Kupiłem tani rekuperator przez Internet, by nie przepłacać!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Kupiłem tani rekuperator przez Internet, by nie przepłacać!

Dla mnie najistotniejsze przy wybieraniu centrali wentylacyjnej były niska cena, wysoka wydajność, funkcja jonizacji powietrza, a także koszty eksploatacji - mówi Rafał, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.

Dom:

 • Energooszczędny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 200 m2, kubatura 650 m3; ściany z bloczków betonu komórkowego grubości 24 cm i styropianu 20 cm.
 • Na największych oknach żaluzje fasadowe, na innych rolety wewnętrzne typu blackout.

Wentylacja mechaniczna:

 • Centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; z letnim zewnętrznym by-passem; sprawność odzysku ciepła do 92%; wydajność 360 m3/h; filtry klasy F7; wentylatory EBM na prąd stały 230 V.
 • Przewody wentylacyjne - płaskie 220 × 90 mm i 120 × 60 mm; okrągłe fi 200 mm i 100 mm.
 • GWC - przeponowy, rura z PVC o średnicy 160 mm i długości 35 m.
Centrala wentylacyjna w garażu i rura wyrzutni skierowana do przewodu wentylacyjnego w kominie
Centrala wentylacyjna w garażu i rura wyrzutni skierowana do przewodu wentylacyjnego w kominie.

Decyzja: W nowym domu, który zbudowałem w standardzie energooszczędnym, koniecznie chciałem korzystać z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i funkcji chłodzenia przez GWC. Jednak nie byłem skłonny wydać majątku na taką instalację. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - bo niby kiedy zamortyzuje się kosmiczna kwota 25 000-30 000 zł plus koszt wymiany filtrów?

Poczytałem w Internecie o różnych rozwiązaniach i potwierdziło się, że niektóre układy GWC i centrale wentylacyjne wcale nie są drogie, a działają wydajnie i bezawaryjnie. Właśnie na takie skierowałem uwagę, podczas projektowania domu wspólnie z kuzynem architektem. Przez Internet wstępnie wyselekcjonowałem efektywną i niedrogą centralę od polskiego producenta i choć nie kupiłem jej od razu, to do niej dopasowałem instalację wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Przy wznoszeniu domu sam poprowadziłem do wszystkich pomieszczeń, z garażu (w którym miała w przyszłości zawisnąć centrala), kanały o odpowiednim przekroju. Przedtem samodzielnie zaprojektowałem sieć, wspomagając się instrukcją z Internetu i radami innego kuzyna, zajmującego się tymi systemami zawodowo. Na zewnątrz, w fazie ciężkich robót ziemnych (przygotowywania fundamentów domu), został ułożony z rur PVC gruntowy wymiennik ciepła. Po pięciu latach od przeprowadzki, kupiłem centralę. Wcześniej skonsultowałem z jej producentem różne szczegóły techniczne. Na przykład doradził mi zastosowanie modelu z mocnymi wentylatorami na prąd stały 230 V. Argumentował, że są one, paradoksalnie, cichsze i bardziej energooszczędne podczas pracy, od wentylatorów słabszych. Ponadto polecił sprzęt z dużym wymiennikiem ciepła (taki zwiększa sprawność odzysku ciepła) oraz elektronicznym by-passem.

Dla mnie najistotniejsze przy wybieraniu były niska cena, wysoka wydajność, funkcja jonizacji powietrza, a także koszty eksploatacji. Dokładnie sprawdziłem cenę filtrów rozważanego modelu centrali, wiedząc, że kilka razy w roku będzie potrzebna ich wymiana - nie zamierzałem wydawać na nie 300-400 zł rocznie (niektóre typy kosztują nawet 50 zł/szt.).

Zaizolowane przewody wentylacyjne (okrągłe i prostokątne)
Zaizolowane przewody wentylacyjne (okrągłe i prostokątne).
Anemostat na przewodzie nawiewnym
Anemostat na przewodzie nawiewnym.

Wentylacja z rekuperatorem - rady i przestrogi:

 • Do zbudowania kanałów wentylacyjnych, wykorzystałem płaskie kanały 220 × 90 mm i 120 × 60 mm oraz okrągłe o średnicy 200 i 100 mm. Poprowadziłem je w ścianach i sufitach, we wnękach korytarza. Dla mnie montaż nie był trudny. Polecam go tym wszystkim, którzy czują się na siłach pójść moim śladem i chcą zwiększyć opłacalność całej inwestycji - minimalizowałem koszty, gdzie tylko się dało (sam projekt można kupić już za 250 zł, niektóre firmy oferują kompletną instalację wraz z projektem). Przy późniejszym montażu centrali w garażu, znowu pracowałem samodzielnie, korzystając z załączonej instrukcji i nadzoru specjalisty (kuzyna).
 • Układ wentylacyjny działa cicho - początkowo niesłusznie przypuszczałem, że będą potrzebne tłumiki. W lecie ustawiam funkcjonowanie centrali (przy pomocy pokrętła) na 50%, jesienią zmniejszam do 30% (robię to w celu uniknięcia wysuszania powietrza - w pierwszym roku użytkowania zauważyłem, że jest to uboczny skutek takiej wentylacji). Okapu kuchennego nie zamierzam podłączyć do układu mechanicznego, lecz do tradycyjnego przewodu wentylacyjnego w kominie - komin z przewodem dymowym musiał stanąć przy wkładzie kominkowym z płaszczem wodnym, obok niego umieściłem wentylacyjny.
 • Dzięki GWC i automatycznemu by-passowi, w lecie chłodzenie jest skuteczne - odczuliśmy skok jakościowy w stosunku do poprzednich lat użytkowania domu, temperatura w pomieszczeniach była niższa o 3-4°C. To potwierdza fakt, że w instalacji dobrze jest wykorzystana stała temperatura gruntu w wymienniku. Powietrze płynące z GWC w lecie jest znacznie chłodniejsze od zewnętrznego nagrzanego przez słońce, natomiast w zimie cieplejsze od mroźnego, co daje korzyści przy ogrzewaniu domu. GWC utworzyłem z plastikowej rury o średnicy 160 mm i długości 35 m, którą operator koparki i pomocnicy wkopali nieopodal budynku, kształtując spadek od głębokości 1,30 m do 2,50 m. Wymiennik gruntowy wykonałem 5 lat temu, pół roku temu zebrała się w nim woda. Po jej wypompowaniu, układ znowu pracuje bez zarzutu.
 • W mojej centrali są filtry kieszeniowe z tkaniną filtracyjną. Kupiłem tkaninę klasy F7 w rolce i sam ją tnę (element 30 × 27 cm) - cała operacja jest banalnie prosta, dostęp do sprzętu wygodny. Wymiana filtrów trzy razy w roku kosztuje zaledwie 10 zł! W urządzeniu nie ma elektronicznego wyświetlacza, sygnalizującego konieczność przeprowadzenia tej czynności (uznaję to za zaletę - jest bowiem mniej elementów, które mogą ulec awarii). Zatem muszę sam oceniać wzrokowo stan zabrudzenia tkaniny (to, jak wygląda, zależy od np. jakości powietrza na zewnątrz, mocy, z jaką centrala pracuje, pory roku). Pamiętam o regularnej obsłudze, wiedząc, że brudne filtry mogą uszkodzić urządzenie.
Czerpnia powietrza znajduje się nad przeponowym (rurowym) GWC
Czerpnia powietrza znajduje się nad przeponowym (rurowym) GWC.

Koszty instalacji rekuperatora i GWC:

 • Rurowy przeponowy GWC 2500 zł.
 • Kanały wentylacyjne w budynku 3000 zł i centrala 3000 zł (samodzielny montaż).
 • Tkanina filtrująca w rolce 15 zł/m2.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje