Co odróżnia pompy powietrze-woda od innych pozycji na rynku?

Co odróżnia pompy powietrze-woda od innych pozycji na rynku?

Pompy ciepła są coraz częściej stosowanymi w praktyce urządzeniami grzewczymi dla domów jednorodzinnych, a za granicą - nawet dla obiektów wielorodzinnych. Pompa ciepła powietrze-woda jest jednym z dominujących rodzajów pomp na rynku, a dzięki szerokiej gamie produktów Aquarea można znaleźć urządzenie zarówno do nowego, jak i modernizowanego obiektu.

W ramach dostępnych na rynku pomp istnieją różnorodne układy o dolnym i górnym źródle ciepła:

  1. Solanka-woda - źródło dolne: rury wypełnione płynem niezamarzającym, umiejscowione w gruncie; źródło górne: woda w instalacji centralnego ogrzewania;
  2. Grunt-woda - źródło dolne: rury wypełnione gazowym czynnikiem roboczym pomp; źródło górne: woda w instalacji centralnego ogrzewania;
  3. Woda-woda - źródło dolne: wody gruntowe lub powierzchniowe; źródło górne: woda w instalacji centralnego ogrzewania;
  4. Powietrze-woda - źródło dolne: powietrze; źródło górne: woda w instalacji centralnego ogrzewania;
  5. Rzadko spotykany w Polsce układ powietrze-powietrze o schemacie funkcjonowania podobnym do klimatyzatorów, ze źródłem dolnym w postaci powietrza zewnętrznego i górnym - jednostek wewnętrznych nadmuchujących ciepłe powietrze.

Co odróżnia pompy powietrze-woda od innych pozycji na rynku?

Jak sama nazwa wskazuje, pompa ciepła powietrze-woda pobiera ciepło z powietrza, a następnie oddaje je wodzie krążącej w instalacji grzewczej budynku. Wyróżnia je kilka cech:

  1. Pompa ciepła powietrze-woda może zostać zainstalowana na każdej działce, niezależnie od wielkości i rodzaju gruntów oraz stopnia zabudowania;
  2. Prosty montaż, który nie wymaga dodatkowych prac ziemnych, co skutkuje mniejszymi kosztami instalacji;
  3. Dobrej jakości pompy powietrze-woda radzą sobie w najbardziej wymagających warunkach, przekształcając mroźne powietrze w ciepło.

Pompa na każde warunki

Pompa powietrze-woda jest najmniej wymagającym urządzeniem dostępnym na rynku. Jedynym czynnikiem, który ogranicza jego pracę jest wydajność wentylatora, przytłaczającego powietrze. Kryteria związane z wielkością posesji czy też rodzajem gruntu są bez znaczenia, ponieważ powietrze jest tak samo dostępne. W przypadku innych metod pozyskiwania ciepła, należy zwrócić uwagę m.in. na podłoże, ilość czy skład wód.

Pompa powietrze-woda nie wymaga instalacji dolnego źródła, dzięki czemu jest również bardziej atrakcyjna pod kątem finansowym. Jej montaż nie ingeruje w dotychczasowe zagospodarowanie działki, a niewielkie urządzenie wystarczy ustawić obok budynku.

Wyzwania w czasie pozyskiwania ciepła z powietrza

Mimo wielu plusów pompy powietrze-woda, należy podkreślić, że istnieją również wyzwania związane z takim rozwiązaniem. Temperatura powietrza w ciągu roku ulega ciągłym zmianom. Wiosną i jesienią może osiągać +10°C, jednak zimą zdarza się, że spada do -20°C. Wraz z tak gwałtownym ochłodzeniem sprawność pompy i moc grzewcza urządzenia obniża się, a więc staje się mniej ekonomiczna dla wytworzenia tej samej ilości ciepła, zużywając więcej prądu. Spadek mocy jest cechą charakterystyczną dla większości oferowanego sprzętu, jednak to właśnie w pompach powietrze-woda jest on najbardziej zauważalny. Różnice w wydajności zależą od charakterystyki modelu, jednak możemy zapewnić sobie stałą moc grzewczą nawet przy temperaturach sięgających -28°C (pompy Panasonic T-Cap), gwarantując utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu, mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ekspert Panasonic

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz