Ilość środków, jaką musimy zainwestować w efektywny system grzewczy, zależy w dużej mierze od dostępnych mediów, nie zawsze mamy dostęp np. do gazu ziemnego. Dodatkowo, zapotrzebowanie na energię cieplną nowych domów jest coraz niższe i dzięki temu warto rozważyć wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła (z 1kW energii możemy uzyskać 3 kW ciepła). Możemy w ten sposób zaoszczędzić na przyłączu gazu (projekt, uzgodnienia, wykonanie), a dodatkowo, jeśli zainwestujemy w fotowoltaikę od TAURONA, rachunki za prąd nie będą wysokie.
Odpowiednio dobrana pampa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną zagwarantuje większy efekt finansowy wtedy, gdy będzie wykorzystywana nie tylko do ogrzewania domu, ale i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeżeli w danej chwili nie zużyjemy całej energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, zostanie ona wprowadzona do sieci elektroenergetycznej z której - podobnie jak z akumulatora - będziemy mogli pobrać energię o dowolnej porze dnia i nocy. Za każdą wprowadzoną do sieci elektroenergetycznej 1 kWh otrzymamy 0,8 kWh lub 0,7 kWh (dla instalacji powyżej 10 kWh), którą będziemy mogli wykorzystać.
Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii mamy 365 dni na skonsumowanie tego, czego nie udało się nam wykorzystać na bieżąco. W praktyce oznacza to, że wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię elektryczną możemy wykorzystać w okresie letnim do chłodzenia domu, a zimą do jego ogrzewania.
Maciej Solicki
Ekspert TAURON