Termomodernizacja budynku a wybór rodzaju ogrzewania

Termomodernizacja budynku a wybór rodzaju ogrzewania

W ciągu czterech ostatnich lat rynek pomp ciepła urósł w Polsce pięciokrotnie. Szacuje się, że w 2030 roku na terenie naszego kraju będzie pracowało nawet milion tego rodzaju urządzeń. Czy wiesz, że przy wymianie źródła ciepła w budynku na bardziej ekologiczne, możesz skorzystać z wysokiej dotacji? Panasonic, producent pomp ciepła, podpowiada, jak to zrobić.

Czym jest termomodernizacja budynku?

Termomodernizacja budynku to zespół działań, które pozwolą na ograniczenie kosztów jego użytkowania poprzez zmniejszenie ilości pobieranej z sieci energii przy zachowaniu temperatury zapewniającej komfort cieplny użytkownikom. Są to zarówno czynności zmierzające do zmniejszenia strat ciepła, jak i wymiana źródła ogrzewania w obiekcie.

Jakie prace obejmuje termomodernizacja budynku?

Przed wymianą źródeł ogrzewania, trzeba zadbać przede wszystkim o docieplenie ścian zewnętrznych, dachu, podłogi, a nawet fundamentów budynku. Można to zrobić przy użyciu wełny mineralnej, styropianu albo wykorzystać nowocześniejsze materiały. Należy również wymienić okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe na takie, które mają niski współczynnik przewodzenia ciepła.

Następnie trzeba przyjrzeć się instalacjom wewnętrznym. Jeśli chcesz zachować starą instalację centralnego ogrzewania, należy zastąpić stare grube rury nowymi rozwiązaniami oraz zrezygnować z żeliwnych grzejników żeberkowych. Lepiej sprawdzą się cienkie rury miedziane i płytowe kaloryfery zaopatrzone w nowoczesne zawory z termostatami.

Najważniejszym etapem prac termomodernizacyjnych jest instalacja nowoczesnego źródła ciepła. Ponieważ samo docieplanie budynku może zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło o kilkadziesiąt procent, można dodatkowo zainstalować dużo mniej energochłonną jednostkę grzewczą. Wszystko wskazuje na to, że na popularności będą zyskiwały przyjazne środowisku rozwiązania. Najwyższą efektywnością wśród zielonych źródeł ogrzewania charakteryzują się pompy ciepła, a wśród nich urządzenia produkowane przez Panasonic. Są one o 80% bardziej ekonomiczne od innych źródeł ogrzewania, bowiem zasilenie ich pracy kosztuje nawet mniej od użytkowania gazu z butli. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza i "wpompowuje" je do domowej instalacji grzewczej.

Pompy ciepła Panasonic najlepiej sprawdzą się tam, gdzie można zamontować podłogowe instalacje centralnego ogrzewania, ponieważ nie muszą zużywać dużych ilości energii, żeby dobrze spełniać swoją funkcję.

Jeśli dodatkowo zamontujesz panele fotowoltaiczne, można uwolnić się od konieczności zasilania domu z sieci energetycznej w ciągu dnia – niezbędnej ilości energii dostarczy bowiem słońce. 

Dofinansowania do wymiany pieców i ulgi na termomodernizację

Polskie prawo oferuje pomoc finansową przy wymianie źródła energii na nowoczesne energooszczędne urządzenia (w tym pompy ciepła Panasonic). Służy temu program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie dla wymiany instalacji w domach jednorodzinnych, które mają założoną księgę wieczystą. Jednorazowo możesz dostać nawet 37 tysięcy złotych, przy czym najwyższe dotacje przewidziano dla osób zainteresowanych właśnie montażem pompy ciepła. Zasada przyznawania świadczeń jest prosta: im bardziej ekologiczne rozwiązanie, tym większe dofinansowanie do jego instalacji.

Podobnie działa ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na zmniejszenie nakładów energetycznych związanych z ocieplaniem budynku mieszkalnego. W tym przypadku ulga może wynieść nawet 53 tysiące złotych na osobę. Można ją wykorzystać do 6 lat po roku podatkowym, w którym wykonano remont.

Warto pamiętać o tym, że prawo pozwala na skorzystanie z obu opcji, a więc w praktyce na zwiększenie wielkości dotacji.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Panasonic Heating & Cooling.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz