Kiedy stosować zbiornik buforowy razem z pompą ciepła NIBE?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kiedy stosować zbiornik buforowy razem z pompą ciepła NIBE?

Jednym z czynników umożliwiających prawidłową pracę pompy ciepła NIBE jest zapewnienie odpowiedniego zładu wody w instalacji centralnego ogrzewania. Inaczej mówiąc, ważnym jest aby w instalacji c.o. znajdowała się odpowiednia ilość wody, która pozwoli uniknąć tzw. taktowania pompy ciepła.

aktualizacja: 2019-06-06 07:47:53

Częste załączanie pompy ciepła ma miejsce, gdy w instalacji jest zbyt mała ilość wody, a pompa ciepła gwałtownie podnosi jej temperaturę do określonego poziomu i wyłącza się. Jednakże po szybkim nagrzaniu, woda równie szybko oddaje swoje ciepło, co prowadzi do ponownego załączenia urządzenia w krótkim odstępie czasu. Duża ilość załączeń pompy ciepła przekłada się na zmniejszenie żywotności urządzenia, dlatego tak ważnym jest aby zapewnić pompie ciepła odpowiednie warunki pracy.

Ilość wody jaka powinna znajdować się w instalacji zależy przede wszystkim od rodzaju i mocy pompy ciepła NIBE. Przyjmuje się, że na każdy kilowat mocy grzewczej pompy ciepła, należy zapewnić około 20 litrów wody w instalacji c.o. Np. instalując pompę ciepła NIBE F1245 o mocy grzewczej 10 kW, należy zapewnić około 200 litrów niezaburzonego przepływu wody.

W przypadku pomp ciepła NIBE o modulowanej mocy grzewczej (np. NIBE F1255) sytuacja wygląda inaczej. Pompy te, w zależności od zapotrzebowania mogą pracować z niszą wydajnością, a zład wody w instalacji c.o. określa się na podstawie minimalnej mocy grzewczej z jaką może pracować pompa ciepła. Oznacza to, że stosowanie zbiornika buforowego często nie jest konieczne pozwalając na oszczędności związane z zakupem zbiornika, a także zaoszczędzeniem miejsca w maszynowni.

Zbiornik buforowy NIBE z serii UKV
Zbiornik buforowy NIBE z serii UKV

Problem ze zbyt małym zładem wody dotyczy zarówno systemów z ogrzewaniem grzejnikowym jak i podłogowym. W instalacjach z ogrzewaniem grzejnikowym, pompa ciepła zazwyczaj nie ma zapewnionego odpowiedniego zładu wody. Spowodowane jest to małą pojemnością odbiorników ciepła, jak i możliwością odcięcia poszczególnych lub wszystkich odbiorników  poprzez zadziałanie termostatów. W przypadku ogrzewania podłogowego, problem wynika przede wszystkim z zainstalowanych siłowników do sterownia przepływem wody na poszczególnych pętlach.

Siłowniki najczęściej sterowane są przez niezależny sterownik, który może odciąć wszystkie pętle, gdy w danym pomieszczeniu zostanie osiągnięta żądana przez użytkownika temperatura. Dlatego rzeczywisty zład wody przy ogrzewaniu podłogowym, określa się poprzez odcięcie od całości, pętli które mogą zostać zamknięte. Niejednokrotnie okazuje się, że nawet przy podłogówce zład wody w instalacji nie jest wystarczający. Podsumowując niezależnie od systemu ogrzewania czy rodzaju pompy ciepła, w systemie możemy zastosować zbiornik buforowy, jednak nie zawsze jest to koniecznością.

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje