Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą urządzenia wiążące się z poważniejszymi inwestycjami, planami, ale też od których zależy ciepło w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Porcję cennych informacji przekazuje Tomasz Kurek, ekspert z firmy Nabilaton. 

aktualizacja: 2021-05-31 08:33:42

Wyobraźmy sobie przeciętny dom o powierzchni 120 m2 wybudowany i ocieplony w polskich normach po 2010r. Wewnątrz budynku znajdują się grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe w stosunku 50/50. Dla takiego domu najlepiej dobrać pompę Midea M-Thermal typu Split o wydajności 8KW, która będzie grzała instalację centralnego ogrzewania oraz przygotuje ciepłą wodę użytkową dla 4 osób. Punkt biwalentny dla załączenia grzałki to -10℃. Możemy też wyliczyć parametry szacunkowe - roczny koszt zużycia energii to około 1400 zł, co stawia pompę ciepła na podium wśród innych źródeł ogrzewania.

Po drodze też zgłębiamy wiedzę na temat działania pomp, aby być świadomym klientem. Dowiadujemy się, że powietrzna pompa ciepła Midea M-Thermal to urządzenie grzewcze lub chłodnicze korzystające z energii zakumulowanej w powietrzu atmosferycznym, tzw. odnawialnym źródle energii OZE. Nawet gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, pompa ciepła może skutecznie wykorzystywać energię z powietrza na potrzeby grzewcze budynku. Powietrzne pompy ciepła typu Split składają się z dwóch jednostek: jednostki zewnętrznej i hydroboxa. Pompy typu Monoblock składają się z jednej jednostki, gdyż zawierają w jednym bloku jednostkę zewnętrzną i hydrobox.

Zasada ich działania jest dość prosta. Energia nagromadzona w powietrzu jest pobierana poprzez parownik jednostki zewnętrznej i przekazywana do czynnika chłodniczego. Czynnik zostaje przekierowany do sprężarki, gdzie w wyniku procesu sprężania jego temperatura podnosi się do wymaganego poziomu. Następnie gorące pary czynnika transportowane są do wymiennika płytowego - skraplacza, gdzie następuje przekazanie ciepła do domowej instalacji grzewczej. 

W końcu czujemy, że jesteśmy gotowi na zakup pompy M-Thermal. Jej niezawodność potwierdza, że dokonaliśmy odpowiedniego zakupu. Cieszymy się, że ciepłem, nawet w 30-stopniowy mróz. I nagle… przerwa w dostawie prądu! „Co z moją pompą, co z ogrzewaniem?” - rodzą się pytania w głowie.

Ekspert od pomp ciepła uspokaja. Przy ewentualnych zanikach prądu, pompa ciepła przestaje działać, tak jak w przypadku innych źródeł ciepła. Brak prądu spowoduje unieruchomienie sterownika oraz pompy obiegowej. Biorąc pod uwagę zanik prądu 3-5 godzin, instalacja ogrzewania ma na tyle nagromadzonego ciepła w sobie, że pozwoli utrzymać komfort cieplny do momentu załączenia energii elektrycznej - mówi Tomasz Kurek.

Więcej: mthermal.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje