dostarcza niezbędnych danych, takich jak rozmieszczenie anemostatów i długość kanałów, co pozwala instalatorowi precyzyjnie określić koszty i potrzebne materiały. Bez projektu trudno oszacować właściwie zakres prac i finalną cenę.
Jakie rodzaje rekuperatorów są dostępne i który wybrać?
Na rynku dostępne są rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi, obrotowymi oraz obrotowymi II generacji. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków budynku, np. rekuperatory obrotowe lepiej regulują wilgotność powietrza, co jest istotne w naszym klimacie
Czy zestawienie materiałowe w ofercie rekuperacji jest ważne?
Tak, zestawienie materiałowe jest kluczowe, ponieważ jasno określa, jakie elementy i materiały zostaną użyte w instalacji. Dzięki temu inwestor ma pełną kontrolę nad tym, za co płaci, i może uniknąć nieporozumień czy dodatkowych kosztów w trakcie realizacji.
Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert montażu rekuperacji?
Przy porównywaniu ofert warto zwrócić uwagę na szczegółowość opisu prac, specyfikację rekuperatora, obecność zestawienia materiałowego oraz czy zawiera ono system przeciwzamrożeniowy i tłumiki akustyczne. Ważne jest, aby oferty były zbliżone zakresem, co ułatwia ich rzetelne porównanie.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.