Dlaczego warto zainwestować w system z pompą ciepła i rekuperatorem?

Dlaczego warto zainwestować w system z pompą ciepła i rekuperatorem?

Pompa ciepła to urządzenie, które łączy wiele zalet, a w połączeniu z rekuperacją oferuje swoim użytkownikom jeszcze więcej korzyści. Już na etapie decyzji o zakupie pompy ciepła i systemu rekuperacji, nasze koszty inwestycyjne spadają. Wszystko dzięki temu, że zastosowanie rekuperatora zmniejsza ogólne zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc możemy wybrać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, a tym samym zaoszczędzić.

Rekuperator to centrala wentylacji mechanicznej. Odpowiada za dopływ świeżego powietrza, ale i odzyskuje ciepło z zużytego, wywiewanego z domu i następnie przekazuje je do powietrza świeżego, dostarczanego do wnętrza. I na tym nie koniec. Zastosowane w rekuperatorze filtry pozwalają oczyszczać powietrze dostarczane do pomieszczeń z większych zanieczyszczeń, takich jak piasek, owady, kurz, pył zawieszony czy sadza. Wysokiej jakości filtry potrafią także oczyszczać powietrze z bakterii i alergenów. Dodatkowo, dzięki rekuperacji usuwany jest nadmiar wilgoci z budynku, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

Jak mówi Piotr Kubera, Dyrektor handlowy NIBE-BIAWAR - Wymiana powietrza pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a domem jest szczególnie ważna zimą, kiedy chcąc mieć świeże powietrze, bez rekuperatora musielibyśmy otwierać okna, wpuszczać zimne powietrze i tym samym tracić energię. Stąd zastosowanie rekuperatora jest kluczową sprawą, jeśli chcemy ograniczyć koszty ogrzewania domu.

Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala minimalizować straty energii i zwiększyć wydajność układu grzewczego. Za rozwiązaniem tym przemawia fakt, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej straty ciepła w domach i mieszkaniach mogą sięgać nawet 50%! W przypadku łączenia pompy ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką, oszczędności jest jeszcze więcej.

Przykładem może być jedna z inwestycji - osiedle domów jednorodzinnych w Mławie, gdzie w każdym z domów zainstalowano powietrzną ciepła NIBE SPLIT 8 kW o modulowanej mocy grzewczej oraz zestaw składający się z 27 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 7,4 kW. Każdy segment posiada powierzchnię około 90 metrów kwadratowych, wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe. Rachunki mieszkańców za ogrzewanie oraz energię elektryczną wynoszą niemal zero złotych. Co dwa miesiące płacą jedynie rachunek rzędu 30-40 złotych (czyli równy kosztowi opłat stałych za prąd).

Dom z pompą ciepła

Taka oszczędność jest możliwa dzięki wytwarzaniu prądu przez system fotowoltaiczny, który odpowiednio dobrany pokrywa całkowite zapotrzebowanie energetyczne domu. Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid przyłączona jest do sieci elektroenergetycznej, w której magazynuje nadwyżkę wyprodukowanej energii, a użytkownik może z zakładem energetycznym rozliczyć bezgotówkowo aż 80% energii zużytej na własne potrzeby w budynku i wyprodukowanej w przydomowej mikro elektrowni.

Jako Zielona-Eskadra szukamy nowoczesnych rozwiązań, które służą użytkownikom oraz ekologii. Pompy ciepła to technologia jutra i jednocześnie fascynujący temat, który stale podąża w kierunku nowych możliwości.

Zespół Zielona-Eskadra.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz