Dlaczego warto zainwestować w system z pompą ciepła i rekuperatorem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego warto zainwestować w system z pompą ciepła i rekuperatorem?

Pompa ciepła to urządzenie, które łączy wiele zalet, a w połączeniu z rekuperacją oferuje swoim użytkownikom jeszcze więcej korzyści. Już na etapie decyzji o zakupie pompy ciepła i systemu rekuperacji, nasze koszty inwestycyjne spadają. Wszystko dzięki temu, że zastosowanie rekuperatora zmniejsza ogólne zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc możemy wybrać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, a tym samym zaoszczędzić.

aktualizacja: 2019-06-07 10:21:09

Rekuperator to centrala wentylacji mechanicznej. Odpowiada za dopływ świeżego powietrza, ale i odzyskuje ciepło z zużytego, wywiewanego z domu i następnie przekazuje je do powietrza świeżego, dostarczanego do wnętrza. I na tym nie koniec. Zastosowane w rekuperatorze filtry pozwalają oczyszczać powietrze dostarczane do pomieszczeń z większych zanieczyszczeń, takich jak piasek, owady, kurz, pył zawieszony czy sadza. Wysokiej jakości filtry potrafią także oczyszczać powietrze z bakterii i alergenów. Dodatkowo, dzięki rekuperacji usuwany jest nadmiar wilgoci z budynku, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

Jak mówi Piotr Kubera, Dyrektor handlowy NIBE-BIAWAR - Wymiana powietrza pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a domem jest szczególnie ważna zimą, kiedy chcąc mieć świeże powietrze, bez rekuperatora musielibyśmy otwierać okna, wpuszczać zimne powietrze i tym samym tracić energię. Stąd zastosowanie rekuperatora jest kluczową sprawą, jeśli chcemy ograniczyć koszty ogrzewania domu.

Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala minimalizować straty energii i zwiększyć wydajność układu grzewczego. Za rozwiązaniem tym przemawia fakt, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej straty ciepła w domach i mieszkaniach mogą sięgać nawet 50%! W przypadku łączenia pompy ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką, oszczędności jest jeszcze więcej.

Przykładem może być jedna z inwestycji - osiedle domów jednorodzinnych w Mławie, gdzie w każdym z domów zainstalowano powietrzną ciepła NIBE SPLIT 8 kW o modulowanej mocy grzewczej oraz zestaw składający się z 27 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 7,4 kW. Każdy segment posiada powierzchnię około 90 metrów kwadratowych, wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe. Rachunki mieszkańców za ogrzewanie oraz energię elektryczną wynoszą niemal zero złotych. Co dwa miesiące płacą jedynie rachunek rzędu 30-40 złotych (czyli równy kosztowi opłat stałych za prąd).

Dom z pompą ciepła

Taka oszczędność jest możliwa dzięki wytwarzaniu prądu przez system fotowoltaiczny, który odpowiednio dobrany pokrywa całkowite zapotrzebowanie energetyczne domu. Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid przyłączona jest do sieci elektroenergetycznej, w której magazynuje nadwyżkę wyprodukowanej energii, a użytkownik może z zakładem energetycznym rozliczyć bezgotówkowo aż 80% energii zużytej na własne potrzeby w budynku i wyprodukowanej w przydomowej mikro elektrowni.

Jako Zielona-Eskadra szukamy nowoczesnych rozwiązań, które służą użytkownikom oraz ekologii. Pompy ciepła to technologia jutra i jednocześnie fascynujący temat, który stale podąża w kierunku nowych możliwości.

Zespół Zielona-Eskadra.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny