Porady: Pompy ciepła
Kiedy warto zamontować hybrydową pompę ciepła?
Pompy ciepła szturmem zdobywają polski rynek grzewczy. Ich rosnąca popularność nie powinna być zaskakująca. Prosty montaż, bezobsługowa praca, niska awaryjność i wysoka energooszczędność to tylko niektóre z wielu zalet tych urządzeń. Pompy ciepła odpowiednio dobrane zapewnią komfort cieplny, a przy wykorzystaniu systemu płaszczyznowego lub klimakonwektorów ochłodzą mieszkanie w upalne dni.
Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Na jaki rodzaj pompy się zdecydować, w jaki sposób dobrać moc urządzenia oraz na co zwrócić uwagę? Te pytania zadają sobie wszyscy użytkownicy, którzy decydują się na zakup pompy ciepła. Zacznijmy od tego czym jest pompa ciepła. Definicja pomp ciepła bywa długa oraz skomplikowana, dlatego najprościej przedstawiając zasadę działania pompy ciepła można ją porównać do znanej wszystkim lodówki, z tą różnicą, że wytwarza ona ciepło, a nie chłód.
Czym ogrzewać dom w 2022 roku? Porównujemy koszty
W związku ze wzrostem cen paliw opałowych i energii elektrycznej porównujemy bieżące koszty eksploatacji najpopularniejszych źródeł ciepła. Eksperci Rotenso podpowiadają czym ogrzewać dom w 2022 r., aby nie pójść z torbami. Przeczytaj koniecznie jeżeli planujesz modernizacje kotłowni lub wyminę źródła ciepła.
Dla kogo przeznaczona jest pompa ciepła monoblok?
Monoblok jest nowoczesną alternatywą dla najczęściej stosowanych pomp typu split. Dotychczas urządzenia składały się z dwóch części instalowanych w środku i na zewnątrz budynku. Rozwiązaniem, które wpływa między innymi na praktyczność czy łatwość instalacji okazał się monoblok, dostępny choćby w ofercie Panasonic.
Jak optymalnie dobrać moc grzewczą pompy ciepła typu powietrze/woda?
Dobre dopasowanie do potrzeb i charakterystyki budynku to podstawa przy zakupie pompy ciepła. Po prostu nawet obiektywnie świetne urządzenie nie będzie działać dobrze w bardzo niekorzystnych dla siebie warunkach. Dlatego podpowiadamy, jakie parametry pomp są naprawdę ważne i jak je interpretować.
Co odróżnia pompy powietrze-woda od innych pozycji na rynku?
Pompy ciepła są coraz częściej stosowanymi w praktyce urządzeniami grzewczymi dla domów jednorodzinnych, a za granicą - nawet dla obiektów wielorodzinnych. Pompa ciepła powietrze-woda jest jednym z dominujących rodzajów pomp na rynku, a dzięki szerokiej gamie produktów Aquarea można znaleźć urządzenie zarówno do nowego, jak i modernizowanego obiektu.
Które ogrzewanie jest najbardziej ekologiczne?
Bardzo często poruszamy temat dotyczący źródeł ogrzewania. Do tej pory nie zastanawialiśmy się, które z nich jest najbardziej ekologiczne. Powoli kończą się dni na wymianę kopciucha, więc to chyba dobry moment by poruszyć tą kwestię. Wraz z Karolem Żochowskim, specjalistą ds. produktu firmy NETSU S.A. przedyskutowaliśmy ten temat.
Korzyści ze współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną
Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaiczną może zapewnić w pełnie ekologiczny system ogrzewania domu. Oprócz braku wydzielania szkodliwych związków do atmosfery, pozyskiwana w ten sposób energia ogrzewa i chłodzi nasz dom.
Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła do domu jednorodzinnego?
Dwie podstawowe grupy urządzeń tego typu to pompy ciepła do ogrzewania budynku oraz te przeznaczone wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Te pierwsze najczęściej zasilają obieg centralnego ogrzewania jak i wody użytkowej. Należy zadać sobie pytanie czy pompa ciepła ma być jedynym urządzeniem grzewczym w domu, czy ma być wspomagana kotłem gazowym czy kominkiem.
Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła do podgrzewania c.w.u.?
Generalna zasada mówi o tym, iż moc na podgrzewanie c.w.u. nie jest determinująca dla wielkości dobieranej pompy ciepła do domu jednorodzinnego – powinna ona zawierać się w mocy potrzebnej do realizacji funkcji ogrzewania i pracować w trybie priorytetu, czyli przełączać się w razie potrzeby z obiegu grzewczego na obieg podgrzewania c.w.u.
Którą pompę ciepła wybrać: gruntową czy powietrzną?
Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Różnorodność dostępnych technologii sprawia, że czasem trudno wybrać system, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, tym bardziej że każdy z nas może mieć inne oczekiwania i wymagania. Dylematy, które rodzą się podczas wyboru optymalnego typu urządzenia, spośród pomp ciepła różnych marek, sprowadzają się do decyzji: pompa gruntowa czy powietrzna, dlatego warto przeanalizować najważniejsze różnice, zalety i wady tych dwóch najbardziej popularnych typów pomp ciepła.
Czy podczas wyboru pompy ciepła uwzględniamy parametry techniczno-użytkowe?
Przy wyborze pompy ciepła należy uwzględnić parametry techniczno-użytkowe deklarowane przez producenta. Ważne jest, aby porównywać ze sobą parametry wyznaczone dla tych samych warunków pracy. Dla pomp ciepła najczęściej podaje się A7/W35.
Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu?
Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą urządzenia wiążące się z poważniejszymi inwestycjami, planami, ale też od których zależy ciepło w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Porcję cennych informacji przekazuje Tomasz Kurek, ekspert z firmy Nabilaton.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła i jaką pompę ciepła wybrać?
Na wybór pompy ciepła powinny wpływać parametry samego urządzenia jak i parametry instalacji grzewczej, z jaką współpracuje pompa ciepła.
Chłodzenie domu pompą ciepła NIBE
Technologie stosowane w nowym energooszczędnym budownictwie, zwłaszcza poprawa izolacyjności przegród, znacznie obniżają potrzeby cieplne budynków. Z kolei udział zapotrzebowania na chłód w całorocznym bilansie energetycznym budynku stale rośnie. Przyczyną jest między innymi duża ilość przeszkleń, które w okresie letnim prowadzą do powstawania znacznych zysków cieplnych związanych ze zwiększonym nasłonecznieniem wnętrz. Pompa ciepła jest urządzeniem, które może zapewnić wnętrzom nie tylko ciepło w zimie, ale i chłód latem.
Dobór pomp ciepła powietrze-woda. Na co zwrócić uwagę podczas planowania systemu?
Rozwiązania grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii, w tym powietrzne pompy ciepła, zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów. Dowiedz się, jak optymalnie zaplanować system ogrzewania, aby te urządzenia mogły pracować z jak najwyższą efektywnością przy zachowaniu komfortu cieplnego w budynku.
Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej do elektrycznego urządzenia grzewczego
Popularność pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych gwałtownie rośnie. Jednym z powodów są bardzo korzystne programy dotacyjne (np. Czyste Powietrze, Mój Prąd lub Szwedzka Dotacja), które oferują wsparcie finansowe do zakupu i montażu urządzeń OZE, przy czym najwyższe kwoty dotacji przeznaczone są na systemy łączące pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Dlaczego?
Jakie korzyści wynikają ze współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną?
Pompy ciepła Logatherm Buderus wykorzystują do swojego działania energię elektryczną, ale robią to bardzo efektywnie. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego potrzebują do funkcjonowania około 4 do 5 razy mniej energii. Dzięki temu, nie jest potrzebna wysoka moc zainstalowanych paneli.
Sezonowy współczynnik efektywności COP
Odpowiedź ekspertów: COP (ang. Coefficient of Performance) to stosunek otrzymanej ilości ciepła do zużytej energii napędowej. To najważniejszy parametr określający skuteczność działania pompy ciepła.
Jakie parametry musi mieć pompa ciepła do ogrzewania i do c.w.u.?
Dobór powietrznej pompy ciepła i jej parametrów będzie miał kluczowe znaczenie w dalszej jej eksploatacji.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii przetwarzając energię słoneczną nagromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu na ciepło użytkowe. Pozyskane z dowolnego źródła ciepło przekazywane jest do wewnętrznej instalacji ogrzewania, która rozbudowana o dodatkowe opcje może dodatkowo przygotować ciepłą wodę użytkową.
Prawdziwie smart jest dom bez rachunków
Komfort, ogromne oszczędności na domowych wydatkach, a do tego ulga dla klimatu - czegóż chcieć więcej od przedsięwzięcia, z którego pożytki będziemy czerpać każdego dnia długimi latami. Takie zalety ma dom bez rachunków.
Czy pompa ciepła typu PREMIUM się opłaca? Czy warto w nią zainwestować?
Pompa ciepła NIBE F2120 jest przykładem urządzenia klasy PREMIUM. Urządzenie to łączy w sobie zalety pomp powietrznych i gruntowych. Jej instalacja nie wymaga wykonywania odwiertów, zaś koszty eksploatacji tej pompy są porównywalne z tymi generowanymi przez gruntowe pompy ciepła.
Kiedy zamontować pompę ciepła do c.w.u., a kiedy wybrać kolektory słoneczne?
Odpowiedź eksperta: Wybór między ogrzewaniem wody pompą ciepła a kolektorami słonecznymi to dylemat idealny. Zawsze bowiem wygrywa OZE, a więc my wszyscy.
Kiedy warto rozważyć ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła?
Odpowiedź eksperta: Przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła warto przeanalizować dokładnie wszystkie "za i przeciw", uwzględniając przy tym koszt inwestycji i przyszłe koszty ogrzewania domu.
Co wpływa na efektywność działania pompy ciepła?
Odpowiedź eksperta: Efektywność pompy ciepła - COP - to parametr określający jej skuteczność. COP pokazuje ile razy więcej ciepła zyskaliśmy w porównaniu z energią niezbędną do pracy urządzenia.
Dlaczego warto zainwestować w system z pompą ciepła i rekuperatorem?
Pompa ciepła to urządzenie, które łączy wiele zalet, a w połączeniu z rekuperacją oferuje swoim użytkownikom jeszcze więcej korzyści. Już na etapie decyzji o zakupie pompy ciepła i systemu rekuperacji, nasze koszty inwestycyjne spadają. Wszystko dzięki temu, że zastosowanie rekuperatora zmniejsza ogólne zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc możemy wybrać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, a tym samym zaoszczędzić.
Kiedy stosować zbiornik buforowy razem z pompą ciepła NIBE?
Jednym z czynników umożliwiających prawidłową pracę pompy ciepła NIBE jest zapewnienie odpowiedniego zładu wody w instalacji centralnego ogrzewania. Inaczej mówiąc, ważnym jest aby w instalacji c.o. znajdowała się odpowiednia ilość wody, która pozwoli uniknąć tzw. taktowania pompy ciepła.
Pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną najlepszym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego
Podczas budowy domu stajemy przed dylematem, jakie rozwiązania zastosować, by zapewnić sobie komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. W tej sprawie zasadnicze znaczenie ma wybór efektywnego systemu grzewczego, który służył będzie przez długie lata. Polecam zamontowanie pompy ciepła, która współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści.
Czy pompy ciepła to urządzenia awaryjne?
Pompy ciepła NIBE to urządzenia cechujące się bardzo niską awaryjnością. Serce urządzenia stanowi sprężarka, która jest jednocześnie najważniejszym i najdroższym elementem składowym pompy ciepła, Sprężarki NIBE charakteryzują się długą żywotnością, która wynosi około 80 000 godzin pracy.
Jakie informacje są niezbędne do prawidłowego doboru pompy ciepła?
Niezbędnymi informacjami do dokonania doboru pompy ciepła są:
Czy ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne niż tradycyjne źródła ciepła?
Zawsze na rynku poszukiwane są ekonomiczne systemy grzewcze, bo zależy nam na obniżaniu kosztów eksploatacyjnych w każdym zakresie.
Czy pompa gruntowa pobiera dużo prądu z sieci do działania?
Generalnie pompy ciepła należą do jednych z najoszczędniejszych urządzeń w eksploatacji. Gdyby przyrównać ich pracę do ogrzewania elektrycznego, to pobór energii elektrycznej jest około 4-5 razy mniejszy.
Czy i dlaczego stosuje się zbiornik buforowy razem z pompą ciepła?
Jednym z ważniejszych czynników umożliwiających prawidłową pracę pompy ciepła jest zapewnienie odpowiedniego zładu wody w instalacji c.o. Prościej rzecz ujmując, ważnym jest aby w instalacji c.o. znajdowała się odpowiednia ilość wody, dzięki czemu można uniknąć tzw. taktowania pompy ciepła.
Czy połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych w jednej instalacji się opłaca?
Odpowiedź eksperta: Przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków są obecnie skonstruowane w taki sposób, aby zachęcić inwestorów do jak najpełniejszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?
Odpowiedź eksperta: Pompa ciepła to nowoczesne, praktycznie bezobsługowe rozwiązanie będące synonimem komfortu i luksusu. Jest ekologicznym źródłem czystej, zielonej i praktycznie darmowej energii. Dzięki zaawansowanej technologii pozwala na ogrzewanie budynku energią z zasobów naturalnych: powietrza lub gruntu. Wyposażona w inteligentny sterownik umożliwia zarządzanie pracą pompy zdalnie za pomocą tabletu lub smartfonu.