Pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną najlepszym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną najlepszym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego

Podczas budowy domu stajemy przed dylematem, jakie rozwiązania zastosować, by zapewnić sobie komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. W tej sprawie zasadnicze znaczenie ma wybór efektywnego systemu grzewczego, który służył będzie przez długie lata. Polecam zamontowanie pompy ciepła, która współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści.

aktualizacja: 2019-05-13 05:30:57

Ilość środków, jaką musimy zainwestować w efektywny system grzewczy, zależy w dużej mierze od dostępnych mediów, nie zawsze mamy dostęp np. do gazu ziemnego. Dodatkowo, zapotrzebowanie na energię cieplną nowych domów jest coraz niższe i dzięki temu warto rozważyć wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła (z 1kW energii możemy uzyskać 3 kW ciepła). Możemy w ten sposób zaoszczędzić na przyłączu gazu (projekt, uzgodnienia, wykonanie), a dodatkowo, jeśli zainwestujemy w fotowoltaikę od TAURONA, rachunki za prąd nie będą wysokie.

Odpowiednio dobrana pampa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną zagwarantuje większy efekt finansowy wtedy, gdy będzie wykorzystywana nie tylko do ogrzewania domu, ale i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jeżeli w danej chwili nie zużyjemy całej energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, zostanie ona wprowadzona do sieci elektroenergetycznej z której - podobnie jak z akumulatora - będziemy mogli pobrać energię o dowolnej porze dnia i nocy. Za każdą wprowadzoną do sieci elektroenergetycznej 1 kWh otrzymamy 0,8 kWh lub 0,7 kWh (dla instalacji powyżej 10 kWh), którą będziemy mogli wykorzystać.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii mamy 365 dni na skonsumowanie tego, czego nie udało się nam wykorzystać na bieżąco. W praktyce oznacza to, że wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię elektryczną możemy wykorzystać w okresie letnim do chłodzenia domu, a zimą do jego ogrzewania.

Maciej Solicki
Ekspert TAURON

Dodaj komentarz

time image
time image
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny