Przed montażem pompy ciepła należy zwrócić uwagę na kilka czynników: miejsce i wielkość kotłowni (która przy wielu produktach Panasonic jest zbędna), lokalizację jednostki zewnętrznej, rodzaj instalacji ogrzewania, ewentualne wykorzystanie rewersyjnej pracy pompy ciepła do chłodzenia oraz montaż zasilania elektrycznego.
Wszystkie te parametry warto ustalić już w fazie tworzenia projektu budowlanego, żeby nie napotkać na żadne problemy praktyczne podczas prac instalacyjnych.
Plan to podstawa
Podczas przygotowań budynku do montażu pompy ciepła warto sporządzić dokładny plan, który pozwoli na optymalne wykorzystanie obiektu i jego wewnętrznych instalacji. Dokumentacja techniczna wraz z prawomocnym pozwoleniem jest podstawą do wymiany źródła ciepła.
Trzeba też zastanowić się czy chcemy zachować dotychczasową technologię wykonania ścian, podłóg, stropów i fundamentów budynku wraz z ich izolacją. Okna i drzwi mają określony współczynnik przenikania ciepła - to aspekty, które muszą być wzięte pod uwagę, bowiem wszelkie zmiany i odstępstwa od wstępnych założeń projektowych wpłyną na ostateczną wartość zapotrzebowania na moc szczytową budynku i mogą skutkować złym doborem urządzenia grzewczego.
Miejsce i wielkość kotłowni
Kotłownia, w której będzie zainstalowana pompa ciepła, nie wymaga budowy komina spalinowego ani pomieszczenia na opał. Co więcej, jej powierzchnia nie musi być duża, a właściwie pomieszczenie można przeznaczyć na jakikolwiek inny cel, bowiem urządzenia Panasonic są na tyle eleganckie, że z powodzeniem mogą być zainstalowane w łazience czy nawet w kuchni. Dla przykładu - Panasonic Aquarea All-in-One Compact wygląda jak standardowa lodówka.
Lokalizacja jednostki zewnętrznej
W przypadku jakichkolwiek produktów Aquarea należy uwzględnić przejścia rur freonowych przez ściany. Dodatkowo, żeby uniknąć hałasu, warto zaplanować lokalizację agregatu tam, gdzie dźwięk będzie mógł się swobodnie roznosić. Nie sprzyjają temu kąty pomieszczeń, które go załamują. Unikajmy więc umieszczania urządzenia w bliskiej styczności z działką sąsiada czy naszą własną sypialnią.
Ogrzewanie i chłodzenie
Mając na uwadze, że pompa ciepła osiąga najwyższą sprawność dla temperatury wody kotłowej 30-35˚C, najlepiej, jeśli wybierzesz ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogówka lub klimakonwektory).
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Przy instalowaniu ogrzewania podłogowego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na szerokość rozstawu rur. Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny, kiedy temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie około 20˚C. Pozwala to na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych nawet o 10-15% w stosunku do ogrzewania grzejnikowego.
Rewers w standardzie
Powietrzne pompy ciepła Panasonic Aquarea są urządzeniami rewersyjnymi, które w okresach letnich mogą być wykorzystywane także do chłodzenia. Jeśli mieszkasz w energooszczędnym domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, do schłodzenia przestrzeni może Ci wystarczyć rozwiązanie płaszczyznowe. Klimakonwektory pomogą zaś w bardziej efektywnym wykorzystaniu zimnego powietrza. Najlepiej sprawdzą się w przypadku budynków, w których trzeba zastosować klimatyzację. Pamiętaj, że przy instalacji pompy powinno się wykonać izolację przyłączy wodnych oraz zadbać o prawidłowe odprowadzenie skroplin.
Zasilanie
Trzeba też zastanowić się nad tym, jak pompa ciepła będzie zasilana, a także zadbać o odpowiednie warunki miejsca dla bezpieczników w rozdzielni prądu. Zazwyczaj przed montażem urządzenia trzeba wykonać przyłącze.
Jeśli w planach jest instalacja fotowoltaiczna, powinieneś wybierać producentów, których falownik bez problemu skomunikuje się z pompą ciepła. Warto wobec tego wybrać model pompy, który wyposażono w złącze sygnału smart grid, aby w przyszłości usprawnić autokonsumpcję.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Panasonic Heating & Cooling.
Ekspert Panasonic