Dlaczego warto zainwestować w system z pompą ciepła i rekuperatorem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego warto zainwestować w system z pompą ciepła i rekuperatorem?

Pompa ciepła to urządzenie, które łączy wiele zalet, a w połączeniu z rekuperacją oferuje swoim użytkownikom jeszcze więcej korzyści. Już na etapie decyzji o zakupie pompy ciepła i systemu rekuperacji, nasze koszty inwestycyjne spadają. Wszystko dzięki temu, że zastosowanie rekuperatora zmniejsza ogólne zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc możemy wybrać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, a tym samym zaoszczędzić.

aktualizacja: 2019-06-07 10:21:09

Rekuperator to centrala wentylacji mechanicznej. Odpowiada za dopływ świeżego powietrza, ale i odzyskuje ciepło z zużytego, wywiewanego z domu i następnie przekazuje je do powietrza świeżego, dostarczanego do wnętrza. I na tym nie koniec. Zastosowane w rekuperatorze filtry pozwalają oczyszczać powietrze dostarczane do pomieszczeń z większych zanieczyszczeń, takich jak piasek, owady, kurz, pył zawieszony czy sadza. Wysokiej jakości filtry potrafią także oczyszczać powietrze z bakterii i alergenów. Dodatkowo, dzięki rekuperacji usuwany jest nadmiar wilgoci z budynku, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

Jak mówi Piotr Kubera, Dyrektor handlowy NIBE-BIAWAR - Wymiana powietrza pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a domem jest szczególnie ważna zimą, kiedy chcąc mieć świeże powietrze, bez rekuperatora musielibyśmy otwierać okna, wpuszczać zimne powietrze i tym samym tracić energię. Stąd zastosowanie rekuperatora jest kluczową sprawą, jeśli chcemy ograniczyć koszty ogrzewania domu.

Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala minimalizować straty energii i zwiększyć wydajność układu grzewczego. Za rozwiązaniem tym przemawia fakt, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej straty ciepła w domach i mieszkaniach mogą sięgać nawet 50%! W przypadku łączenia pompy ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką, oszczędności jest jeszcze więcej.

Przykładem może być jedna z inwestycji - osiedle domów jednorodzinnych w Mławie, gdzie w każdym z domów zainstalowano powietrzną ciepła NIBE SPLIT 8 kW o modulowanej mocy grzewczej oraz zestaw składający się z 27 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 7,4 kW. Każdy segment posiada powierzchnię około 90 metrów kwadratowych, wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe. Rachunki mieszkańców za ogrzewanie oraz energię elektryczną wynoszą niemal zero złotych. Co dwa miesiące płacą jedynie rachunek rzędu 30-40 złotych (czyli równy kosztowi opłat stałych za prąd).

Dom z pompą ciepła

Taka oszczędność jest możliwa dzięki wytwarzaniu prądu przez system fotowoltaiczny, który odpowiednio dobrany pokrywa całkowite zapotrzebowanie energetyczne domu. Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid przyłączona jest do sieci elektroenergetycznej, w której magazynuje nadwyżkę wyprodukowanej energii, a użytkownik może z zakładem energetycznym rozliczyć bezgotówkowo aż 80% energii zużytej na własne potrzeby w budynku i wyprodukowanej w przydomowej mikro elektrowni.

Jako Zielona-Eskadra szukamy nowoczesnych rozwiązań, które służą użytkownikom oraz ekologii. Pompy ciepła to technologia jutra i jednocześnie fascynujący temat, który stale podąża w kierunku nowych możliwości.

Zespół Zielona-Eskadra.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje